Elektryczne ogrodzenie pastwiska to ochrona zwierząt hodowlanych

5 miesięcy temu

We współczesnym rolnictwie, gdzie bezpieczeństwo zwierząt oraz efektywne zarządzanie gospodarstwem stały się kluczowe, rolnicy zwracają coraz większą uwagę na nowoczesne rozwiązania. Jednym z narzędzi, które zyskuje coraz większą popularność wśród gospodarzy, jest elektryczne ogrodzenie pastwiska. Te proste w budowie, ale skuteczne w działaniu ogrodzenia, oferują szereg korzyści zarówno dla zwierząt, jak i dla samych rolników.

Elektryczne ogrodzenie pastwiska (EOP) to skuteczne rozwiązanie dla bezpieczeństwa zwierząt hodowlanych. Zatem przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu, jego funkcjonowaniu i zaletom. Ponadto dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na jego zastosowanie. Na nurtujące pytania odpowiada Maciej Skonieczny — specjalista ds. produktu z firmy Kramp.

Czym jest i jak działa elektryczne ogrodzenie pastwiska?

Elektryczne ogrodzenia pastwisk (EOP) to systemy ogrodzeń wykorzystujące prąd elektryczny do zapewnienia bezpiecznego trzymania zwierząt na pastwiskach lub na określonym terenie. Jak podkreśla Maciej Skonieczny z Kramp:

EOP służy nie tylko do ogrodzenia pastwiska czy wybiegu dla zwierząt i utrzymania stada na wyznaczonym terenie. Może być także wykorzystane do ochrony upraw, stawów czy zwierząt domowych. Elektroniczne ogrodzenie pastwiska staje się coraz powszechniejsze również w zastosowaniu hobbystycznym jako zabezpieczenie mniejszych powierzchni dla drobiu, wybiegów dla kotów czy psów.

Elementy składowe systemu płotu elektrycznego

  • Elektryzator generujący regularne impulsy elektryczne.
  • Jedno lub kilka przewodników, przewodzących prąd (które jednak nie muszą tworzyć zamkniętej pętli).
  • Izolatory, izolujące prąd od słupków.
  • Stałe lub mobilne słupki, stosowane w miarę potrzeb.
  • Uziemienie ogrodzenia elektrycznego, umieszczone w wilgotnej glebie — w takiej ilości i tak głęboko jak jest to wymagane.

Kiedy zwierzę dotknie przewodnika, obwód elektryczny zamyka się, tzn. prąd elektryczny przepływa przez zwierzę i glebę z powrotem do urządzenia. W konsekwencji zwierzę odczuwa nieprzyjemne, choć nieszkodliwe porażenie prądem i się wycofuje — wyjaśnia zasadę działania EOP Maciej Skonieczny z Kramp.

Elektryczne ogrodzenie pastwiska — zalety

Wśród najważniejszych zalet stosowania elektrycznych ogrodzeń pastwiska (EOP) możemy wyróżnić:

  1. Bezpieczeństwo hodowli — zapewniają psychiczną i fizyczną barierę dla zwierząt. W efekcie minimalizują ryzyko ucieczki zwierząt lub niekontrolowanego wypasu. Dzięki temu hodowcy mogą spokojnie zarządzać stadem, nie martwiąc się o jego bezpieczeństwo.
  2. Ochrona zwierząt przed drapieżnikami — skutecznie odstraszają drapieżniki, takie jak wilki, lisy czy dzikie psy. Czyli chronią stado przed atakami i utratą.
  3. Ochrona upraw przed dzikimi zwierzętami — zabezpieczają uprawy przed szkodami np. wyrządzanymi przez dziki, sarny.
  4. Łatwość i szybkość montażu — instalacja elektrycznych ogrodzeń pastwisk jest szybka i prosta, co pozwala na sprawne uruchomienie systemu bez długotrwałych prac montażowych.
  5. Łatwość utrzymania — wymagają minimalnej konserwacji. Ściślej mówiąc, regularna kontrola stanu urządzeń oraz przewodników pozwala utrzymać ogrodzenie w dobrym stanie przez długi czas.
  6. Niskie koszty budowy ogrodzenia — koszty instalacji EOP są zwykle niższe niż tradycyjnych płotów. To sprawia, iż są one bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla hodowców.
  7. Duża mobilność — elektryczne ogrodzenia pastwisk są łatwo przenośne. Dlatego też mogą być stosowane w różnych obszarach gospodarskich, co daje hodowcom elastyczność w zarządzaniu przestrzenią.
  8. Niewielkie niebezpieczeństwo skaleczenia — dzięki zastosowaniu impulsów elektrycznych o niskim natężeniu, ryzyko porażenia zwierząt czy ludzi jest minimalne. Czyli warto podkreślić, iż to czyni ogrodzenia elektryczne bezpiecznymi.
  9. Maksymalne wykorzystanie pastwiska — porcjowanie – ogrodzenia elektryczne umożliwiają dokładne wyznaczenie stref pastwiskowych dla zwierząt. Konkretnie to pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów i minimalizację nadmiernego wypasu.
  10. Możliwość monitorowania stanu ogrodzenia — dzięki nowoczesnym technologiom, EOP mogą być wyposażone w systemy monitorowania, umożliwiające szybkie wykrycie ewentualnych usterek lub prób nieautoryzowanego dostępu i poinformowanie o nich właściciela.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektrycznego ogrodzenia pastwiska?

