Egipt w obliczu poważnych problemów finansowych. Co czeka kraj Faraonów?

1 tydzień temu

Egipt walczy ze sporymi problemami zadłużenia. Koszt jego obsługi wynosi już 70% przychodów budżetowych! Obsługa tego długu jest w tej chwili poważnym problemem. W projekcie budżetu na rok budżetowy 2023-2024 rząd przeznaczył na obsługę długu 78,8 mld dolarów. Po obniżeniu przez agencję Moody’s ratingów kredytowych z „B3” do „Caa1”, Egipt ma niewielką swobodę manewru i będzie musiał zaciskać pasa.

Relacja długu do PKB Egiptu znacznie wzrosła, z 69,6% w 2010 r. do 92,7% w 2023 roku. Ishac Diwan, dyrektor ds. badań ds. finansów na rzecz rozwoju w Szkole Głównej Handlowej w Paryżu, twierdzi, iż „Problem polega na tym, iż zbliża się termin spłaty kwoty głównej wielu pożyczek, a rynki nie chcą udzielać pożyczek na rozsądnych warunkach umożliwiających refinansowanie”,

Oficjalne dane wskazują, iż inflacja oscyluje wokół 30%. Rezerwy międzynarodowe netto spadły z najwyższego poziomu 45,4 miliarda dolarów w 2019 r. do najniższego w tej chwili poziomu 34,9 miliarda dolarów. Pogrążony w kryzysie Egipt jest w tej chwili drugim po Argentynie największym dłużnikiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i prowadzi rozmowy w sprawie zwiększenia swojego programu pożyczkowego. W przeciwnym razie państwu grozi bankructwo.

Egipt: Dług publiczny w miliardach dolarów amerykańskich

https://www.statista.com/statistics
Zyskaj od 3 do 20 darmowych akcji dzięki Freedom24

Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!

Załóż konto
Kupuj akcje bez prowizji przez XTB

Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!

Załóż konto
Wymieniaj waluty przez Walutomat!

Obniż prowizję za wymianę o 50%!

Załóż konto

Jak Egipt pogrążył się w kryzysie?

Co doprowadziło Egipt na skraj gospodarczej przepaści? Problemy zadłużeniowe, które zaczęły narastać jeszcze przed rokiem 2022. Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie sytuacja znacząco się jednak pogorszyła. Wcześniej Egipt wydawał więcej, niż był w stanie zebrać z podatków, co z czasem doprowadziło do gromadzenia się długu. Wydatki szły przede wszystkim na różnego rodzaju programy socjalne. Może nie aż tak rozdmuchane, jak te greckie (sprawdź „Historia gospodarczego upadku Grecji”), ale jednak istotne.

Egipt ma w chwili obecnej strasznie przerośniętą sferę budżetową, gdzie pracuje aż 20% całej siły roboczej. Zadłużenie zwiększyły również wielkie projekty infrastrukturalne takie jak budowa nowej stolicy czy projekt irygacyjny Toska.

Widok z budowanego wieżowca Iconic Tower, przedstawiający trwające prace w dzielnicy biznesowo-finansowej Nowej Stolicy Administracyjnego Egiptu, 3 sierpnia 2021 r.

https://www.theatlantic.com/photo/2023/08

Blokady Kanału Sueskiego ograniczają przychody budżetowe

W grudniu pisaliśmy wam o tym, iż atak Huti na kanał Sueski będzie miało istotny wpływ na gospodarkę wszystkich państw świata. Tak się rzeczywiście stało. Jednak niektóre państwa mają większy problem niż inne. Egipt jest tym najbardziej poszkodowanym. To w jego granicach znajduje się Kanał Sueski. Do tej pory Egipt zarabiał na nim rocznie 6 miliardów dolarów. To naprawdę dużo, a teraz to źródło dochodu przestało prawie w ogóle przynosić dochody.

Brak dochodów budżetowych Egipt stara się „zadrukować”. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat podaż pieniądza M2 corocznie rosła o 20%. Ponadto od czasu wojny w Ukrainie silnemu osłabieniu podlega też kurs egipskiego funta, co nie pomaga gospodarce.

Kurs funta egipskiego denominowanego w dolarze amerykańskim

https://stooq.pl/q/?s=egpusd&c=5y&t=l&a=lg&b=0
Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Egipt wyprzedaje swój majątek, ale inwestorzy nie świętują

Sytuacja budżetowa w Egipcie jest tak zła, iż kraj zaczął wyprzedawać swój majątek. Sprzedano choćby hotele deweloperowi skazanemu za poważne przestępstwo. Mężczyzna został ułaskawiony przez urzędującego prezydenta. Według informacji medialnych, między konsorcjum Emiratów Arabskich i rządem egipskim realizowane są rozmowy w sprawie transakcji o wartości 22 miliardów dolarów na zakup gruntów na północnym wybrzeżu Egiptu.

Coraz większa liczba Egipcjan desperacko poszukuje drugiej pracy, ogranicza spożycie mięsa i stara się znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z gwałtownie rosnącymi cenami. Rząd stara się jakoś uspokajać nastroje społeczne przez np. 50 – procentową podwyżkę płacy minimalnej dla pracowników państwowych. W ten sposób jednak inflacji raczej gwałtownie nie uda się opanować. Potrzeba poważnych reform gospodarczych, których nie widać na horyzoncie.

W takim otoczeniu lokalna giełda egipska na pierwszy rzut oka zachowuje się zaskakująco dobrze. EGX30 to indeks giełdowy, który śledzi 30 najbardziej płynnych spółek notowanych na giełdzie egipskiej. W ciągu ostatniego roku jego kurs urósł o ponad 70%. Teoretycznie to przecież bardzo dobry wynik.

Jednak jeżeli uwzględni się załamanie kursu walutowego oraz wysoką inflację, to już nie będzie robić takiego wrażenia i okaże się, iż realnie inwestorzy potracili swoje oszczędności. W podobny sposób zachowuje się zresztą giełda turecka i argentyńska. Te dwa kraje również mierzą się z bardzo wysoką inflacją i problemami gospodarczymi.

EGX30 USD to indeks giełdowy, który śledzi 30 najbardziej płynnych spółek notowanych na giełdzie egipskiej – w ciągu roku urósł o ponad 70%

https://www.tradingview.com/chart/?symbol=EGX%3AEGX30

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału