Ethereum czy Polygon lepszą inwestycją w 2023 roku?

1 rok temu

Co będzie lepsze: Polygon czy Ethereum?

W tym artykule postaramy się przyjrzeć tym dwóm popularnym kryptowalutom pod kątem potencjalnej inwestycji w 2023 roku.

Co czeka Ethereum w najbliższym czasie?

W marcu 2023 r. Ethereum ma kolejną dużą aktualizację, która pojawi się w ramach aktualizacji Ethereum’s Shanghai. Umożliwi to wycofanie stakowanego ETH do ekosystemu Ethereum.

W chwili pisania tego artykułu ponad 13,63% podaży ETH jest stakowane według danych Dune, a od marca 2023 r. część zostanie odblokowana do wypłat. Wyczekiwana aktualizacja marcowa może mieć istotny wpływ na cenę ETH.

Źródło: Dune.com

Co czeka Polygon (MATIC) w najbliższym czasie?

W zeszłym roku, Polygon odnotował wiele współprac z dużymi markami: Starbucks, Adobe, NFL, Disney, Meta, NuBank, Reddit, Robinhood. Z kolei w 2023 roku w trakcie sprawdzania tego projektu warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

Migracja projektów do Polygon

Pod koniec grudnia 2022 r. nastąpiła migracja 3 popularnych protokołów do sieci Polygon. Na przykład dwie główne platformy Solana NFT: DeGods i y00ts, ogłosiły przejście do Polygon. Więcej projektów oznacza więcej użytkowników i większe wykorzystanie tokenów.

Partnerstwo Polygon z Mastercard

7 stycznia, gigant finansowy Mastercard, ogłosił program inkubator, który nauczy wschodzących artystów, jak korzystać z technologii web3. Program nosi nazwę Artist Accelerator i jest rozwijany we współpracy z firmą Polygon.

Skok wolumenu sprzedaży NFT

Pomimo krypto-zimy, Polygon odnotował skok wolumenu sprzedaży NFT

Wzrost liczby użytkowników

Polygon odnotował również więcej użytkowników NFT niż większość innych sieci. To również będzie miało wpływ na cenę MATIC.

Podsumowanie roku 2022 przez analityków Polygon:

#2022 wrap-up #onPolygon by Polygon Analytics

Active wallets hit a new ATH: 11 mm+
Total active wallets: 206 mm (+58% from ‘21)
Range of monthly transactions: 80 mm+ @LensProtocol & @unstoppableweb saw explosive growth after launch #onPolygon pic.twitter.com/c1OXO7ymKr

— Polygon (@0xPolygon) January 24, 2023

Polygon vs Ethereum

Źródło: https://www.coingecko.com/

TVL

Jeśli porównamy oba projekty, zauważymy, iż są interesujące i mają spory potencjał. Z jednej strony Ethereum ma najwięcej deweloperów i najwyższy TVL (całkowita zablokowana wartość) ze wszystkich sieci. 60% wszystkich sieci, w porównaniu do 2,6% w sieci Polygon. To 27 miliarda dolarów w porównaniu do 1,15 miliarda dolarów. TVL odnosi się do całkowitej wartości środków zablokowanych w smart kontraktach na danym blockchainie. Wskazuje zasoby dostępne w różnych dApps ekosystemu do handlu, stakingu itp. Generalnie, wyższy TVL pokazuje większy wzrost w krajobrazie DeFi tego ekosystemu – odzwierciedlając użyteczność, płynność i popularność.

Kapitalizacja rynkowa

W styczniu 2023 r. kapitalizacja rynkowa ekosystemu Ethereum wynosiła 474,6 mld USD, podczas gdy ekosystem Polygon miał kapitalizację rynkową 220,9 mld USD. Kapitalizacja rynkowa ekosystemu to suma kapitalizacji rynkowej aktywów będacych w tym łańcuchu. Im wyższa kapitalizacja rynkowa ekosystemu, tym bardziej dominuje on na rynku krypto.

Mechanizm PoS

Zarówno Polygon, jak i Ethereum wykorzystują mechanizm PoS. Ethereum migrowało do mechanizmu PoS podczas wrześniowego The Merge z powodu obciążenia energetycznego PoW. Należy zauważyć, iż Polygon wykorzystuje mechanizm PoS i inne techniki, aby osiągnąć wysoką skalowalność i niskie opłaty za gaz.

Transakcja na sekundę (TPS)

TPS to narzędzie do pomiaru skalowalności łańcucha bloków. Im wyższa wartość TPS, tym bardziej skalowalna jest sieć. Po zakończeniu nadchodzącej aktualizacji, Ethereum będzie mogło pochwalić się TPS do 100 000, ale w chwili pisania artykułu wynosi jedynie około 29 TPS. Z drugiej strony Polygon obiecuje potencjał ponad 7000 TPS.

Decentralizacja

Jak widać na powyższym zdjęciu, Polygon ograniczył liczbę swoich walidatorów do 100. Sugeruje to, iż tylko kilku uczestników zabezpiecza blockchain Polygon. Z drugiej strony Ethereum ma ponad 500 000 walidatorów.

Opłaty

Jednym z istotnych problemów Ethereum, które twórcy chcieli rozwiązać, były wygórowane opłaty za gaz, które nękają sieć w okresach dużego przeciążenia. Poniższa tabela ilustruje porównanie Polygon z Ethereum pod względem opłat za gaz. Pomimo, iż opłaty ETH uległy zmniejszeniu, Polygon przez cały czas ma lepszą ofertę pod tym względem. Dążąc do utrzymania niskich opłat za gaz, choćby w przypadku dużej aktywności w sieci, Polygon wdrożył hard fork 17 stycznia 2023 r., aby ustabilizować ceny.

Źródło: https://www.coingecko.com/

Podsumowując te dwa projekty, ostatnio wielu inwestorów jest skłonnych powiedzieć, iż to Polygon może „dać” więcej w nadchodzącej hossie. Jednak Ethereum nie należy skreślać. Ethereum wydaje się być najlepszym blockchainem dla inwestorów z większym kapitałem, chcących wykorzystać szeroką gamę produktów DeFi do uzyskiwania zysków i pozyskiwania nowych tokenów. Z kolei Polygon wydaje się być bardziej przystępny dla wszystkich, aby w pełni wykorzystać niższe opłaty, pomimo niższych ogólnych zysków i mniejszej liczby produktów w łańcuchu najwyższego poziomu.

Źródło: https://www.coingecko.com/

W ciągu ostatnich 7 dni ETH odnotowało wzrost o 3%, a MATIC o 8,1%.

Powyższy tekst nie jest w żadnym wypadku poradą inwestycyjną a jedynie subiektywną analizą i poglądem autora.

Może Cię zainteresuje: Analiza rynku Forex: USD/PLN, EUR/USD, EUR/AUD, GBP/USD, AUD/JPY

Idź do oryginalnego materiału