Większość rynku zwrócona jest w kierunku Bitcoina i bacznie obserwuje jego losy. Jednak to Ethereum wzrosło od początku roku o 33% i pod tym względem wyprzedza króla kryptowalut. Z najnowszego raportu Bernsteina wynika, iż potencjał do jeszcze lepszych wyników jest duży. Co może wywindować Ether jeszcze wyżej?
Ethereum wciąż ma potencjał do tego, by zaskoczyć nas jeszcze bardziej
W swoim ostatnim raporcie Bernstein ocenia, iż Ether w ostatnich tygodniach radził sobie lepiej niż jego większy rywal Bitcoin. Od początku roku Ethereum wzrósł o 33%, co jest lepszym wynikiem od Bitcoina. Co więcej, jak sądzi Bernstein, ten wzrost jest napędzany przez inne katalizatory niż potencjalne zatwierdzenie funduszu spotowego (ETF) na ETH. Co zatem pomaga altcoinowi osiągać tak dobre wyniki?
Twórcy raportu zauważyli, iż ETH utrzymywany na giełdach osiągnął najniższy w historii poziom 11%. Oznacza to, iż większa część kryptowaluty jest „zamknięta„. Zatem większa część kryptowaluty jest blokowana dla DeFi. Tym samym podaż tokena jest ograniczona, co może być interpretowane jako czynnik sprzyjający dla wzrostu wartości.
Większa skłonność użytkowników do stakingu jest w pewnym sensie wynikiem aktualnie obowiązujących zasad. Jak ocenili analitycy, Gautam Chhugani i Mahika Sapra,: Wraz ze wzrostem opłat transakcyjnych ETH w oparciu o wyższą aktywność blockchain (więcej DeFi, NFT, tokenów), coraz więcej posiadaczy ETH jest zachęcanych do stakowania swoich ETH.
Zmiany i aktualizacje sieci
Bernstein zwraca również uwagę na istotne zmiany w sieci Ethereum, które również można uznać za jeden z katalizatorów ceny tokena. Raport ocenia, że, od początku 2023 r. nowe sieci warstwy 2 zapewniły lepszą skalowalność i niższe opłaty w sieci Ethereum w ramach ożywienia zdecentralizowanych finansów.
Ponadto w raporcie stwierdzono, iż dzięki większej przejrzystości w zakresie przepisów dotyczących tokenów, tokeny DeFi, mogłyby potencjalnie umożliwić dzielenie się przychodami z osobami, które zajmują się stakingiem tokenów. Według Bernsteina zdrowy ekosystem DeFi będzie w dalszym ciągu napędzał wyższą aktywność i opłaty za Ethereum.
Ostatnim głównym katalizatorem według Bernsteina jest planowana na marzec tego roku aktualizacja blockchainu Ethereum w Dencun. W raporcie dodano, iż po aktualizacji użytkownicy ETH spodziewają się dalszej redukcji kosztów transakcji w warstwie 2 Ethereum o 90% i poprawy rentowności sieci warstwy 2, co zmniejszy przeciążenie sieci głównej i zwiększy wolumen w ekosystemie.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.