Europejskie Forum Gospodarcze: podsumowanie

2 dni temu
W dniach 23-25 kwietnia w Katowicach odbył się już XVII Europejski Kongres Gospodarczy. Tegorocznej edycji przyświecało hasło „Razem dla bezpiecznej przyszłości”. Co można było zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodku w Katowicach? Zapraszam na podsumowanie trzech dni Kongresu 2025.


Bezpieczeństwo, przyszłość, gospodarka


Po przejściu przez obrotowe drzwi Międzynarodowego Centrum Kongresowego, panie w rejestracji wydają identyfikatory. Od tej pory wejście na teren Kongresu, do niektórych sal, a także press roomu jest możliwe wyłącznie po zeskanowaniu kodu. Pojedynczo lub w mniejszych grupach napływają goście, mężczyźni w garniturach, kobiety w formalnych sukniach i żakietach. Politycy, samorządowcy, prezesi firm, przedstawiciele nauki. Zawiązują się pierwsze rozmowy, które realizowane są aż do rozpoczęcia wydarzenia na głównej scenie w katowickim Spodku.


– W niestabilnej rzeczywistości, w której przyszło nam działać, widzimy wyraźnie, jak silna stała się potrzeba bezpośrednich relacji i rzeczowej wymiany opinii – mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego – z tej ważnej potrzeby, na którą konsekwentnie odpowiada kongres, wziął się prawdopodobnie tegoroczny rekord frekwencji, potwierdzający dobitnie status największego tego typu wydarzenia w Europie Centralnej.


Dla mediów, na czas oficjalnego rozpoczęcia, wyznaczono sektor na balkonie, ponad głowami najważniejszych gości. Wśród nich znaleźli się minister przemysłu, Marzena Czarnecka, podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka czy Lukas Savickas, minister gospodarki i innowacji Litwy. Oprócz tego na scenach zobaczyliśmy prezesów największych polskich firm, takich jak PGE, Orlen czy Tauron. Z powodów zdrowotnych na tegorocznej edycji nie pojawił się Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Polityk jest Honorowym Przewodniczącym Rady Patronackiej wydarzenia. Skierował do uczestników list, w których podkreślał, iż obecne wyzwania geopolityczne podkreślają jeszcze mocniej konieczność organizacji takich spotkań jak to w Katowicach.


biuro prasowe EEC/Imago PR


Europejski Kongres Gospodarczy – przeszłość i tematy


Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Spodek gościły ponad 13 500 gości (łącznie z udziałem online – 18 000) oraz 300 prelegentów. Organizatorzy zaoferowali 200 sesji, które podzielili na kilkanaście ścieżek tematycznych. Odbywały się one na dużych scenach, w mniejszych salach i specjalnie przygotowanych przestrzeniach. Pomiędzy nimi uczestnicy i uczestniczki rozmawiali, udzielali wywiadów, odwiedzali stanowiska sponsorów i start-upów.


Grupa Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości w 2009 roku zainicjowała organizację pierwszego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Rozmawiano wtedy o kryzysie gospodarczym, unijnym pakiecie klimatyczno-energetycznym oraz innowacjach i współpracy z biznesem. Przez kolejne lata na Kongres przybywało coraz więcej osób, rozmawiali o problemach globalnej gospodarki, konkurencyjności Europy i współpracy z krajami azjatyckimi.


Europejski Kongres Gospodarczy 2025 – top 3


W 2025 roku bez wątpienia na pierwszy plan wysuwały się słowa: bezpieczeństwo, deregulacja i transformacja.


Bezpieczeństwo – w czasie geopolitycznych trzęsień ziemi – pojawiało się na wielu panelach. Miało wymiar wydatków na obronność, bezpieczeństwa łańcuchów dostaw i systemu obrony cywilnej. Rozmawiali o tym wojewodowie, przedstawiciele polskich i zagranicznych firm z wielu branż, a także emerytowani wojskowi – gen. w st. spoczynku Waldemar Skrzypczak czy gen. w st. spoczynku dr Mieczysław Bieniek.


Hasło „deregulacja” pojawiała się od początku jako reakcja na polską ofensywę deregulacyjną. Zarówno w naszym kraju jak i na forum Unii Europejskiej słyszymy w ostatnich miesiącach o uproszczeniu, o daniu większej swobody przedsiębiorcom, o wzroście konkurencyjności. Podsekretarz stanu ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka mówiła, iż bezpieczeństwo opiera się również na konkurencyjności. Konkurencyjność jest możliwa, gdy biznes rozwija się bez ograniczenia nadmiernymi regulacjami.


W czasie Kongresu zaprezentowano założenia Białej Księgi Sprawiedliwej Transformacji. Konferencję zorganizowała polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej razem z Ministerstwem Przemysłu. Warto zwrócić uwagę, iż jako jedyne, Ministerstwo Przemysłu ma swoją siedzibę właśnie w Katowicach. Biała Księga to strategiczny dokument opracowywany przez Ministerstwo Przemysłu we współpracy z Bankiem Światowym oraz środowiskiem akademickim. Celem dokumentu jest wytyczenie kierunków transformacji Polski – od gospodarki opartej na węglu ku zrównoważonej energetyce.


źródło: archiwum prywatne autora


Mądrze przeprowadzona transformacja to nie wydatek, ale zysk dla przyszłych pokoleń – mówiła Joanna Pauly, Przewodnicząca Zespołu ds. Przygotowania Białej Księgi Transformacji. O transformacji i Białej Księdze będę pisał więcej w następnym artykule.


Owoc i sadzonka Kongresu


– Co roku nas zaskakuje, jak dużo zostaje po kongresie. To za każdym razem 100 tys. i więcej rozmów biznesowych, często poważnych podwalin pod konkretne projekty. To, o czym tutaj mówimy, staje się ważnym przekazem w przestrzeni publicznej, żyje i przeciera szlaki dla dobrych, z perspektywy Polski i Europy, zmian – mówił w podsumowaniu Wojciech Kuśpik, prezes PTWP.


Z pewnością warto obserwować takie wydarzenia jak Europejski Kongres Gospodarczy. Rozmowy, te oficjalne i kuluarowe, są barometrem zmian w Polsce i na świecie. Nie mówiąc już o wiedzy, spotkaniach i ciekawych wydarzeniach, w które obfitują takie wydarzenia. Zawieszam identyfikator nad biurkiem, garnitur chowam do szafy i zaczynam porządkować notatki z paneli i rozmów. O Europejskim Kongresie Gospodarczym będę jeszcze pisał.


Fot.nagłówka: biuro prasowe EEC/Imago PR
Idź do oryginalnego materiału