Dzień Kobiet 2023: Polki w sektorze blockchain i kryptowalut

1 rok temu

Dzień Kobiet 2023 to wyjątkowa okazja, aby zwrócić uwagę na piękną płeć nie tylko w naszym najbliższym otoczeniu, ale również w sektorze blockchain. Okazuje się bowiem, iż w rodzimych projektach kryptowalutowych i Web3 można znaleźć bardzo wiele ambitnych, zdolnych i wykwalifikowanych kobiet. Nierzadko tworzą one innowacyjne projekty lub pełnią najważniejsze funkcje w największych platformach blockchain.

BeInCrypto jest wyjątkowo dobrze predestynowane do tego, aby wspólnie celebrować Dzień Kobiet 2023 oraz rolę kobiet w sektorze blockchain i kryptowalut. Nasza globalna marka mediów kryptowalutowych i Web3 może pochwalić się wspaniałymi statystykami na temat udziału kobiet w funkcjonowaniu serwisu.

Platformę, która dziś publikuje newsy, raporty i analizy kryptowalutowe w 14 językach, stworzyła Alena Afanaseva. Do dziś pełni ona funkcję CEO i kreatywnie ją rozwija. Co więcej, aż 30% pracowników globalnego BeInCrypto stanowią kobiety. Wiele z nich pełni najważniejsze funkcje, gdyż 4 departamenty zarządzane są przez panie. Co więcej, aż 5 z 14 lokalnych redaktorów naczelnych to kobiety.

Alena Afanaseva, CEO BeInCrypto

Dzień Kobiet 2023 w BeInCrypto Polska

Z okazji Dnia Kobiet 2023 rozmawialiśmy z sześcioma Polkami, które na co dzień rozwijają rodzime projekty blockchain. Wśród nich znalazły się Zuza Henshaw z MetaMixer, Sara Mahna z Uniqly, Paulina Paprzycka z Blockchain Girls, Karolina Kropopek oraz Beata Wiśnicka-Zawierucha i Katarzyna Wabik z Binance. Każdej z naszych wyjątkowych interlokutorek zadaliśmy 2 pytania, aby poznać ich kobiecy punkt widzenia:

  1. Jak widzisz aktualnie polską branżę blockchain z kobiecej perspektywy?
  2. Czy doświadczasz różnic w dostępie do projektów, technologii i kryptowalut pomiędzy kobietami i mężczyznami?

Zapraszamy do poznania ich odpowiedzi i unikatowego punktu widzenia. Jednocześnie redakcja BeInCrypto Polska składa najlepsze życzenia wszystkim Paniom – nie tylko z sektora blockchain. Niech Dzień Kobiet 2023 będzie wspaniałym wydarzeniem dla wszystkich, którzy cenią równość, inkluzywność, dostępność i szanują godność każdego człowieka.

Zuza Henshaw, współorganizatorka MetaMixer & Web 3 Recruiter

Ad 1: Z pozycji osoby zajmującej się rekrutacją, to tworząc projekt blockchainowy absolutnie musisz zapomnieć o szumnie propagowanym “Diversity & Inclusion” (równe szanse i różnorodność w zespole). Duże korporacje w departamentach IT dotychczas były gotowe zapłacić premium za zatrudnienie kobiet do swoich działów technologicznych, tylko po to żeby zachować różnorodność w składzie zespołu.

Przy tworzeniu kadry w firmie blockchainowej, jest to wysiłek trudny do kwadratu. Dla przykładu, ostatnio widziałam rekrutację na stanowisko CTO do startupu Web 3.0. Na liście ponad 40 preselekcjonowanych profili kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami, znalazła się tylko jedna kobieta.

Także mogę z powodzeniem powiedzieć, iż kobiet jest na razie mało. Natomiast te, które już się zaangażowały w tworzenie tej branży, są w mojej ocenie absolutnymi wymiataczkami. I tutaj ślę serdeczne pozdrowienia dla Pauliny Paprzyckiej, Magdy Judejko, Mai Cholewki, Doroty Zabłockiej, Magdy Żuk, Ligia Kornowska i Marty Jankowskiej. Są one nie tylko są świetnymi specjalistkami w swoim zawodowym życiu i przetransferowały swoje umiejętności do Web 3.0. Również propagują tą technologię, chętnie dzielą się wiedzą i są żywym przykładem, iż to nie musi być tylko męski świat.

