Wiedza, iż oszczędzanie na dodatkową (czyli poza tą z ZUS-u) emeryturę jest koniecznością, przebija się do świadomości coraz szerszego grona pracujących. Jak jednak się za to zabrać, jeżeli nie ma się doświadczenia w inwestowaniu? Dobrym rozwiązaniem dla początkujących, choć nie tylko dla nich, są IKE.
Osoby w tej chwili przechodzące na emeryturę mogą liczyć na świadczenie z ZUS-u w wysokości nieco ponad połowy swojej ostatniej pensji. Za 35 lat stopa zastąpienia spadnie do 25%. W wypadku zdecydowanej większości seniorów nie wystarczy to na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W tej sytuacji samodzielne oszczędzanie na dodatkowe świadczenie jest jedynym rozsądnym wyjściem. Przyszli emeryci mają do dyspozycji szereg możliwości. Z różnych względów dla osób bez doświadczenia w inwestowaniu bardzo wygodnym rozwiązaniem są IKE.
IKE to indywidualne konta emerytalne, czyli program oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru (I filar to ZUS, II to OFE). Prawo do dokonywania wpłat na IKE przysługuje każdej osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat, choć osoby małoletnie mają ograniczone prawo do dokonywania wpłat na IKE. Mogą ich dokonywać tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskują dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.
W stosunku do osób pełnoletnich takich wymagań nie ma. Żadnym ograniczeniem nie jest też posiadanie IKZE, PPK czy PPE.
IKE prowadzą fundusze inwestycyjne, domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, zakłady ubezpieczeń na życie, banki oraz dobrowolne fundusze emerytalne.
IKE założysz m.in. na KupFundusz.pl
Ogromną zaletą IKE zaletą jest elastyczność: można wpłacać pieniądze wtedy, kiedy ma się nadwyżki, nie jest wymagana regularność ani kwota minimalna. Określony jest za to górny próg, który co roku jest ogłaszany obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w grudniu. Na 2025 rok wynosi on 26 019 złotych.
Dlaczego IKE są lepsze od zwykłej lokaty? Po pierwsze, nie wymagają nieustannego odnawiania i szukania nowych ofert. Atrakcyjne oprocentowanie na lokatach dotyczy zwykle krótkiego okresu liczonego w miesiącach i każdorazowo kończy się odprowadzeniem 19-proc. podatku Belki od wypracowanych zysków.
W przypadku IKE podatku Belki można łatwo uniknąć, wystarczy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, poczekać z wypłatą wypłaty zgromadzonych oszczędności do ukończenia 60. roku życia. Osoby, które nabędą przed 60. rokiem życia uprawnienia emerytalne też mogą dokonać wypłaty bez podatku, o ile ukończyły 55 lat. Ponadto, by być uprawnionym do zwolnienia z podatku od dochodów kapitałowych należy dokonać wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo ponad połowę wartości wpłat na IKE wpłacić co najmniej na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.
W miarę upływu lat i nabierania przez oszczędzającego doświadczenia w inwestowaniu IKE dają możliwość przetransferowania środków na inny rodzaj rachunku, czyli np. z najprostszej formy konta oszczędnościowego w banku na rachunek maklerski, który wymaga większej wiedzy, ale też pozwala na samodzielne sterowanie inwestycjami.
Ponadto w razie krytycznej sytuacji oszczędzający mogą wcześniej wycofać zgromadzone na IKE oszczędności, choć wiąże się to z koniecznością zapłacenia 19-proc. podatku od dochodów kapitałowych, tak jak w przypadku innych lokat. Gdy nadejdą lepsze czasy mogą założyć konto ponownie, ponieważ tym sposobem nie skorzystali wcześniej z ulgi podatkowej przysługującej na IKE.
Artykuł sponsorowany