To był dobry rok dla kryptowalut. Takie cyfrowe aktywa, jak bitcoin czy solana zdecydowanie mogą pochwalić się kluczowymi osiągnięciami pod względem wzrostu cen, za którymi stały konkretne czynniki. W przypadku etheru sytuacja jednak nie jest aż tak dynamiczna, chociaż w ostatnim czasie największy z altcoinów zaczyna nadrabiać zaległości. Strateg inwestycyjny w firmie Bitwise twierdzi jednak, iż perspektywa ETH odmieni się w przyszłym roku.
- W skali roku ETH odnotowało znacznie gorszy wynik pod względem wzrostów niż BTC czy SOL.
- Jednakże kurs etheru może wystrzelić na północ w następstwie rozkwitu sektora tokenizacji.
- Bitwise w swoim raporcie wskazuje na fundusze RWA, za którymi stoją giganci finansowi, jak BlackRock.
Tokenizacja pomoże Ethereum wzbić się na nowe szczyty – analiza Bitwise
Chociaż kurs etheru po wielu miesiącach zdołał powrócić do poziomu 4 tys. dolarów za sztukę, to jednak nie ma co mówić o fajerwerkach w przypadku wykresu cenowego tej kryptowaluty w tym roku.
Druga największa kryptowaluta pod względem marketcapu w porównaniu do bitcoina czy chociażby solany wypada po prostu blado.
ETH od początku roku zdołał wzrosnąć o 66%. Bitcoin natomiast może pochwalić się 130-procentowym skokiem ceny w skali roku, a solana wzrostem o 106%.
W przypadku bitcoina czynnikami prowzrostowymi okazały się ETF-y spot na amerykańskim rynku, które już po kilku miesiącach potwierdził swój sukces gromadząc łącznie ponad 1,1 miliona BTC.
Solana natomiast rośnie z racji kolejnej fali boomu na memecoiny, a jak wiadomo, blockchain tego tokena jest swego rodzaju “hubem” dla tego typu cyfrowych aktywów.
Czy jednak w 2025 roku sytuacja się odwróci i to ether zacznie piąć się na północ? Tak przynajmniej wynika z raportu udostępnionego inwestorom przez starszego stratega inwestycyjnego firmy Bitwise, Juana Leona.
Ethereum może zacząć zyskiwać na znaczeniu wśród inwestorów ze względu na rozwój sektora tokenizacji aktywów rzeczywistych (RWA), nad którym coraz bardziej pochylają się wielkie instytucje.
Chodzi oczywiście o digitalizację tradycyjnych aktywów, jak chociażby bony skarbowe czy nieruchomości, których wartość jest przenoszona na blockchainie w postaci tokenów. To rozwiązanie oferuje inwestorom znacznie szybszy, tańszy i bardziej wydajny handel i rozliczenia.
Na tym rynku już teraz działają naprawdę potężne marki. Można by tu wymienić chociażby BlackRock, Franklin Templeton i UBS.
Jak napisano we wspomnianym raporcie, aktywa świata rzeczywistego na całym świecie są wyceniane na około 100 bilionów dolarów.
Biorąc pod uwagę, iż Ethereum kontroluje 81% całego rynku RWA, to strateg szacuje, iż opłaty generowane z aktywności powiązanej z tym sektorem na tym blockchainie mogą ostatecznie przekroczyć 100 miliardów dolarów rocznie, co stanowi ponad 40-krotność 2,4 miliarda dolarów opłat w tej sieci od początku roku.
Bitwise prediction for #Crypto in RWA to reach 50 billion by 2025.
Very conservative. But I like conservative. https://t.co/Da1DQzKsoM pic.twitter.com/Yu2IeQ8gZO
— Seth (@seth_fin) December 13, 2024