Kontrola napięcia ogrodzenia

fot. Kramp

Przy zakupie należy w pierwszej kolejności dostosować sprzęt do potrzeb swojego gospodarstwa m.in. wielkości terenu, rodzaju zwierząt czy wygody użytkowania, a nie kierować się tylko ceną. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na prawidłowy dobór i montaż akcesoriów oraz oznakowanie, które jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Konieczne jest również prawidłowe uziemienie i wybrany poziom napięcia. Dobór elektryzatora o odpowiednim napięciu należy dostosować do gatunku zwierząt i długości ogrodzenia. Przeciętne napięcie elektryzatorów to 4000–12000 V. Aby ogrodzenie dla zwierząt było skuteczne, napięcie na ogrodzeniu powinno wynosić min: 2500 V a dla zwierząt o grubej sierści — min: 4000 V — podkreśla Maciej Skonieczny z Kramp.

Produkty dla elektrycznych ogrodzeń pastwisk

Bateria sucha Farma

fot. Kramp

W Kramp dostępny jest cały niezbędny asortyment dla elektrycznych ogrodzeń pastwisk, czyli elektryzatory, przewodniki, paliki (słupki), izolatory oraz wszystkie niezbędne akcesoria.

Ponadto w ofercie Kramp, poza produktami skierowanymi dla większych hodowli, znajdują się także produkty marki Farma. Są one przeznaczone do użytku w mniejszych gospodarstwach lub dla hodowców hobbystycznych.

W magazynie Kramp znajdują się także nowoczesne elektryzatory AKO, które są przeznaczone dla wszystkich grup zwierząt i dzielą się na 3 kategorie: Premium, Expert i Classic. Przy czym linia Premium ma najbardziej zaawansowane funkcje, np. cyfrowe wyświetlacze ułatwiające odczyt wszystkich ważnych informacji o urządzeniu i ogrodzeniu. Ponadto system inteligentnej adaptacji do stanu ogrodzenia. Do tego funkcje alarmowe zapewniające maksymalne bezpieczeństwo ludzi i zwierząt.

Podsumowanie

Elektryczne ogrodzenie pastwiska jest niedrogim i skutecznym rozwiązaniem, które pozwala na efektywne zarządzanie hodowlą. Wybierając ten sposób ochrony, należy dostosować sprzęt do potrzeb swojego pastwiska, biorąc pod uwagę m.in. wielkość terenu, rodzaj zwierząt czy wygodę użytkowania. Trzeba zwrócić także uwagę na prawidłowy dobór i montaż akcesoriów. Zarówno duże hodowle, jak i mniejsze gospodarstwa czy hodowcy hobbystyczni mogą wybierać spośród wielu produktów dostosowanych do ich specyficznych potrzeb.

Gdzie znajdę produkty dla ogrodzeń elektrycznych?

Jeżeli jesteś klientem hurtowym, elektryczne ogrodzenia pastwisk oraz wszystkie niezbędne akcesoria zakupisz na stronie Kramp www.kramp.com. Klienci indywidualni mogą je nabyć w sieci sklepów Powered by Kramp, Grene i u dealerów Kramp. Listę punktów znajdziesz na stronie Znajdź dealera Kramp — KRAMP.

Idź do oryginalnego materiału