Emeryci mogą jeździć bez biletów. Potrzebny tylko dowód osobisty

22 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Darmowa komunikacja miejska jest przywilejem emerytalnym, który wykorzystać mogą seniorzy po przekroczeniu adekwatnego wieku. Wielu emerytów jeździ autobusami i tramwajami bez biletów. Aby potwierdzić przywilej wystarczy dowód osobisty.


Darmowa komunikacja miejska dotyczy emerytów, którzy przekroczyli odpowiedni wiek. Otrzymywanie emerytury w tym wypadku nie jest warunkiem koniecznym i jeździć można za darmo choćby nie posiadając emerytury.


Darmowa komunikacja miejska. Należy skończyć 70 lat i pokazać dowód osobisty


Prawo do darmowej komunikacji miejskiej ma każdy po skończeniu 70. roku życia. Wiek to jedyny warunek stawiany na drodze do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i wszelkich środków komunikacji miejskiej.


Korzystając z darmowego przejazdu, senior w przypadku kontroli biletów musi jedynie potwierdzić wiek uprawniający do przywileju. Wystarczy pokazać legitymację emeryta lub też dowód osobisty.Reklama
W Polsce są miasta, gdzie przed 70. urodzinami seniorzy mają szansę na wysokie zniżki oraz w pełni darmowe przejazdy. Warunki przyznania oraz wymiar zniżek różni się w zależności od samorządu.


Bilet seniora na przejazd. Miasta dają też własne zniżki


Powszechnie w Polsce stosuje się w komunikacji miejskiej tzw. bilet seniora. To w zasadzie ulga, dzięki której emeryci mają 50 proc. upustu na przejazd. Są jednak takie, oferujące seniorom jeszcze więcej.


W Szczecinie ze zniżką 50 proc. można jeździć na 5 lat przed wiekiem emerytalnym. Oznacza to, iż z przywileju korzystają 55-letnie panie oraz 60-letni panowie. W Warszawie natomiast po 65. roku życia w można za 50 zł kupić bilet seniora. Ten uprawnia do przejazdów komunikacją miejską przez cały rok.


Bydgoszcz, Lublin i Wrocław. Emeryci bez biletów jeżdżą tu wcześniej


Bydgoszcz, Lublin i Wrocław udostępniają przejazdy bez biletów wcześniej niż reszta kraju. Komunikacją miejską za darmo można jeździć w tych miastach po 65. roku życia. Nie trzeba być choćby ich obywatelem, by możliwe było skorzystanie ze zniżki.
W miastach takich jak Kalisz, Ostrołęka, Starachowice, Lubin, Szczecinek, Bolesławiec, Żory, Otwock czy Mińsk Mazowiecki także można jeździć bez biletu przed 70. rokiem życia. W tym wypadku jednak wymagana jest karta mieszkańca.
Idź do oryginalnego materiału