Emisja metanu przez bydło mniejsza o 30% dzięki specjalnej paszy

1 tydzień temu

Europa mocno stawia na ograniczanie produkcji gazów cieplarnianych. Dziesiątki milionów dolarów przeznaczono na specjalną paszę, przy której wykorzystaniu emisja metanu przez bydło jest mniejsza.

Emisja metanu przez bydło maleje w efekcie skarmiania zwierząt specjalną paszą. Dowiedz się więcej…

Metan szkodliwy dla środowiska?

Metan to gaz cieplarniany. Powstaje między innymi w żołądkach przeżuwaczy jako uboczny produkt trawienia, uwalniany z organizmu jako „krowie beknięcie lub pierdnięcie”. Ma być on równie szkodliwy dla klimatu jak dwutlenek węgla. Na dodatek, powoduje zanieczyszczenie powietrza i niszczy warstwę ozonową. Emisja metanu przez bydło, zwiększa stężenie tego gazu, co w efekcie może zatrzymać w atmosferze choćby 28 razy więcej ciepła.

Emisja metanu przez bydło ma zostać ograniczona choćby o 70%!

Coraz częściej za nadmierną emisję metanu obarcza się rolnictwo. Nie tylko produkcję roślinną, ale przede wszystkim hodowlę. Łącznie, branża rolna (roślinna i zwierzęca) ma odpowiadać za około jedną trzecią emisji metanu.

Więc, aby zmniejszyć wydzielanie metanu przez bydło, Dania zobowiązała się pomóc rolnikom. Na rzecz osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych postanowiła dofinansować dodatek paszowy, który ma wpłynąć na zmniejszenie emisji metanu przez bydło choćby o 30%. Inwestorzy uważają, iż do 2030 r. nastąpi ograniczenie emisji tego gazu o 70% w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Nowy pokarm dla bydła redukujący powstawanie metanu

Dania to jeden z większych europejskich wytwórców i głównych eksporterów produktów mleczarskich. choćby może stać się pierwszym krajem na świecie, który ograniczy emisje rolnicze, w tym przede wszystkim wydzielanie metanu przez krowy. Warto podkreślić, iż ma to szerokie poparcie polityczne.

Rząd przeznaczył 74 miliony dolarów na sfinansowanie dodatku paszowego, który ma na celu zmniejszenie wydzielanie metanu przez bydło.

Pomimo to, iż rolnictwo nie zostało jeszcze objęte żadnymi przepisami klimatycznymi, to branża rolnicza wyraziła obawy, iż podatek od emisji metanu zmusi ich do ograniczenia produkcji i zamknięcia gospodarstw. A więc, zamiast tego, rolnicy i przemysł mleczarski, zalecają stosowanie dodatków do paszy, które zatrzymują proces fermentacji w żołądku krowy. To zaś zapobiega wydzielaniu metanu przez bydło.

Źródło: Reuters

Idź do oryginalnego materiału