Wykorzystanie wody deszczowej w obiektach przemysłowych
Racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi, w tym magazynowanie i wykorzystanie wody deszczowej, jest szczególnie istotne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także z uwagi na coraz większe niedobory wody w wielu rejonach Polski. Jak wynika z raportu GUS (Ochrona środowiska 2024), przeciętne zasoby wód w naszym kraju wynoszą jedynie ok. 60 mld m3 (w porach suchych choćby poniżej 40 mld m3), co sprawia, iż Polskę uznaje się za kraj ubogi w te zasoby (dla porównania – w przypadku Niemiec to 173 mld m3, a Francji 206 mld m3).
Jednym z najbardziej efektywnych, a zarazem stosunkowo prostych do wdrożenia w halach produkcyjnych i magazynach logistycznych rozwiązań jest wykorzystanie dużych powierzchni dachowych do zbierania wody deszczowej. Zgromadzona i odpowiednio oczyszczona deszczówka może z powodzeniem zastąpić wodę wodociągową w wielu czynnościach i procesach niewymagających użycia wody pitnej.
Zastosowanie deszczówki w halach przemysłowych
Zebraną wodę deszczową można wykorzystać m.in. do:
- podlewania terenów zielonych,
- utrzymania czystości wewnątrz i na zewnątrz obiektu – np. mycie pojazdów, urządzeń, czyszczenie powierzchni (posadzek, placów manewrowych, doków),
- procesów produkcyjnych – np. chłodzenie urządzeń, płukanie czy rozcieńczanie surowców,
- instalacji sanitarnych – np. spłukiwanie toalet i pisuarów,
- zaopatrzenia zbiorników przeciwpożarowych.

Wykorzystanie wody deszczowej – korzyści środowiskowe i finansowe
Gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w obiektach przemysłowych niesie ze sobą wiele korzyści – przede wszystkim pozwala istotnie ograniczyć zużycie wody wodociągowej, a to bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych obiektu, a także odciążenie lokalnych sieci. Należy przy tym pamiętać, iż hale produkcyjne czy magazynowe wraz z przynależnymi do nich parkingami, drogami i przestrzeniami manewrowymi stanowią duże, zabudowane lub utwardzone – a zatem najczęściej nieprzepuszczalne dla wody – powierzchnie. To może zaburzać warunki gruntowo-wodne okolicznych terenów, a także skutkować przyspieszonym spływem znacznych ilości wody opadowej. Wdrożenie systemu umożliwiającego efektywne zbieranie i wtórne wykorzystanie deszczówki ogranicza ilość wód kierowanych do rowów melioracyjnych i kanalizacji, dzięki czemu zmniejsza ryzyko przeciążeń systemów kanalizacyjnych i wystąpienia lokalnych podtopień. Ponadto przyczynia się do zmniejszenia śladu wodnego przedsiębiorstwa, co wpływa również na kształtowanie jego wizerunku jako odpowiedzialnego środowiskowo i społecznie podmiotu.
Zastosowanie rozwiązań umożliwiających gromadzenie i ponowne wykorzystanie wody deszczowej w użytkowaniu hal przemysłowych i logistycznych jest zatem nie tylko działaniem korzystnym ekonomicznie, ale także elementem odpowiedzialnego podejścia do gospodarowania zasobami naturalnymi. Przynosi realne oszczędności, zwiększa niezależność wodną obiektu i wspiera działania proekologiczne. Dla inwestorów i zarządców nieruchomości przemysłowych to inwestycja, która wpisuje się zarówno w prawne wymagania prośrodowiskowe, jak i społeczne oczekiwania dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Planet Passionate – rozwiązania Kingspan Water & Energy na rzecz racjonalnego gospodarowania zasobami wody
Planet Passionate to 10-letni program Grupy Kingspan, który ma na celu wprowadzenie konkretnych rozwiązań w odpowiedzi na trzy duże globalne wyzwania środowiskowe: ograniczanie skutków zmian klimatycznych, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona przyrody. W ramach tej inicjatywy Grupa Kingspan planuje do 2030 r. zebrać 100 mln l deszczówki we wszystkich swoich zakładach, a tym samym zmniejszyć zużycie wody wodociągowej o równoważną ilość. Połączenie nowoczesnych technologii, infrastruktury oraz doświadczenia Kingspan Water & Energy oraz Kingspan Insulated Panels pozwoliło na opracowanie efektywnych i dostosowanych do potrzeb obiektu rozwiązań do zbierania wody deszczowej.

