Decyzja o obniżeniu stopy depozytu w banku centralnym służy Radzie Prezesów do sterowania nastawieniem polityki pieniężnej. Wynika ona z aktualnej oceny perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej.
Stopy procentowe depozytu w banku centralnym, podstawowych operacji refinansujących i kredytu w banku centralnym zostaną obniżone, odpowiednio, do 2,25 proc., 2,40 proc. i 2,65 proc., ze skutkiem od 23 kwietnia 2025.
„Proces dezinflacji wyraźnie postępuje. Inflacja wciąż kształtuje się zgodnie z przewidywaniami ekspertów: w marcu obniżyła się zarówno inflacja ogółem, jak i inflacja bazowa. Inflacja cen usług w ostatnich miesiącach również znacznie się zmniejszyła. Z większości wskaźników inflacji bazowej wynika, iż inflacja trwale ustabilizuje się na poziomie zbliżonym do średniookresowego celu Rady Prezesów wynoszącego 2 proc.” – podano w komunikacie EBC.
Stopy procentowe będą ustalane na bieżąco
Dodano, iż dynamika płac słabnie, a inflacyjne oddziaływanie jej przez cały czas podwyższonego poziomu amortyzują zyski. Co więcej, gospodarka strefy euro nabiera pewnej odporności na globalne szoki. Jednak perspektywy wzrostu gospodarczego pogorszyły się z powodu napięć handlowych.
Ta niepewność z kolei może doprowadzić do spadku zaufania gospodarstw domowych i firm. Na zaostrzenie warunków finansowania może wpłynąć niekorzystna i zmienna reakcja rynków na napięcia handlowe. Te czynniki, jak wskazuje w komunikacie EBC, mogą przełożyć się na perspektywy gospodarcze strefy euro.
W średnim okresie Rada Prezesów dąży do tego, by inflacja trwale ustabilizowała się na docelowym poziomie 2 proc. Obecne warunki sprawiają, iż Rada Prezesów będzie ustalać odpowiednie nastawienie polityki pieniężnej na bieżąco na podstawie danych.
Decyzje Rady będą uwzględniać ocenę perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej. Jak podano w informacji, Rada Prezesów nie deklaruje z góry określonej ścieżki stóp procentowych.
Ponadto portfele programów APP i PEPP są zmniejszane w określonym i przewidywalnym tempie. Eurosystem nie reinwestuje już spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych – podano w komunikacie.
Polecamy również:
- Polska jest jednym z liderów inflacji w Europie według Eurostatu
- Koniec pseudoekologii w reklamach? Unia Europejska wprowadza zmiany
- Polska starzeje się szybciej niż reszta Europy. W gospodarce za kilka lat nie będzie kolorowo
- Obniżki stóp procentowych nie będzie? Tyrowicz: „Dziś to szkodzenie polskiej gospodarce”