Jak sądzisz, ile jest w Polsce firm, które od minimum 10 lat wypłacają ciągle rosnącą dywidendę? Ja naliczyłem pięć: Neuca, Ambra i cała rodzina Asseco. Tymczasem polski inwestor kocha dywidendy! Czemu więc ograniczać się tylko do polskiej giełdy?! Nasz rynek ma bardzo krótką historię. Ilość spółek dywidendowych i historia ich wypłat jest dość mizerna. Oczywiście są takie, które idą w stronę dywidendowych arystokratów, jak Kęty, Budimex czy Dom Development, ale to przez cały czas bardzo krótka lista!
Dlatego też przychodzę z pomocą! W tym materiale poznasz pięć ciekawych i bardzo zdrowych spółek ze Stanów Zjednoczonych, które wypłacają stale rosnącą dywidendę od dekad. O kilku pewnie choćby w życiu nie słyszałeś! Brzmi ciekawie? W takim razie zapraszam do materiału!
Świetne dywidendowe spółki z USA | https://dnarynkow.pl/dywidenda-lub-skup-akcji-dwa-sposoby-na-podzial-zysku-z-akcjonariuszem/ |
Jakie dywidendowe spółki warto dodać do portfela? | https://dnarynkow.pl/czy-warto-dzis-inwestowac-w-akcje-technologicznych-spolek-analizujemy-apple-amazon-google-i-innych/ |
Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)
Link do otwarcia konta:
https://bit.ly/freedom-dna-lp
Dywidendowe Spółki Najlepsze Dla Twojego Portfela!
Jeśli któraś z nich Cię zainteresuje, to każdą bez problemu znajdziesz do kupienia przez brokera Freedom24, który jest partnerem tego materiału! Freedom24, to część międzynarodowej grupy Freedom Holding, która jest notowana na giełdzie Nasdaq. Broker jest zarejestrowany w Unii Europejskiej, więc twoje depozyty do kwoty 20 tysięcy euro są chronione przez specjalne fundusze. Możesz spać spokojnie, a w razie czego zadzwonić do biura w Warszawie, jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne. Przejdźmy do pierwszej spółki z listy.
Home Depot – eldorado dla majsterkowiczów
Home Depot (poznaj historię firmy), czyli takie małe Eldorado majsterkowiczów. Sklep, gdzie idziesz, jak potrzebujesz czegoś do domu czy ogrodu. Castorama na sterydach.
W ich ofercie znajdziesz praktycznie wszystko, co można sobie wyobrazić w kategorii „zrób to sam” i „zrób to ładnie”. Od materiałów budowlanych, przez produkty do remontu, po dekorację wnętrz. jeżeli chcesz wymienić płytki, zainstalować nowe drzwi do garażu czy też postawić szopę w ogrodzie, to odwiedzasz Home Depot, a jeżeli nie chcesz kupować wiertarki za pół pensji, to możesz wynająć sobie potrzebne narzędzia.
Spółka zaczęła swoją działalność w 1978 roku, a jest notowana na rynku od 1981 i nieprzerwanie od 1989 wypłaca dywidendę. Do tego dywidendę rosnącą. Spółka wypłaca więc dywidendę dłużej niż istnieje cała GPW. Przez ostatnią dekadę dywidenda w Home Depot rosła średniorocznie w tempie ponad 16%. Stopa dywidendy w tej chwili wynosi około 3%., ale poza nią inwestorzy byli w przeszłości wynagrodzeni mocnym wzrostem kursu akcji.
Jak sądzisz, o ile urósł kurs akcji Home Depot od debiutu w 1981? Ponad milion czterysta tysięcy procent. Pomyślisz pewnie, iż wyłapanie takiej perełki na wczesnym etapie byłoby niemożliwe. Pewnie tak, ale co by było, gdybyś kupił akcje w 2014 roku? Wtedy Home Depot było już gigantem wartym ponad 116 miliardów dolarów i było 56 największym biznesem na świecie. Wtedy o sukcesie biznesu wiedział już każdy. Dalej mogłeś zarobić ponad 300% przez ostatnie 10 lat na samym wzroście kursu i to nie licząc dywidend! Czasem wystarczy po prostu kupić to, co działa i już wygrało, zamiast szukać „kolejnego zwycięzcy”.
Wzrost dywidendy – Home Depot
Broadcom – technologiczna maszyna
Druga ze spółek to Broadcom. Technologiczna maszyna, która pcha świat do przodu z prędkością pendolino. Gigant w branży półprzewodników. Zajmuje się w zasadzie wszystkim, co ma w środku układy scalone. Od mikroczipów w twoim telefonie po zaawansowane systemy telekomunikacyjne, bez których Internet rozpadłby się na kawałki.
