EPP, największy zarządca centrów handlowych w Polsce pod względem powierzchni najmu, podsumowuje swoje osiągnięcia w obszarze ESG w roku finansowym 2023/2024.
Raport EPP zgodnie z ESRS i Taksonomią
Firma zredukowała swój ślad węglowy w całym zarządzanym portfelu w zakresie 1 i 2 o 48%. Tym samym zbliżyła się znacząco do celu założonego na 2030 rok, który wynosi 50%. Zużycie energii elektrycznej zostało zmniejszone o 12% w porównaniu do roku bazowego (2019). Spółka z wyprzedzeniem przygotowuje się też do wytycznych dyrektywy CSRD, dlatego jej raport ESG został przygotowany zgodnie z Europejskimi Standardami Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) i Taksonomią UE.
– Konsekwentnie dążymy do zmniejszania naszego wpływu na środowisko, by prowadzić działalność w coraz bardziej zrównoważony sposób. Realizując przyjętą w 2021 roku strategię ESG, nie tylko wprowadzamy zmiany, ale także dbamy o odpowiednie mierzenie wpływu działalności EPP i przejrzystość podawanych wyników. Z wyprzedzeniem przygotowujemy się do raportowania zgodnie z wymogami dyrektywy CSRD, którymi EPP zostanie objęte od roku finansowego 2025/2026. Chcąc zwiększyć transparentność, już w tym roku sporządziliśmy raport zgodnie z Europejskimi Standardami Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) i uwzględniliśmy w nim ujawnienia z zakresu Taksonomii UE – powiedział Rafał Kwiatkowski, członek zarządu, wiceprezes ds. operacyjnych EPP Polska, asset managera portfela nieruchomości zarządzanego przez Grupę EPP.
EPP redukuje emisję gazów cieplarnianych
EPP wyznaczyło krótko- i długoterminowe cele dekarbonizacyjne, które zostały zweryfikowane i zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi) w 2023 roku. SBTi koncentruje się na przyspieszeniu działań biznesu na całym świecie na rzecz zmniejszenia emisji o połowę przed 2030 rokiem i osiągnięcia zerowej emisji netto przed 2050 rokiem.
Zgodnie z tym celem Grupa EPP do 2030 roku ma zredukować bezwzględne emisje gazów cieplarnianych z zakresu 1 i 2 o 50% oraz o 30% z zakresu 3 w porównaniu do roku 2019. Do 2050 roku największy zarządca centrów handlowych w Polsce zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto we wszystkich zakresach.
Redukcje emisji w trzech zakresach
Po roku od przystąpienia do inicjatywy, redukcja emisji w zakresie 1 i 2 wyniosła ponad 48%, co oznacza, iż cel wyznaczony na 2030 rok jest bliski osiągnięcia. Emisje w zakresie 3 zmniejszono już o blisko 34% w porównaniu z rokiem bazowym 2019. Ważnym aspektem podczas realizacji strategii ESG jest wiarygodność i transparentność raportowanych wyników, dlatego wyliczenia dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych w EPP zostały poddane zewnętrznej weryfikacji przeprowadzonej przez firmę PwC.
W ramach dążenia do realizacji długoterminowych planów dekarbonizacyjnych EPP zwiększyło udział energii elektrycznej pokrytej gwarancjami pochodzenia nabywanej dla zarządzanych nieruchomości. W obiektach biurowych jest to już 100%, a w nieruchomościach handlowych – 25%. W 2025 roku firma ma zwiększyć jej udział do 35% w centrach handlowych. Dodatkowe działania, takie jak montaż energooszczędnego oświetlenia LED oraz modernizacja systemów BMS, doprowadziły do 12% spadku zużycia energii elektrycznej w częściach wspólnych względem 2019 roku.
Ład korporacyjny EPP
Oprócz raportowania postępów ESG zgodnie z dyrektywą CSRD, firma wdraża szereg wewnętrznych praktyk. Jedną z nich są zasady współpracy z dostawcami, których celem jest zawieranie kontraktów z odpowiedzialnymi firmami, zapewniającymi etyczne działanie w łańcuchu dostaw. W 2024 roku 100% kluczowych partnerów z umowami powyżej 100 tys. euro podpisało kodeks postępowania dostawców EPP i zostało poddanych ocenie pod kątem ESG.
