Eksplozje statków na morzach i w portach. Terminal zablokowany, możliwe skażenie wód

1 miesiąc temu

W ciągu zaledwie dwóch dni doszło katastrof morskich. Obydwie miały miejsce na wodach w regionie Azji. W obydwu tych przypadkach statki nimi dotknięte doświadczyły eksplozji. W odróżnieniu od innych podobnych incydentów, które miały miejsce niedawno, nie były one (przynajmniej z tego, co wiadomo) efektem rozmyślnego działania. Są straty – bądź to materialne, bądź ludzkie.

W piątek, w chińskim porcie Ningbo-Zhoushan, eksplodował ładunek kontenerowca YM Mobility. Jednostka ta, bandery liberyjskiej, a należąca do tajwańskiej firmy Yang Ming Marine Transport Corp, miała przewozić „niebezpieczne materiały”.

BREAKING: Online videos show an explosion on a ship at a container terminal in #Ningbo, China.
The exact cause is subject to official investigation. pic.twitter.com/ti3cnebJgk

— Asia Tech (@asiatechwire) August 9, 2024

Nie podano jednak żadnych szczegółów ani konkretów. Owa ogólnikowość wypranego z faktycznych informacji komunikatu wzmaga spekulacje, cóż też mogło znajdować się na pokładzie tego statku. Czyżby rodzaj ładunku byłby dla władz niewygodny w sensie politycznym?

W wyniku wyjątkowo silnej eksplozji na szczęście nikt nie zginął, jednak otoczenie portu oraz jego infrastruktura doznały istotnych szkód. Dotyczy to zwłaszcza terminalu Beilun, przy którym znajdował się YM Mobility.

Explosion at Ningbo-Zhoushan Port Disrupts Major Shipping Hub

A powerful #explosion rocked Ningbo-Zhoushan Port, one of the world's busiest #shipping hubs, on Friday. The blast occurred on the YM Mobility, a container ship, causing significant disruption at the Beilun terminal.… pic.twitter.com/Xs6joobN3G

— MarineTraffic (@MarineTraffic) August 9, 2024

W konsekwencji wybuchu Ningbo-Zhoushan doświadcza teraz „tymczasowych przerw” w działaniu. Normalnie jest to przy tym jeden z najbardziej ruchliwych chińskich portów, obsługując statki o największej w ChRL sumarycznej ładowności.

Statki eksplodujące w porcie, statki płonące na morzu

Natomiast dzień wcześniej, we czwartek, doszło do tragedii na wschód od indonezyjskiej wyspy Bali. Tankowiec Elisabeth, zmierzający w kierunku zachodnich Małych Wysp Sundajskich, stanął w płomieniach w pobliżu wyspy Gili Tepekong.

Kapal Tanker Terbakar di Karangasem Bali, 5 ABK Tewas, Belasan Lukahttps://t.co/ZgnZU14yj6

— CNN Indonesia (@CNNIndonesia) August 7, 2024

Jej przyczyną także miała być eksplozja – której źródło pozostaje tajemnicze. Doszło bowiem do niej w okolicach kwater załogi. Gdy statek zaczął się zatrzymywać, nastąpił kolejny wybuch. Z uwagi na ogień w maszynowni, załoga nie była w stanie dłużej kontrolować statku.

Ta ostatnia, złożona z 21 osób, podjęła w związku z tym próbę ewakuacji. Niestety pięciu członków nie zostało się wydostać, ponosząc śmierć. Trzech kolejnych ucierpiało z powodu ciężkich poparzeń, zaś dwunastu było lżej rannych.

Sebuah insiden tragis terjadi di perairan Pulau Topekong, Karangasem, Bali pada Rabu dini hari (7/8/2024). Kapal Tanker Elisabeth yang sedang dalam perjalanan menuju Badas, Sumbawa, NTB, terbakar sekitar pukul 03.00 WITA, menewaskan lima awak kapal dan melukai belasan lainnya. pic.twitter.com/5KHqtXTNVw

— Polres Karangasem (@reskarangasem) August 7, 2024

Kwestią otwartą pozostaje los statku, który będzie musiał teraz zostać ugaszony. Sytuacja, w pesymistycznym wariancie, grozi wyciekiem paliwa do morza. Byłoby to wybitnie destrukcyjne dla wybrzeża Bali oraz pobliskich wysp.

Idź do oryginalnego materiału