Projektują i produkują generalnie wszystko, co jest najważniejsze dla utrzymania cyfrowego świata w ryzach. jeżeli masz w domu jakąkolwiek elektronikę, to duża szansa, iż skrawek Broadcomu siedzi w środku. Jednak Broadcom to też lider w systemach bezpieczeństwa, infrastrukturze sieciowej i technologii GPS, który może pochwalić się świetnym wzrostem i marżami.
Marża brutto sięga 74,24%, a marża EBITDA aż 52,5%. Ponadto każda zainwestowany przez firmę dolar przynosi znacznie więcej niż koszt jego pozyskania. Zwrot z zainwestowanego kapitału (ROIC) wynosi około 14,23%, a zwrot z kapitału własnego (ROE) to aż 30,25%!
W ciągu ostatniej dekady firma osiągnęła imponujący średnioroczny wzrost przychodów równy 30,79%. Zysk na akcję też świetnie sobie radził, rosnąc o 45,53% rocznie w ostatnich trzech latach. W tym czasie kurs podążał za fundamentami. Ostatnia dekada dla Broadcom to średnioroczny wzrost kursu akcji licząc z dywidendami równy 39%.
Kiedy ktoś spojrzy na dywidendy Broadcom, to może same w sobie nie wydadzą się najwyższe. w tej chwili stopa dywidendy to około 1,7%. Tylko, iż to wzrost dywidendy w Broadcom jest prawdziwą wisienką na torcie.
W ciągu ostatnich 3 lat dywidenda rosła o 12,87% rocznie, przez 5 lat o 17,49% rocznie, a przez ostatnie 10 lat o zdumiewające 35,28% rocznie. Mało tego! Jej spodziewany wzrost w ciągu kolejnych 2 lat to kolejne 11% rocznie. jeżeli więc szukasz firmy, która jedną ręką intensywnie inwestuje w technologie przyszłości, a drugą ręką równie ochoczo rozdaje zyski, to Broadcom jest jednym z najlepszych wyborów wśród amerykańskich gigantów.
Wzrost dywidendy – Broadcom
Digital Realty Trust – oaza dla danych
Digital Realty Trust. To w sumie nie tyle spółka, co bardziej REIT, czyli fundusz nieruchomości, ale nie taki… typowy fundusz nieruchomości!
Wyobraź sobie, iż jest to firma, która buduje wysokiej klasy, bezpieczne i supernowoczesne „osiedla… danych”. Model Digital Realty można porównać do działalności najbardziej ekskluzywnego dewelopera mieszkań, tylko iż zamiast cegieł, betonu i zaprawy używa zaawansowanych technologii, serwerów i światłowodów.
To tutaj „mieszka” Internet. Każdy bajt, każda strona WWW i każdy stream filmowy ma tam swój mały kąt, gdzie może odpocząć na solidnych dyskach RAID. Niech nie zmyli Cię surowy wizualny wygląd tych serwerowni. W środku to prawdziwe SPA dla danych. Digital Realty Trust bowiem stara się, aby ich centra były jak najbardziej zadbane. W praktyce oznacza to idealnie kontrolowaną temperaturę, cyberbezpieczeństwo, połączenia i opiekę.
Z punktu widzenia nowej ekonomii cyfrowej, taka firma jest niczym ferrari wśród deweloperów nieruchomości. W końcu to dane są nowym złotem. Podstawą modelu biznesowego jest wynajem przestrzeni w tych centrach danych różnym firmom. Od start-upów po gigantów technologicznych. Klient płaci za metr kwadratowy cyfrowego luksusu, a także za dodatkowe usługi takie jak chłodzenie, zasilanie i ultraszybkie połączenia internetowe.
Z biegiem lat, Digital Realty rozwinęło się, tworząc globalną sieć centrów danych, które są strategicznie rozmieszczone w kluczowych miejscach na całym świecie, umożliwiając firmom przesyłanie danych bez opóźnień. Co ważne, Digital Realty Trust działa w branży niezwykle zyskującej na globalnym rozwoju AI. W miarę jak rośnie zapotrzebowanie na AI, które wymaga intensywnego przetwarzania danych i szybkich obliczeń, rośnie Digital Realty, który dostarcza niezbędną do tego infrastrukturę.
Jako forma REIT, Digital Realty ma prawny obowiązek wypłacać co najmniej 90% swoich zysków, co jest bardzo atrakcyjne dla inwestorów szukających regularnych dochodów. w tej chwili stopa dywidendy wynosi 3.47% a średnioroczny wzrost wypłacanych dywidend w ostatniej dekadzie wynosił 4.57% rocznie.
