Realia jesieni życia w Polsce nie są zadowalające dla większości emerytów, co wynika oczywiście z niskiego poziomu świadczeń. Choć kolejne rządu starają się temu doraźnie zaradzić, co jakiś czas „dosypując” emerytom „trzynastki” albo „czternastki”, życie z samego ZUS-u i okazjonalnych dodatków jest trudne, a czasem choćby niemożliwe. Coraz więcej emerytów, których oszczędnościami życia jest zwykle tylko mieszkanie, na które ciężko pracowali przez dekady, decyduje się w takiej sytuacji na odwróconą hipotekę.
Dobrze znamy pojęcie i mechanizm kredytu hipotecznego. Biorąc takowy, możemy zakupić mieszkanie od razu, a potem spłacać kredyt – zamiast, np. wynajmować mieszkanie i oddawać podobną kwotę najemcy. Odwrócona hipoteka polega natomiast na przepisaniu domu w posiadaniu podmiotu, które świadczy taką usługę. W zamian otrzymuje się stały strumień pieniędzy do końca życia.
Jak się okazuje – na odwróconą hipotekę decyduje się coraz więcej polskich seniorów, który bardzo często zamieszkują bardzo drogie nieruchomości, a sami nie mają z czego żyć lub żyją w kiepskich warunkach.
Według danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZFP) – w Polsce najczęściej korzystają z takiego rozwiązania osoby w przedziale wiekowym 75-85 lat. To coraz powszechniejsza praktyka, co widać po wartościach wypłacanych właścicielom mieszkań, którzy zdecydowali się na odwróconą hipotekę. Między 2010 a 2023 rokiem z tytułu odwróconej hipoteki wypłacono łącznie 34 miliony złotych z czego 5 milionów przypadło na sam 2023 rok. Oznacza to, iż popularność takiego rozwiązania rośnie.
Emeryci coraz częściej oddają swoje mieszania i domy za comiesięczne wypłaty pieniędzy. Ile można dostać z odwróconej hipoteki?
Jak informuje serwis Money.pl – przecięta powierzchnia mieszkania objętego odwróconą hipoteką to 51,7 mkw, a średnia wartość 411,6 tys. złotych. Najwięcej umów podpisano w woj. mazowieckim.
Ile można dostać, oddając swoje „cztery kąty” finansistom? To zależy oczywiście od wartości nieruchomości, która podlega odwróconej hipotece, a także wieku i płci właścicieli. jeżeli chodzi o średnią, miesięczną wypłatę, jaką możemy otrzymać – w 2023 roku były to na przykład 1033 złote.
Na odwróconą hipotekę decyduje się coraz więcej osób, jednak może wynikać do bardzo często z desperacji. Eksperci wskazują, iż w Polsce przez cały czas nie ma dedykowanych dla tego rozwiązania regulacji prawnych, a cały proces odbywa się na podstawie obecnych przepisów oraz dobrych praktyk branżowych. Uchwalenie odpowiednich przepisów mogłoby zwiększyć bezpieczeństwa takich transakcji – zarówno dla seniorów, jak i usługodawców.