Europejski Bank Centralny, EBC obniża stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych. Jednak rynek kryptowalut prawie tego nie zauważa. To podkreśla malejący wpływ europejskiego rynku na sektor kryptowalut w porównaniu do USA.
Tymczasem społeczność kryptowalutowa modli się o obniżki stóp w USA, a fałszywe plotki o kolejnych cłach spowodowały ogromny wzrost. Te regulacje przez cały czas mają znaczenie, ale Europa traci wpływ makroekonomiczny.
EBC obniża stopy procentowe wobec ambiwalencji kryptowalut
Obawy o globalną recesję krążą po rynku kryptowalut, a regulacje odgrywają w nich kluczową rolę. Inwestorzy z USA desperacko czekają na obniżkę stóp w nadziei, iż może to przynieść pozytywną narrację.
Żadna jeszcze się nie zrealizowała. Jednak EBC obniża stopy procentowe po raz szósty z rzędu, a rynek kryptowalut ledwo reaguje. EBC w oświadczeniu publicznym stwierdza:
“Perspektywy wzrostu pogorszyły się z powodu rosnących napięć handlowych. Zwiększona niepewność prawdopodobnie zmniejszy zaufanie wśród gospodarstw domowych i firm. Natomiast negatywna i zmienna reakcja rynku na napięcia handlowe prawdopodobnie wpłynie na zaostrzenie warunków finansowych.”
Według danych od CoinGecko całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut spadła o 0,2% od momentu ogłoszenia tych obniżek przez EBC. Spośród 10 największych aktywów, wszystkie zyskały dziś na wartości, z wyjątkiem jednego.
Czy makroekonomia coraz mniej wpływa na rynek krypto?
Czy to oznacza, iż czynniki makroekonomiczne tracą wpływ na rynki kryptowalut? Z pewnością tak nie jest. Niecałe dwa tygodnie temu kryptowaluty zanotowały ogromny wzrost po fałszywej plotce, iż Trump wstrzyma cła.
Te zyski wróciły gdy wstrzymanie faktycznie nastąpiło. Tak więc wpływ makroekonomiczny jest przez cały czas bardzo silny na obecnych rynkach. Natomiast konkretnie EBC i Europa tracą wpływ.
Unia Europejska nie jest jedynym blokiem gospodarczym, który traci swoją siłę w tym sektorze. Wczoraj rząd brytyjski ogłosił, iż inflacja była niższa niż oczekiwano, co potencjalnie umożliwia kolejną obniżkę stóp.
To również miało znikomy wpływ na kryptowaluty. Obawy makroekonomiczne przez cały czas wpływają na rynek kryptowalut, ale jego najsilniejsze powiązania są z USA i Azją.
Wyraźnym sygnałem tej zmiany w kryptowalutach było to, co wydarzyło się miesiące przed obniżkami EBC. Tether został zmuszony do opuszczenia UE z powodu regulacji MiCA, ale jego działalność była minimalnie dotknięta.
Wciąż jest największym stablecoinem na świecie, mimo utraty całego europejskiego rynku. W rzeczywistości od tego czasu podjął kroki, aby lepiej zintegrować się z regulacjami USA.
Tymczasem wiele dużych firm kryptowalutowych przeorientowuje się na Azję i USA, odchodząc od Europy. Na początku tego roku a16z zamknęło swoje biuro w Londynie, aby skupić się na USA.
Tether przeniósł się do Salwadoru, co daje mu bliskość USA i łatwiejszy dostęp do rynku Ameryki Łacińskiej. Ten obszar wzrostu jest najwyraźniej bardziej owocny niż ponowne próby w Europie.
EBC obniża stopy procentowe, ale ledwo wpływa na rynek kryptowalut. Jednak to nie znaczy, iż branża zignoruje cały kontynent. W przyszłości jednak operacje w UE będą miały coraz mniejsze znaczenie dla największych firm kryptowalutowych.
To odzwierciedla szersze trendy, ponieważ międzynarodowy kapitał odpływa z Europy. To naturalne, iż kryptowaluty są częścią tego wzorca.
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut od BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - EBC obniża stopy procentowe, ale nie wpływa na rynek kryptowalut