EIT InnoEnergy poszerza bazę inwestorów. Rośnie potencjał rozwojowy spółki

2 miesięcy temu

OMV, OMV Petrom i ACB Participaties uzupełniają rundę inwestycyjną z 2023 roku EIT InnoEnergy. Podmiot liczy na nawiązanie kolejnych partnerstw.

EIT InnoEnergy to europejska spółka założona w 2010 roku. Wspiera ona transformację energetyczną i rozwój zrównoważonej energii. Podmiot dostarcza technologie, innowacyjne modele biznesowe i kompetencje niezbędne do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Jego rozwiązania pomagają także we wprowadzaniu europejskich celów w zakresie dekarbonizacji, reindustrializacji i bezpieczeństwa energetycznego.

W portfolio EIT InnoEnergy znajduje się ponad 200 spółek. Od powstania przeanalizował ponad 7 tys. startupów. Wspierane przez niego projekty wprowadziły na rynek ponad 300 produktów. W 2022 roku został uznany przez Pitchbook za najbardziej aktywnego inwestora w sektorze energii.

Warto przeczytać: Fundusze Europejskie wspierają innowacyjny projekt spółki Vigo Photonics. Wzmocni pozycję polskiej gospodarki

Nowi akcjonariusze EIT InnoEnergy

EIT InnoEnergy jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji (EIT). Oprócz tego środki na rozwój zapewnia 35 inwestorów. Wśród nich znajdują się również polskie podmioty, jak na przykład Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska. Teraz do ich grona dołączą nowe podmioty. To grupa sektora naftowego, chemicznego i energetycznego OMV, a także spółka energetyczna z Rumunii OMV Petrom. Wsparcie zadeklarował również niderlandzki fundusz inwestycyjny ACB Participaties.

„Kolejne poszerzenie naszego akcjonariatu jest dowodem zaufania w kompetencje InnoEnergy, które umożliwiają przyspieszenie transformacji energetycznej i reindustrializację Europy. W tym procesie niezbędny jest wspólny wysiłek wszystkich uczestników rynków. Także podmiotów z branży naftowej i gazowej, które mają ambitne plany w dążeniu do niskoemisyjności. Cieszymy się, iż dołączają do nas również reprezentanci dużego przemysłu z Europy Środkowej, m.in. z Austrii i Rumunii, którzy poważnie traktują transformację energetyczną. Liczymy, iż także polskie podmioty, adaptujące dla przemysłu czyste technologie, dołączą niedługo do nas jako inwestorzy i partnerzy strategicznych projektów” – podkreśla Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej.

W 2023 roku EIT InnoEnergy przeprowadziła rundę inwestycyjną o wartości ponad 140 mln euro. Dołączenie trzech kolejnych inwestorów to najlepszy dowód na potencjał działań, które podmiot prowadzi.

Warto przeczytać: Rośnie innowacyjność polskich firm. Wnioski z raportu PARP

Idź do oryginalnego materiału