Ad 2: W dostępie? Nie, dostęp jest niby zupełnie demokratyczny. A jednak, na wydarzeniach MetaMixer, które współorganizuję i które mają wprowadzać w świat Web 3.0, obserwuję iż mężczyźni są gotowi zadawać pytania, zabierać głos w dyskusji. Kobiety angażują się dopiero w kuluarach albo w ogóle nieśmiało się przyglądają.

Dlatego z okazji Dnia Kobiet w tym roku, życzę kobietom więcej odwagi, gotowości na popełnianie błędów i poszukiwania przestrzeni dla swoich umiejętności w tej wschodzącej i bardzo gwałtownie rozwijającej się branży. Mam nadzieję, iż w tym pomoże także wydarzenie MetaMixer x Blockchain Girls – Piękniejsza Strona Blockchain. W jego trakcie będziemy celebrować kobiecość w Web 3.0.

Zuza Henshaw

Sara Mahna, Uniqly.io

Ad 1: Mam to szczęście, iż mogę pracować w tej branży, w Uniqly.io. Natomiast w moim odczuciu 90% osób, z którymi współpracuję czy obserwuję ich działania w tym środowisku to mężczyźni. Niemniej jednak uważam, iż branża jest bardzo dynamiczna, kreatywna, wymaga dużej orientacji w nowoczesnych technologiach. Z tym wiąże się nieustanny rozwój.

Dla mnie to jedna z najlepszych możliwości, ponieważ interesuję się nowoczesnymi technologiami na wielu płaszczyznach, uwielbiam wyzwania i zadania, które są wymagające.

Ad 2: Absolutnie nie czuję różnicy, która by mogła wpłynąć niekorzystnie na dostęp do informacji/projektów wśród kobiet. Uważam iż dostęp jest równy, a każdy kto chciałby uczestniczyć w jakimś przedsięwzięciu, może to zrobić bez podziałów.

Ja sama dostaję propozycje pracy w różnych projektach tylko poprzez LinkedIna. Różnica może polegać w tym, iż kilka kobiet interesuje się IT i nowoczesnymi technologiami.

Sara Mahna

Paulina Paprzycka, co-founder w Blockchain Girls

Ad 1: Polska branża blockchain to przez cały czas branża zdecydowanie zdominowana przez mężczyzn. Natomiast od lat – gorąco wierzę, iż również dzięki takim inicjatywom jak Blockchain Girls – zwiększa się odsetek aktywnych w niej kobiet.

Ad 2: Mimo, iż udział kobiet jest niewielki. Jednak nie mogę tego absolutnie nazwać dyskryminującą. Nigdy nie doświadczyłam żadnej różnicy w dostępie do projektów, know-how, technologii czy kryptowalut.

Wręcz przeciwnie, uważam iż polska scena Web3 należy do bardzo otwartych, wspierających się i ciepło przyjmujących kolejne kobiety rozwijające się w tej przestrzeni. Bardzo cenimy wsparcie mężczyzn w rozwoju takich inicjatyw jak Blockchain Girls.

Odgrywacie Panowie kluczową rolę w inspirowaniu kobiet do zainteresowania się sektorem Web3. Co więcej, potwierdziły to przeprowadzone przez nas badania. Okazuje się, iż 49,3% respondentek dowiedziało się o technologii blockchain i/lub kryptowalutach od znajomego lub partnera.

Paulina Paprzycka

Karolina Kropopek, freelance writer oraz entuzjastka technologii blockchain i kryptowalut

Ad 1: Przede wszystkim nie jestem za takimi podziałami. Dla mnie branża blockchain jest czymś, na co warto patrzeć w szerszym zakresie – bez zawężania horyzontów. To właśnie cenię sobie w technologii stojącej za krypto aktywami.

Sam Bitcoin (BTC) jest zdecentralizowany. Myślę, iż w tym kierunku powinny podążać firmy i projekty związane z wirtualnymi walutami czy samym blockchainem. Kierować swoje produkty i usługi do globalnej publiczności. Tworzyć “rzeczy”, które rzeczywiście są w stanie wnieść jakąś nową wartość na rynek, rozwiązywać realne problemy. Nie zaś bazować na hype.

