Ekonomiczne konsekwencje ceł. Tatała w Telewizji Biznesowej

1 tydzień temu

Ekonomiczne konsekwencje ceł. Tatała w Telewizji Biznesowej

Autor: FWG



W marcu Narodowy Instytut Wolności ogłosił wyniki naboru do dwóch programów, NOWEFIO i PROO, w których oceniałem wnioski. Doświadczenie to skłoniło mnie do refleksji – zarówno na temat samego systemu ocen, jak i roli ekspertów – pisze na łamach portalu ngo.pl prezes FWG, Marek Tatała.


Nieprzewidywalność polityki międzynarodowej

W rozmowie z red. Markiem Klapą prezes FWG wyraził swoje stanowisko wobec decyzji Donalda Trumpa. – Myślę, iż to po raz kolejny pokazuje, iż polityka Donalda Trumpa jest bardzo nieprzewidywalna – mówił Tatała, komentując zmienne taryfy celne. Jego zdaniem szybkie i niespodziewane decyzje USA zmuszają rynek finansowy oraz partnerów handlowych do ciągłej adaptacji.

Rynkowe roller coastery

Tatała zwrócił uwagę na gwałtowne wahania notowań giełdowych, porównując sytuację do „kolejki górskiej bez żadnych hamulców”. Według niego zmienność wynika nie tylko z decyzji politycznych, ale też z narastającego ryzyka, które firmy doliczają do swoich kosztów operacyjnych, zwłaszcza w handlu międzynarodowym.

Wpływ na handel i konsumentów

Ekspert zauważył, iż niepewność celnych decyzji utrudnia długoterminowe planowanie biznesu. – Robienie biznesu w tych warunkach jest trudne – komentował Tatała, wyjaśniając, iż dodatkowe koszty ryzyka ostatecznie obciążają konsumentów. – Cła to podatki, których koszt finalnie ponoszą konsumenci – przekonywał.

Polityczne aspekty celnych decyzji

Prezes FWG podkreślił, iż ingerencje w politykę handlową tworzą niebezpieczny precedens. – Tego rodzaju protekcjonizm może zniszczyć relacje handlowe oraz wpłynąć na bezpieczeństwo gospodarcze krajów, co w obliczu rosnących napięć na arenie międzynarodowej wymaga szczególnej uwagi – uważa ekonomista.

Obejrzyj całą rozmowę:



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

  • Niebezpieczne związki polityki i biznesu [Okiem Liberała]>>
  • Jak ulepszyć system oceniania wniosków w NIW? Kilka refleksji eksperta>>
  • „Przetrwają najżyczliwsi”; Brian Hare i Vanessa Woods [#LekturyFWG]>>
Idź do oryginalnego materiału