Warszawa, 02.04.2025 (ISBnews) – Energa oraz PZU LAB i TUW PZUW podpisały porozumienie o współpracy, zakładające, iż podmioty te będą wspólnie badać, testować i wdrażać innowacyjne rozwiązania najważniejsze dla modernizacji i rozwoju polskiej energetyki, zwłaszcza w obszarze zarządzania energią z odnawialnych źródeł oraz magazynami energii, podał Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). Nowe narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję czy zaawansowane modele analiz inwestycyjnych pozwolą ograniczyć ryzyka techniczne i biznesowe związane z zarządzaniem energią, podkreślono.
“Dynamiczne zmiany w energetyce, związane m.in. z rosnącym udziałem OZE, wartymi dziesiątki miliardów złotych planowanymi inwestycjami producentów energii oraz operatorów sieci, a jednocześnie szybkim rozwojem mikroinstalacji i mikrosieci, to wielka szansa dla polskiej gospodarki. Zwiększenie produkcji energii, stabilizacja jej źródeł, obniżenie kosztów, modernizacja infrastruktury przesyłowej czy rozbudowa magazynów energii są wśród priorytetów wielkiego programu inwestycyjnego państwa na najbliższe lata. W te trendy wpisuje się porozumienie o współpracy Energi SA, stojącej na czele Grupy Energa, jednego z największych producentów i dostawców energii elektrycznej w Polsce, oraz podmiotów z Grupy PZU – PZU LAB SA, specjalizującego się w ocenie i optymalizacji ryzyk w przemyśle i TUW PZUW, lidera na polskim rynku ubezpieczeń wzajemnych” – czytamy w komunikacie.
Dokument podpisali 2 kwietnia br. prezes Energi Sławomir Staszak, prezes PZU LAB Dariusz Gołębiewski i prezes TUW PZUW Andrzej Jarczyk.
“Transformacja energetyczna jest dziś najważniejszym wyzwaniem i zadaniem. Wpłynie ona w decydujący sposób na konkurencyjność polskiej gospodarki w następnych dekadach. Jako Grupa PZU chcemy aktywnie uczestniczyć w tym procesie i wspierać kluczowych dla jego powodzenia partnerów, takich jak Grupa Energa. Między innymi dzięki unikatowym kompetencjom inżynierskim skupionym w PZU LAB oraz dopasowanej do potrzeb transformacyjnych ofercie TUW PZUW, chcemy być dla branży energetycznej partnerem pierwszego wyboru” – powiedział p.o. prezesa PZU Andrzej Klesyk, cytowany w komunikacie.
“Innowacje napędzają gospodarkę i wyznaczają nowe kierunki. Wspólnie z PZU LAB i TUW PZUW zidentyfikowaliśmy wiele obszarów badawczo-rozwojowych, w których połączone doświadczenie naszych spółek może przynieść nowe rozwiązania. Jednym z nich jest segment magazynowania energii, tak istotny dla realizacji założeń transformacji energetycznej, w którym przygotowujemy się do rozwoju nowej linii naszej działalności biznesowej” – podkreślił prezes Energi Sławomir Staszak.
Celem zawartego porozumienia jest realizacja wspólnych dla trzech spółek celów biznesowych, badawczych i edukacyjnych. Planowane działania obejmą współpracę przy projektach innowacyjnych i badawczo-rozwojowych oraz komercjalizacji będących ich owocem rozwiązań i ich promowaniu. Ważnym polem współdziałania będą przedsięwzięcia w zakresie doradztwa, analiz i ekspertyz naukowych, technicznych i biznesowych, które będą dotyczyły m.in.:
* budowy nowych instalacji OZE oraz magazynów energii, a także zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji do prognozowania, monitorowania i optymalizowania ich funkcjonowania;
* analizy ryzyka dla inwestycji wymagających dużych nakładów finansowych;
* analizy bezpieczeństwa fizycznego i pożarowego;
* mikrosieci oraz lokalnych sieci i społeczności energetycznych (klastry energii, spółdzielnie energetyczne);
* optymalizacji energochłonności i poprawy efektywności energetycznej, wymieniono w informacji.
“Energa SA, PZU LAB SA i TUW PZUW opracowują już koncepcje pierwszych wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Jeden z nich koncentruje się na opracowaniu kompleksowego modelu analizy ryzyka dla wielkoskalowych magazynów energii. Partnerzy zbadają m.in. możliwość zastosowania w takim celu algorytmów AI oraz zaawansowanych modeli predykcyjnych, wykorzystujących technologię cyfrowego bliźniaka (digital twin), czyli wirtualnej repliki obiektu (np. magazynu energii), co umożliwia wizualizowanie, monitorowanie, przewidywanie i optymalizowanie różnych parametrów i procesów bez ryzyka zakłócenia funkcjonowania realnego obiektu” – czytamy dalej.
Energa analizuje również możliwość współpracy w ramach prowadzonego przez PZU LAB nowatorskiego programu Energy PRO. Oferuje on kompleksowe wsparcie dla firm inwestujących w OZE – od analizy procesów i kosztów energii przez budowę modelu energetycznego przedsiębiorstwa, raport z opcjami decyzyjnymi po projekt i nadzór nad procesem inwestycyjnym wraz z realizacją, uruchomieniem i odbiorami. Celem jest optymalizacja procesu inwestycyjnego i zapewnienie mu maksymalnego bezpieczeństwa. Połączenie know-how i doświadczeń Grupy Energa i Grupy PZU pozwoliłoby zbudować w ramach programu Energy PRO wiele synergii z korzyścią dla polskich przedsiębiorstw, społeczności energetycznych i klientów indywidualnych.
PZU LAB to spółka z Grupy PZU, zatrudniająca inżynierów wyspecjalizowanych w doradztwie w zakresie analizy i optymalizacji ryzyka w przemyśle. Dostarcza firmom kompleksowe rozwiązania organizacyjne i technologiczne w obszarze zarządzania ryzykiem, unikania szkód majątkowych i budowy kultury bezpieczeństwa.
TUW PZUW to największe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. Ubezpiecza klientów korporacyjnych, w tym przedsiębiorstwa i podmioty lecznicze, samorządy i instytucje publiczne.
Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej. Na czele Grupy stoi Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA – spółka notowana od 2010 roku na GPW; wchodzi w skład indeksu WIG20. Grupa posiada 42% udziałów w rynku ubezpieczeń na życie i 32% w rynku ubezpieczeń majątkowych. Z jej usług i produktów korzysta 22 mln klientów.
Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Spółka jest notowana na GPW. Od 2020 r. 90,92% akcji należy do grupy kapitałowej Orlen (co odpowiada 93,28% z ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu).
(ISBnews)