Jeżeli chodzi o poglądy na temat obecnego stanu rynku kryptowalut, moim zdaniem wciąż znajdujemy się na wczesnym etapie jego rozwoju. W tym obszarze pozostało dużo do zrobienia – zwłaszcza pod kątem regulacyjnym. Branża ta ma ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany, nie zaś tłamszony.

Ad 2: Nie spotkałam się nigdy z dyskryminacją w branży blockchain ze względu na to, iż jestem kobietą. Wręcz przeciwnie, niektórzy moi koledzy twierdzą, iż mam z tego powodu łatwiej – pod pewnymi względami to prawda.

Jeżeli miałabym wskazać jakiekolwiek inne różnice między płciami, myślę, iż kobiety podchodzą do inwestycji z dużo większą ostrożnością. Przynajmniej ja podejmuje tego typu decyzje na chłodno, bez emocji. Oczywiście wszystko zależy od temperamentu człowieka. Trudno więc poddać to obiektywnej ocenie.

Karolina Kropopek

Beata Wiśnicka-Zawierucha, MLRO w Binance Poland

Ad 1: Jest coraz więcej specjalistek i liderek w przestrzeni blockchain, zakładających własne biznesy i pracujących w firmach na różnych stanowiskach. W ten sposób aktywnie przyczyniają się do rozwoju całej branży. Binance zostało założone w 2017 roku i jego współzałożycielką jest kobieta – He Yi. Dlatego giełda jest jedną z niewielu firm kryptowalutowych na świecie, które założyły kobiety.

Ad 2: Aby jeszcze bardziej zaradzić różnicom między płciami, Binance oferuje różne programy wczesnej kariery. Należą do nich Binance Accelerator Program oraz staże studenckie, które umożliwiają różnorodnym talentom większy dostęp do kariery w firmach związanych z kryptowalutami. Oferta Binance dla kobiet zakłada wskazówki i porady dotyczące kariery poprzez programy mentorskie dla kobiet, warsztaty i kursy edukacyjne.

Beata Wiśnicka-Zawierucha

Katarzyna Wabik, Country Manager w Binance

Ad 1: Kryptowaluty i blockchain są budowane na zasadach innowacji i demokratyzacji. Ten rynek poszukuje osób o charakterystycznym mindsecie, zakładającym otwartość i nastawienie na rozwój.

Ad 2: Binance, jako lider branży, ma misję pomagania, aby większa liczba kobiet mogła zrozumieć technologię Web3 i blockchain. Czyni to przez programy edukacyjne i staże za pośrednictwem Binance Charity i Binance Academy.

Te programy mają na celu wyposażenie młodych kobiet w wiedzę i umiejętności niezbędne do dokonania przełomu w branży. Ponieważ przemysł związany z kryptowalutami jest wciąż nowy i rozwija się, kobiety mają wszelkie możliwości rozwoju wraz z nim.

Katarzyna Wabik

Dzień Kobiet 2023: Konkurs na Twitterze?

Z okazji Dnia Kobiet 2023 przygotowaliśmy również konkurs na Twitterze dla wszystkich naszych czytelników. Od poniedziałku trwa ankieta na temat tego, co chcielibyście otrzymać na Dzień Kobiet 2023:

Dzień Kobiet w rytmie #crypto na #beincrypto

Co byście chcieli dostać w związku z konkursem, który rozpoczniemy już za 2 dni?#WomensDay #bitcoin #giveaway #cryptogiveaway

— BeInCrypto Polska (@BeInCrypto_PL) March 6, 2023

Już dzisiaj na naszym twitterowym profilu pojawią się nowe aktywności i pytania. Dzięki nim można wygrać atrakcyjne nagrody i poczuć się częścią polskiej społeczności blockchain i Web3. Polki są bardzo istotną częścią tej otwartej i zdecentralizowanej społeczności.

BeInCrypto Polska - Dzień Kobiet 2023: Polki w sektorze blockchain i kryptowalut

Idź do oryginalnego materiału