Na własnym przykładzie – wykorzystanie wody deszczowej w jednej z fabryk Grupy Kingspan
Zużycie wody w procesach produkcyjnych jednej z hal przemysłowych Grupy Kingspan, zlokalizowanej w Sherburn (Wielka Brytania), stanowi jedno z najwyższych w całej Grupie. Do gromadzenia wody opadowej wykorzystano dużą, wynoszącą 17 000 m2, powierzchnię dachu tego obiektu. Cel, jaki sobie postawiono, to przechwytywanie i magazynowanie do 200 000 l wody deszczowej w dowolnym momencie, a także stałe monitorowanie pracy systemu – tak aby zapewnić jego optymalną wydajność i płynną koordynację z procesami produkcyjnymi. Wyzwaniem w zaprojektowaniu odpowiedniego rozwiązania był brak miejsca na tradycyjne, naziemne zbiorniki do magazynowania deszczówki, wykorzystano zatem dwa podziemne zbiorniki (o pojemności 79 000 l każdy; wyposażone w urządzenia filtrujące deszczówkę i systemy ochrony pomp), z których woda kierowana jest do dwóch zbiorników naziemnych (o pojemności 22 000 l każdy). Te zasilają w wodę instalację sanitarną (spłukiwanie toalet) oraz linię produkcyjną powłok proszkowych.
Ważnym elementem instalacji jest specjalnie zaprojektowany pakiet sterujący Watchman Flo, który pozwala na bieżące monitorowanie poziomu wody w każdym zbiorniku i optymalne zarządzanie pracą całego systemu. Odzyskana woda – gdy tylko zgromadzi się jej odpowiednia objętość – jest priorytetowo wykorzystywana w działalności zakładu. Z kolei wszystkie zebrane dane są przetwarzane przez specjalistyczną telemetrię, dzięki czemu zespół zyskuje całodobowy dostęp do statystyk wydajności systemu.

Zbiorniki na wodę deszczową Kingspan Water & Energy
Kingspan Water & Energy – firma o ugruntowanej, międzynarodowej pozycji i wieloletnim doświadczeniu – produkuje kompletne i nowoczesne systemy gromadzenia wody deszczowej przeznaczone zarówno do obiektów komercyjnych, w tym hal produkcyjnych i magazynowych, jak i budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych. W ofercie firmy znajdują się:
- zbiorniki naziemne – wykonane z polietylenu, o objętościach od 200 do 28 000 l,
- zbiorniki podziemne – wykonane z polietylenu, o objętościach od 2000 do 60 000 l (łączone bateryjnie – niemal bez limitu litrażu),
- zbiorniki podziemne – wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GRP), o objętościach od 20 do 500 m3 (łączone bateryjnie).

Korzyści zastosowania zbiorników z tworzyw sztucznych
Podstawową zaletą zbiorników na wodę deszczową wykonanych z tworzyw sztucznych, np. polietylenu czy GRP, jest ich 100-procentowa szczelność oraz trwałość – są odporne na wodę, substancje agresywne oraz czynniki zewnętrzne, takie jak niskie temperatury. W przeciwieństwie do betonowych nie ulegają korozji, przez wiele lat nie będą zatem niszczeć ani przeciekać. Wyjątkową odpornością i wytrzymałością cechują się zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GRP). Zarówno one, jak i te wykonane z polietylenu wyróżniają się niską wagą, co znacznie ułatwia i przyspiesza przeprowadzenie prac instalacyjnych. Zastosowanie zbiorników wykonanych z tworzyw sztucznych pozwala również na łączenie ich w systemy bateryjne, tak aby zapewnić optymalną, dostosowaną do potrzeb obiektu wydajność całego systemu.
W sprawie szczegółów oferty Kingspan Water & Energy – zapraszamy do kontaktu: [email protected]
www.kingspan.pl/woda