EPP kontynuuje także certyfikację nieruchomości, którymi zarządza. Celem na 2025 rok jest uzyskanie certyfikatu BREEAM In-Use na poziomie „Excellent” dla 100% aktywów biurowych (w minionym roku certyfikację posiadało 86% obiektów) oraz na poziomie „Very Good” lub wyższym dla wszystkich zarządzanych centrów handlowych (wynik ten został już osiągnięty w centrach handlowych z częściami wspólnymi). Dodatkowo w minionym roku finansowym, EPP podpisało 721 zielonych umów najmu, które zobowiązują obie strony do stosowania zrównoważonych praktyk.
Większość przyjętych celów dotyczących pracowników firmy także została osiągnięta. Dla przykładu, zespoły EPP regularnie korzystają ze szkoleń z różnorodnych obszarów, w tym rozwoju umiejętności twardych oraz kompetencji miękkich w wymiarze 18 godzin na osobę, co przekroczyło założony cel (16 godzin). Natomiast wskaźnik kobiet zajmujących stanowiska kierownicze wynosi 51%.
Nowe zasady raportowania – podwójna istotność
Przygotowując swój raport ESG firma przyjęła zasadę podwójnej istotności, która polega na uwzględnieniu w raportowaniu zarówno wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko i społeczeństwo (istotność wpływu), jak i oddziaływania czynników zewnętrznych na kondycję finansową firmy (istotność finansowa). Analiza istotności została przeprowadzona z uwzględnieniem łańcucha wartości EPP, czyli pełnego zakresu działań, zasobów i relacji związanych z modelem biznesowym firmy oraz jej otoczeniem.
Efektywność energetyczna budynków
EPP dąży do zwiększenia efektywności energetycznej budynków, którymi zarządza oraz zmniejszenia ich zapotrzebowania na energię pierwotną. Dzięki przeprowadzanym audytom energetycznym, w ramach których określane są niezbędne działania modernizacyjne, firma zna i planuje wymagane prace, ich harmonogramy oraz koszty. Chociaż EPP nie podlega jeszcze obowiązkom dyrektywy NFRD (później CSRD), proaktywnie przygotowała raport zawierający ujawnienia z zakresu Taksonomii UE za poprzedni rok finansowy i przedstawiła wymagane wskaźniki w zakresie obrotów, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych kwalifikujących się (taxonomy-eligible) i zgodnych (taxonomy-aligned) z Taksonomią.
O raporcie EPP
Opublikowany przez EPP N.V. Raport Zrównoważonego Rozwoju dotyczy roku finansowego od 1 września 2023 do 31 sierpnia 2024 roku. Dokument ten został przygotowany zgodnie z Europejskimi Standardami Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS – European Sustainability Reporting Standards) po przyjęciu Dyrektywy Europejskiej w sprawie Raportowania Zrównoważonego Rozwoju dla Przedsiębiorstw (CSRD – Dyrektywa (UE) 2022/2464 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 grudnia 2022 roku, zmieniająca Rozporządzenie (UE) nr 537/2014, Dyrektywę 2004/109/WE, Dyrektywę 2006/43/WE oraz Dyrektywę 2013/34/UE w zakresie raportowania dotyczącego zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw).
Raport został przygotowany w formie skonsolidowanej dla EPP N.V. oraz wszystkich jej spółek zależnych, spójnie z wymogami konsolidacji wg dyrektywy CSRD (2022/2464). Dodatkowo uwzględnione w nim zostały także informacje nt. realizacji strategii przyjętej w 2021 roku, która obejmuje wszystkie nieruchomości zarządzane przez EPP
Pełną wersję raportu ESG EPP można znaleźć w zakładce raporty: https://www.epp-poland.com/esg/raporty/
ŹRÓDŁO: EPP