Popularny wideobloger i założyciel start-upów Web 3.0, Elliot Wainman, podzielił się ze społecznością ciekawym monologiem na temat otaczających nas wydarzeń polityczno-gospodarczo-technologicznych i sektora kryptowalut na czele którego króluje Bitcoin. Porusza w nim bardzo ciężką sytuację amerykańskich banków, nadchodzącą dedolaryzację, Rezerwę Federalną (Fed), CBDC, kryptowaluty, mem-coiny i Bitcoina.
EllioTrades: Fed rozwiązuje problemy które sam stworzył
Treść wideo omawia najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy, m.in. aktualny stan amerykańskiego systemu bankowego. Najbardziej interesująca jest wiadomość, iż aż 722 amerykańskich banków odnotowało niezrealizowane straty w wysokości ponad 50 procent swojego kapitału. Elliot zwraca uwagę, iż pęknięcia w lokalnym (dla autora, który pochodzi z USA – przyp. red.) systemie bankowym powstały w wyniku błędów w polityce banku centralnego Stanów Zjednoczonych, czyli Rezerwy Federalnej.
Według niego Fed próbuje teraz nieudolnie łatać dziury w systemie bankowym które zostały wcześniej stworzone. Wainman jest zdania, iż upadek banków komercyjnych to problem systemowy, spowodowany latami napływu darmowych pieniędzy do gospodarki i masą oprocentowanych na zero lub bliskie zeru kredytów, które narosły na całym świecie.
Nacjonalizacja trwa, CBDC na horyzoncie
Autor sugeruje, iż na naszych oczach następuje właśnie nacjonalizacja amerykańskiego systemu bankowego, ponieważ banki są przejmowane przez „zbyt duże by upaść” instytucje finansowe (jak JP Morgan Chase) lub przez sam rząd, co toruje drogę nowemu systemowi na czele z Fedem, a także efektywnie cyfrowej walucie banku centralnego (CBDC) lub narodowej walucie amerykańskiej. Elliot wyraża sceptycyzm co do tego, iż CBDC pojawi się bez ogromnej walki, ponieważ Partia Republikańska już zaczęła wykazywać oznaki, iż nie cierpi pomysłu narodowej waluty cyfrowej.
Wainman wspomina o wiadomościach dotyczących dedolaryzacji, takich jak Pakistan kupujący przecenioną rosyjską ropę w chińskich juanach, Chiny rozwijające sztuczną inteligencję bez amerykańskich chipów, a także Coinbase i Gemini opuszczające Stany Zjednoczone, aby założyć siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Prelegent argumentuje, iż Stany Zjednoczone sprawiły, iż nie da się utrzymać i działać jako firma kryptowalutowa na terenie USA, projekty kryptowalutowe są aktywnie wypędzane z kraju, a banki komercyjne padają jak muchy.
Bitcoin wyjdzie z kryzysu z twarzą
Autor porusza również temat mem-coinów i najstarszej kryptowaluty Bitcoin, zwracając uwagę na konieczność dywersyfikacji swojego portfela w niepewnych czasach. Nie zachęca jednak inwestowania w tokeny pozbawione wewnętrznej wartości, natomiast przypomina iż $PEPE jest prawdopodobnie największym memem w historii i fascynuje go obserwowanie szalonych ruchów cenowych na tego typu aktywach. Jego zdaniem, popularność mem-coinów wskazuje na utratę zaufania do technologii, stąd skupienie głównie na pompach i piramidach finansowych.
Na koniec mówca sugeruje, iż wśród tego kryzysu bankowego nie należy ulegać emocjom ani nadmiernie angażować się, ale dokonywać stałych powolnych zakupów na rzeczach, które będą cenne w przyszłości. Wainman wyraża ekscytację tym, co kryzys bankowy oznacza dla Bitcoina i sugeruje, iż duzi gracze traktują kryptowaluty coraz bardziej serio i skupiają się coraz częściej na rozwiązaniach, które można wprowadzić w życie, a nie na codziennych wahaniach na rynku.