Ekonomiści PKO Banku Polskiego ponownie najlepsi!

media.pkobp.pl 3 godzin temu
02/03/25

Ekonomiści PKO Banku Polskiego ponownie najlepsi!


  • Zespół ekonomistów PKO Banku Polskiego zajął 1. miejsce w konkursie prognostycznym Gazety Giełdy „Parkiet”
  • To już czwarte zwycięstwo w ostatnich pięciu latach
  • Główny ekonomista banku Piotr Bujak zdobył tytuł „Ekonomisty Roku”

Zespół analityków PKO Banku Polskiego niezmiennie najlepiej czuje puls polskiej gospodarki i systematycznie najmniej myli się w prognozach. Zespół w składzie Piotr Bujak, Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Anna Wojtyniak-Stefańska, Szymon Fabiański, Kamil Pastor, Agnieszka Pierzak i Michał Reczek wygrał konkurs Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet na najbardziej trafne prognozy dla danych makroekonomicznych i rynkowych w 2024 r. To już ich czwarte „złoto” w ostatnich pięciu latach.

Uczestnicy konkursu to ponad 20 instytucji finansowych, które przez cały rok formułują prognozy dla 17 wskaźników makroekonomicznych i 5 rynkowych. Ekonomiści PKO Banku Polskiego w edycji konkursu za 2024 r. zdobyli pierwsze miejsce w głównej kategorii łącznie dla wszystkich wskaźników, ale byli także najlepsi w prognozach samych wskaźników makroekonomicznych i najlepiej przewidywali poziom inflacji CPI, czyli wskaźnika makro, który ma największy wpływ na zachowanie rynku finansowego.

- Ogromnie dziękuję całemu zespołowi naszych ekonomistów za pełne zaangażowanie i profesjonalizm każdego dnia pracy. Wielkie dzięki również dla wszystkich w banku, którzy z nami współpracują i wiedzą jak wykorzystywać serwis ekonomiczny w biznesie. Dzięki temu mamy ciągły kontakt z naszymi klientami korporacyjnymi i instytucjonalnymi oraz inwestorami, a to daje nam dodatkowe wyczucie trendów w gospodarce i na rynkach. Możemy teraz wspólnie świętować czwarty sukces w ciągu pięciu lat. W tym czasie zmieniały się reguły konkursu oraz skład naszego zespołu, ale stale byliśmy w czołówce. Mamy więc poczucie, iż stworzyliśmy dobre narzędzia do mierzenia pulsu gospodarki-– mówi Piotr Bujak, główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.
Wcześniej ekonomiści PKO Banku Polskiego zajmowali pierwsze miejsce w rankingu w 2020, 2021 i 2023 r. Czwarty triumf oznacza, iż są jednym z dwóch bankowych zespołów analitycznych z największą liczbą zwycięstw w konkursie w historii. Piotr Bujak otrzymał również nagrodę „Ekonomista Roku”, którą odbierze podczas tegorocznej gali „Byki i Niedźwiedzie”.

– Mamy nadzieję, iż ten sukces dobrze wpisuje się w hasło nowej strategii banku: #1 i kropka. To nie był nasz „ostatni taniec”. Nie zwalniamy tempa i chcemy być partnerem numer 1 dla naszych klientów w zakresie serwisu ekonomicznego. Nasze kalendarze na najbliższe miesiące są już wypełnione spotkaniami z klientami i inwestorami. Wdrażamy też nowe produkty analityczne, naszym najmłodszym dzieckiem jest CEE Macro Weekly, anglojęzyczny raport tygodniowy dotyczący najważniejszych gospodarek w naszym regionie, co jest odpowiedzią na potrzeby naszych klientów korporacyjnych i instytucjonalnych-– dodaje Piotr Bujak.
- Bardzo dziękuję naszemu zespołowi i wszystkim wspierającym nas jednostkom banku. Z niegasnącym zaangażowaniem będziemy przyglądać się gospodarce i wskaźnikom rynkowym, by w dalszym ciągu dostarczać jak najtrafniejsze prognozy i analizy, które pomogą naszej grupie kapitałowej, inwestorom i klientom. Chcemy być partnerem w oswajaniu zmieniającej się rzeczywistości i bankiem numer jeden na rynku. Oczekujemy, iż 2025 r. przyniesie wzmocnienie dynamiki PKB, ale jednocześnie powrót inflacji poniżej 3,5% r/r, co otworzy drogę do obniżek stóp procentowych NBP -– mówi Marta Petka-Zagajewska, dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych PKO Banku Polskiego.
Analizy ekonomistów PKO Banku Polskiego można śledzić na stronie Centrum Analiz oraz na profilu @PKO_Research w serwisie X.

Ranking Gazety Giełdy „Parkiet” powstaje na podstawie oceny celności comiesięcznych prognoz ekonomistów ponad 20 instytucji finansowych dla kilkunastu kluczowych wskaźników makroekonomicznych (m.in.: PKB, inflacji, produkcji przemysłowej i budowlanej, sprzedaży detalicznej, czy stopy bezrobocia) oraz pięciu wskaźników rynkowych (w tym kursu złotego, rentowności obligacji skarbowych oraz stopy referencyjnej NBP).

***

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego, a wartość jego aktywów na koniec września 2024 r. zwiększyła się do 512 mld zł. Zysk netto Grupy PKO Banku Polskiego po trzech kwartałach 2024 r. wyniósł 6,9 mld zł. Liczba klientów wzrosła do 12,1 miliona. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku depozytów, kredytów oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która została aktywowana przez klientów 8,3 mln razy, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce.
Idź do oryginalnego materiału