Abonament RTV pobiera Poczta Polska, która również prowadzi kontrole sprawdzające, czy opłata jest uiszczana. Jednak nie zawsze konieczna jest wizyta kontrolerów. W przypadku gdy zarejestrowany został odbiornik, którego później przestaliśmy opłacać, nie jest choćby potrzebna kontrola, by to wykazać.
Jeśli zadłużenie abonamentowe dotyczy emeryta, może dojść do zmniejszenia jego emerytury przez skarbówkę. Aby pokryć zaległe opłaty, emerytura będzie zmniejszana, a skarbówka będzie tak długo ściągać część świadczenia, aż zadłużenie zostanie kompletnie pokryte.Reklama
Do kiedy trzeba zapłacić abonament RTV?
Abonament należy opłacić do 25. dnia miesiąca. Jednak w grudniu ze względu na święta urzędy państwowe nie działają 25. grudnia, a w wigilię, choćby jeżeli są otwarte, to jedynie w ograniczonym czasie. Dlatego też opłaty najlepiej dokonać do 23 grudnia, czyli poniedziałku, który jest ostatnim dniem pracującym dla wszystkich branż przed świętami. Stawki abonamentu RTV wynoszą:
27,30 zł za telewizor lub telewizor i radio, 8,70 zł za radio.
Wezwanie do zapłaty wyśle Poczta Polska
Jeśli nie opłacamy abonamentu RTV na zarejestrowany sprzęt, możemy sprowadzić na siebie problem. Wystarczy, byśmy w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej zostali rozpoznani jako dłużnicy. W efekcie otrzymamy wezwanie do zapłaty. Po jego doręczeniu mamy 7 dni na uregulowanie braków.
Za zadłużenie skarbówka może postarać się o zmniejszenie emerytury
Jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone, sprawa trafi do urzędu skarbowego adekwatnego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Skarbówka ma zaległości odbyć się może na kilka sposobów, a w przypadku emeryta zadłużenie może skutkować zajęciem części jego emerytury. W sumie skarbówka może ściągnąć zadłużenie z:
rachunku bankowego,nadpłaty podatku,emerytury,pensji,za pośrednictwem komornika.
Nie wszystkich seniorów dotyczy opłacanie abonamentu. Oni nie muszą płacić
Nie wszystkim seniorom grozi zmniejszenie emerytury za zadłużenie abonamentowe. Część emerytów jest wyjęta spod obowiązku płacenia abonamentu RTV, są to osoby:
po 75. roku życia,zaliczane do I grupy inwalidzkiej,będące inwalidami wojennymi lub wojskowymi,po 60. roku życia z emeryturą, która nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.