Listonosz może zażądać okazania dowodu osobistego przy wypłacie 13. emerytury.Nie zawsze jest to konieczne, ale listonosz zawsze ma prawo o dowód osobisty zapytać.Ponad 85 proc. emerytur trafia na konto bankowe, ale wciąż niemal milion wydają listonosze.
W wypadku większości emerytów (ponad 4 na 5), emerytura trafia w przelewie na konto. Wciąż część seniorów dostaje pieniądze z ZUS od listonosza. Od kwietnia 2023 roku przekazy pocztowe objęte są dodatkowym obostrzeniem. Przy odbiorze świadczenia senior może zostać zobowiązany pokazać dowód osobisty.Reklama
Emerytura z ZUS przez listonosza. Najpierw trzeba pokazać dowód osobisty
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu pozwoliła pocztowcom legitymować adresatów przekazów pieniężnych. Listonosz w każdym takim wypadku może zażądać okazania dokumentu poświadczającego tożsamość. Zwykle wystarczy dowód osobisty.
Po okazaniu dokumentu listonosz powinien spisać dane osoby, której przekazywane są pieniądze. Zanim listonosz przekaże więc emeryturę, może poprosić seniora o takie informacje jak:
imię,nazwisko,PESEL,numer dowodu osobistego.
To istotne i wrażliwe dane, ale te środki zapobiegawcze wdrożone zostały, by jak najbardziej ograniczyć podejrzane przekazy pieniężne. W efekcie odbija się to jednak na seniorach, którym świadczenie co miesiąc dostarcza Poczta Polska.
13. emerytura bez pokazania dowodu osobistego
Przepisy nie zawsze wymagają jednak pokazywania dowodu osobistego. jeżeli bowiem nadawca przekazu pieniężnego to jednostka sektora finansów publicznych, a odbiorca przekazu pocztowego jest znany listonoszowi, nie ma konieczności legitymowania.
Jednak choćby jeżeli w kopercie znajduje się 13. emerytura, a listonosz zna już emeryta, ma pełne prawo do zażądania okazania dowodu tożsamości. Wówczas jeżeli senior nie okaże dowodu osobistego, świadczenia nie dostanie. Przepisy wskazują, iż gdy tylko listonosz ma wątpliwości, co do tożsamości adresata, nie tylko może, ale też ma obowiązek go skontrolować.