Jeśli więc szukasz ekspozycji na rozwój technologiczny z jednoczesną prawną gwarancją otrzymywania zysków w formie dywidend, to pamiętaj o Digital Realty Trust.
Wzrost dywidendy – Digital Realty Trust
Johnson & Johnson – arystokrata w świecie dywidend
Numer cztery, to Johnson & Johnson. Prawdziwy arystokrata w świecie dywidendowych gigantów! Firma powstała w 1886 roku i płaci dywidendę nieprzerwanie od ponad 60 lat.
Gigant branży ochrony zdrowia, który operuje w trzech segmentach:
- Farmaceutyki, gdzie skupia się na opracowywaniu leków na receptę dla różnych schorzeń, takich jak raki czy choroby serca. To właśnie on przynosi Johnsonowi największe przychody. W 2023 wyniosły on prawie 55 miliardów dolarów!
- MedTech, gdzie oferuje urządzenia medyczne i technologie wspierające leczenie chirurgiczne, ortopedyczne i inne procedury medyczne.
- Produkty konsumenckie, gdzie produkuje szeroką gamę artykułów codziennego użytku, w tym leki bez recepty, kosmetyki i produkty dla niemowląt.
Spółka wykazuje przede wszystkim konsekwentny i przewidywalny wzrost dywidend i kursu. Nie spodziewaj się tu ani wielkich wzrostów ani wielkich spadków. To, co spółka ci gwarantuje, to względne bezpieczeństwo i dobry sen w nocy. Stopa dywidendy wynosi w tej chwili koło 3.4%.
Historia wzrostu dywidend może nie aż tak przebojowa jak w przypadku Broadcom, ale za to bardzo stabilna i o wiele dłuższa. Dywidendy rosły średniorocznie o 6% przez ostatnią dekadę a spółka podnosi je nominalnie od ponad 52 lat.
Jeśli więc szukasz ekspozycji na rynek ochrony zdrowia, lubisz bezpieczne dywidendy, stabilny biznes i spokój, to Johnson&Johnson może być opcją wartą twojej uwagi.
Wzrost dywidendy – Johnson & Johnson
Lockheed Martin – kolos branży zbrojeniowej
Ostatni na liście – Lockheed Martin (poznaj model biznesowy firmy). Kolos branży zbrojeniowej. Większość z was pewnie kojarzy spółkę głównie z wielozadaniowych myśliwców typu F. Firma zajmuje się jednak również wieloma innymi rzeczami, w tym bezpieczeństwem komunikacji i rozwojem innych technologii wojskowych.
Wybuch wojny na Ukrainie pobudził do wzrostów wiele spółek z branży wojskowej i chyba łatwo połączyć tutaj kropki. Wzrost zagrożenia wojną ma prowadzić do wzrostu wydatków rządowych na zbrojenia i faktycznie wiele państw zachodnich już zdecydowało się na gigantyczne zakupy broni.
Jednocześnie każdą współczesną wojnę trzeba zdominować w powietrzu, a tu do gry wchodzi Lockheed Martin. Do tego od ponad 20 lat, spółka płaci nieprzerwanie dywidendę
Początki firmy spółki sięgają 1926 roku, kiedy dwaj inżynierowie, Allan Lockheed i John Northrop, zdecydowali, iż niebo to w sumie doskonałe miejsce na biznes. Przez lata firma ewoluowała, przeżyła Wielki Kryzys i ostatecznie została kolosem, którym jest do dziś.
Lockheed Martin od ponad 20 lat z powodzeniem przekształca swoje wojskowe wpływy w pokaźne dywidendy. W ostatniej dekadzie dywidenda firmy rosła o 9% rocznie. Za kilka lat Lockheed może choćby dołączyć do elitarnej grupy „dywidendowych arystokratów”, ponieważ nieprzerwanie zwiększa swoje dywidendy od 20 lat.
Patrząc na to, jak kształtują się globalne wydatki na zbrojenia, zwłaszcza po stronie NATO i jego głównych członków, można spodziewać się, iż firma taka jak Lockheed Martin będzie kontynuować swoją ekspansję i rozwój. Mimo iż wielkie projekty zbrojeniowe, jak F-35, są związane z ryzykiem i wyzwaniami, perspektywy długoterminowe są dość obiecujące, bowiem nic niestety nie wskazuje na to, iż napięcia geopolityczne nagle znikną ze swata. To czyni Lockheed Martin atrakcyjnym, choć specyficznym, graczem na rynku dla inwestorów zainteresowanych stabilnym przepływem dywidend oraz długoterminowym wzrostem.
Wzrost dywidendy – Lockheed Martin
Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)
Link do otwarcia konta:
https://bit.ly/freedom-dna-lp
Do zarobienia,
Piotr Cymcyk