Europejski Bank Centralny przeanalizował rynek kredytów hipotecznych w poszczególnych państwach kontynentu. Najwyższe oprocentowanie w lipcu dla tego typu produktów odnotowano w Polsce.
Polscy kredytobiorcy płacą najwięcej
Średnie oprocentowanie nowo udzielanych hipotek w Polsce wynosiło w lipcu 2024 roku 7,9%. Nie jest to historycznie najwyższa wartość, biorąc pod uwagę 9,04% z 2022 roku. Dla kredytobiorców to jednak marne pocieszenie. Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce i tak było bowiem w tym czasie najwyższe w Europie.
Polska wyprzedza w tym zestawieniu Węgry (7,3%) oraz Rumunię (6,3%). W zestawieniu z państwami strefy euro nasz kraj wypada jeszcze gorzej. Tam średnie oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych w lipcu wyniosło 3,75%.
Przyczyny
Należy zauważyć, iż Polska pozostaje jednym z niewielu państw regionu, którego bank centralny nie zdecydował się w ostatnim czasie na politykę obniżania stóp procentowych. A ich wysokość ma wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową. Zarówno w Czechach, na Węgrzech, jak i w Rumunii dokonywano w ostatnich miesiącach obniżek, choć ich wysokość była różna.
Oczekiwanie na ruch NBP
Analitycy spodziewają się, iż Rada Polityki Pieniężnej pierwszej od dłuższego czasu obniżki stóp procentowych dokona w marcu 2025 roku. To powinno sprawić, iż oprocentowanie kredytów o zmiennej stopie procentowej będzie niższe. Ich rynek może wciąż jednak pozostać jednym z najdroższych w Europie. Wszystko za sprawą coraz większego udziału w nim kredytów o stałej stopie procentowej. Na jej wysokość polityka banku centralnego nie ma wpływu.