Wczorajsze lekko wyższe wartości danych inflacyjnych dla Niemiec zwiększają prawdopodobieństwo tego, iż dziś zobaczymy również wyższe odczyty dla całej strefy euro. Dynamika w ujęciu rok do roku jak również miesiąc do miesiąca „pokonała” szacunki i wypadła wyżej. jeżeli dzisiejsze dane potwierdzą podbicie inflacji dla całego regionu, wówczas euro może zostać wsparte.
Ryzyko staglacji
Jeśli wstępne dane inflacyjne pokażą zdecydowanie odbicie, wówczas spekulacje na temat tego, iż EBC może obniżyć stopy o 50 punktów bazowych na kolejnym posiedzeniu, zostaną zmniejszone. Dalsze redukcje kosztu pieniądza są wysoce realne, jednak ich tempo może zależeć od bieżących danych.
W średnim terminie wyższa inflacja w strefie euro nie będzie jednak korzystna dla wspólnej waluty. jeżeli inflacja wzrośnie a wzrost gospodarczy pozostanie marginalny, wówczas wzrośnie ryzyko stagflacji.
Aktualnie rynek kontraktów OIS zakłada cięcia na każdym posiedzeniu od stycznia do kwietnia. Czerwcowa obniżka nie jest przesądzona. W drugiej połowie roku łagodzenie warunków monetarnych na ten moment jest wyceniane przez rynek w marginalnym stopniu.
Dynamika z zdecydowanym odbiciem
Prognozy dotyczące dzisiejszych odczytów sugerują, iż CPI w ujęciu rok do roku urośnie do 2,4 proc. z 2,2 proc. a wartość „core” ma ustabilizować się na poziomie 2,7 proc. Dynamika miesiąc do miesiąca ma wynieść 0,4 proc. co będzie zdecydowanym odbiciem w porównaniu do rezultatu sprzed miesiąca (-0,3 proc.).
Kurs EUR/USD od trzech dni handlowych zdecydowanie „odreagowuje” spadki z końca 2024 roku. Notowania aktualnie znajdują się w bliskiej odległości od horyzontalnego oporu na 1,0450. Nieco wyżej przebiega górna banda kanału trendu spadkowego, która może stanowić kluczową barierę dla dalszego ruchu wzrostowego.
Źródło: Łukasz Zembik, OANDA TMS Brokers