Wahania na rynku kryptowalut sprzyjają Ethereum
Współczynnik spalania Ethereum poszybował w górę zaraz po pojawieniu się FUD-u (Fear, Uncertainty, and Doubt — przyp. red.) i FOMO (Fear of Missing Out — przyp. red.) na rynku po nagłym odwróceniu się trendu na parach kryptowalutowych. Mimo iż tak duże wahania są postrzegane jako negatywne przez uczestników rynku, Ethereum korzysta w pewnym sensie na takim zjawisku.
Burn baby, burn
Jak pokazuje serwis analityczny Ultrasound Money, offset podaży Ethereum wynosi aktualnie 1.12x, co oznacza, iż większość nowych eterów wypuszczanych na rynek jest niszczona, a sieć ma charakter deflacyjny. W porównaniu z grudniem zeszłego roku jest to prawie sześćdziesięcioprocentowy wzrost m/m w całkowitej liczbie spalonych tokenów. Z systematycznie rosnącą liczbą spalonych monet presja podażowa na Ethereum powinna maleć, stwarzając więcej okazji dla inwestorów oczekujących aprecjacji posiadanych eterów. Należy jednak pamiętać, iż palenie Ethereum nie jest żadnym panaceum na cenę ETH.
Wysoki współczynnik spalania jest bardziej rezultatem niż przyczyną dobrej kondycji sieci. Po zakończeniu spektakularnego rajdu w 2021 roku wartość Ethereum ciągle spada, i choćby ogromna ilość spalonych tokenów nie pomogła cenie ETH. W momencie powstawania tego tekstu Ethereum jest wyceniany na ok. $1,600.
5 sierpnia 2021 roku blockchain Ethereum wprowadził ważną aktualizację znaną jako EIP-1159. Ta propozycja poprawy Ethereum (ang. Ethereum Improvement Proposal — przyp. red.) radykalnie zmieniła model opłat sieci i od tamtego momentu każda transakcja zawiera zmienną opłatę podstawową, która dostosowuje się do obecnego popytu na przestrzeń bloków. Ta podstawowa opłata jest przy każdej transakcji spalana, czyli trwale usuwana z obiegu, zmniejszając tym samym na zawsze podaż tokenów ETH.
Ethereum emituje nowe tokeny w tempe 4% rocznie — eksperci szacują, iż wartość ta zmniejszy się do ok. 0,5-1% w ramach aktualizacji do Ethereum 2.0. Oczekuje się, iż etery mogą choćby stać się walutą deflacyjną, o ile tylko współczynnik spalania utrzyma się na dostatecznie wysokim poziomie.
Spalanie Ethereum jest również napędzane przez tokeny NFT (i handel nimi) oraz przez systemy finansów zdecentralizowanych (DeFi) na sieci Ethereum za pośrednictwem platform takich jak OpenSea i Uniswap. Od chwili wprowadzenia EIP-1559 łącznie zostało spalonych 2,8 milionów tokenów ETH, o wartości ponad 4,6 miliardów dolarów.
Może też Cię zainteresować: