Erste kupuje 49% w Santander Bank Polska

7 godzin temu

Erste Group Bank kupił 49% udziałów w polskim oddziale banku Santander za około 6,8 mld euro. Ponadto za 200 mln euro Erste zakupił 50% udziałów w jednostce zarządzania aktywami hiszpańskiego banku w Polsce. Jest to jedna z największych transakcji na europejskim rynku bankowym.

Obie transakcje mają dość jasny wymiar. Santanderowi pod kierownictwem Anny Botin sprzedaż daje środki na stopniowe odchodzenie z Europy i planowaną ekspansję w Ameryce, gdzie liczy na hispanojęzyczną klientelę, natomiast Erste chce zaistnieć w Polsce, gdzie dotąd obecność banku nie była dostrzegalna. Erste działa już w siedmiu krajach Europy Środkowej i Wschodniej od Węgier po Rumunię. Jednak jest to w tej chwili największy bank w Europie Środkowo-Wschodniej, zaś dyrektor generalny Peter Bosek chce jego większej obecności w Polsce. Jak stwierdził Bosek, umowa pozwoli grupie zwiększyć swoją obecność w regionie spełniając długofalowy cel strategiczny banku. Jak jednak dodał, kupując tylko 49% polskiego oddziału hiszpańskiego banku Erste przejmie kontrolę bez konieczności ogłoszenia oferty kupna pozostałych akcji. Nie wykluczył rozszerzenia zakupów akcji na późniejszym etapie, ale w tej chwili nic takiego nie jest planowane.

Aby sfinansować transakcję Erste planuje anulowanie skupu akcji wartości 700 mln euro. Dywidendy zostaną także tymczasowo ograniczone do 10% dotychczasowych zysków, zaś wypłaty mają powrócić w 2026 roku. Zostanie wykorzystany także zatrzymany kapitał oraz skorygowany bilans by sfinansować pozostałą część zakupu. Według banku transakcja ta ma zwiększyć zysk na akcję Erste Group o ponad 20%.

Erste zapłaci także 200 mln euro za 50% udziałów w jednostce zarządzania aktywami oddziału Santander. Oba banki zawarły też umowę o współpracy w zakresie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, a w jej ramach Erste ma uzyskać dostęp do globalnych platform płatniczych Santander.

Wycena transakcji ustawia wartość Santander Bank Polska jako 2,2-krotność wartości księgowej na akcję w pierwszym kwartale 2025 r., co oznacza łączną wycenę na poziomie 13,9 mld euro. I jest to 7,5% premia w stosunku do ceny zamknięcia Santander Bank Polska z 2 maja, bez dywidendy.

Po ogłoszeniu transakcji w notowaniach Wiedniu akcje Erste wzrosły o 7,4%, w Madrycie akcje Santander Bank wzrosły o 0,2%, podczas gdy polski Santander Bank na GPW spadł o 5,7%.

Polski oddział Santander jest trzecim co do wielkości bankiem w kraju pod względem aktywów a także jednym z najbardziej dochodowych w Polsce, gdzie stopy procentowe są wyższe niż w strefie euro. Cała umowa jest przy tym jedną z największych transakcji transgranicznych w ostatnich latach i jak twierdzą analitycy potwierdza, iż Polska jest przez cały czas atrakcyjnym krajem do ekspansji, jako jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek regionu. Polska gospodarka rozwija się w dużej mierze dzięki konsumpcji wewnętrznej, co oznacza, iż rynek jest dochodowy dla banków, choć coraz bardziej konkurencyjny. Zysk netto sektora bankowego kraju wzrósł w zeszłym roku o ponad 50% do ponad 42 mld zł.

„Trudno nazwać zakup Santandera okazją, ale to nie znaczy, iż przepłacają” – powiedział Reutersowi analityk Millennium Bank Marcin Materna.

Podobnie twierdzi Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

„Umowa kupna Santander Polska przez Erste Group (cena akcji nieznacznie niższa niż wynikałoby z piątkowego zamknięcia) prowadzi do dużego spadku cen tych akcji (nieracjonalny według mnie), a czekanie na obniżkę stóp (w środę zapewne) znowu szkodzi bankom – WIG20 traci” – zauważył w swojej opinii.

Santander, który ma odnotować zysk kapitałowy netto w wysokości około 2 mld euro do końca 2025 r. z transakcji sprzedaży Santander Bank Polska, zamierza zachować swoją obecność w Polsce. W tym celu zakupione zostanie 60% udziałów w lokalnej jednostce konsumenckiej Santander Consumer Bank Polska. Jest ona w tej chwili własnością polskiej spółki zależnej banku. Santander zachowa także 13% w Santander Bank Polska.

Hiszpański bank zamierza także rozdysponować 50% kapitału uwolnionego ze sprzedaży pomiędzy akcjonariuszy. Oznacza to wykupienie akcji wartości 3,2 mld euro. W latach 2025-2026 Santander chce wykupić swoje akcje wartości 10 mld euro.

Umowa o sprzedaży Santander Bank Polska jest jedną z szeregu zawieranych ostatnio umów, które zmieniają kształt europejskiego sektora bankowego. Santander poza Polską zastanawia się nad swoją obecnością w Wlk. Brytanii. We Włoszech UniCredit stara się o Banco BPM, zaś w Hiszpanii BBVA chce kupić Banco Sabadell. Oba te rynki są tymczasem rynkami wiodącymi dla Santander.

Finalizacja umowy pomiędzy Erste i Santander wymaga uzyskania szeregu zgód regulatorów, w tym Komisji Europejskiej oraz krajowej Komisji Nadzoru Finansowego. Ta ostatnia stwierdziła w oświadczeniu, iż nie będzie komentować potencjalnej transakcji bez oficjalnego powiadomienia o niej przez kupującego oraz przed przeprowadzeniem formalnego postępowania.

Idź do oryginalnego materiału