Europejskie władze wraz z Europol i Eurojust, ogłosiły usunięcie oszukańczej sieci call center, która działała w Serbii, Bułgarii, na Cyprze i w Niemczech. Firma nakłaniała swoje ofiary do inwestowania dużych kwot w systemy kryptowalutowe.
Według czwartkowego komunikatu prasowego Eurojustu sieć oszukała liczne ofiary w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Australii i Kanadzie na dziesiątki milionów euro.
W sumie zarejestrowano cztery biura call center i 18 lokali. W czasie akcji w Serbii i Niemczech aresztowano 14 osób.
Eurojust po napisał na Twitterze: „Udany dzień akcji w Bułgarii, na Cyprze i w Serbii. Przy wsparciu #Eurojust i @Europol władzom udało się zlikwidować siatkę oszustw #cryptocurrency . Przestępcy ponieśli liczne straty w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Kanadzie i Australii.”
Prokuratura w Stuttgarcie (Niemcy) i Krajowy Urząd Śledczy Badenii-Wirtembergii wszczęły dochodzenie w sprawie oszustwa internetowego w 2021 r.
W ramach skoordynowanej akcji organy ścigania przesłuchały ponad 250 osób i przejęły ponad 150 komputerów, różne urządzenia elektroniczne i kopie zapasowe danych. Ponadto skonfiskowano trzy portfele sprzętowe przechowujące około 1 miliona dolarów w kryptowalucie, trzy samochody, dwa luksusowe apartamenty i 50 000 euro (54 000 dolarów) w gotówce.
„Dochodzenie sugeruje, iż liczba niezgłoszonych przypadków może być znacznie wyższa ” – ostrzegł Europol. „Oznaczałoby to, iż nielegalne zyski generowane przez grupę przestępczą, posiadającą co najmniej cztery call center w Europie Wschodniej, mogą sięgać setek milionów euro”.
Podejrzani promowali oszukańcze programy w mediach społecznościowych, aby zwabić ofiary na strony internetowe, które oferowały pozornie wyjątkowe możliwości inwestycyjne w kryptowaluty.
Według Europolu ofiary, głównie z Niemiec, inwestowały najpierw niskie, trzycyfrowe sumy, a osoby odpowiedzialne za siatkę przestępczą namawiały je do przelewania większych kwot.
Cypr miał być bazą przestępców do prania nielegalnie zarobionych pieniędzy.
Jest to druga głośna sprawa karna związana z kryptowalutami od początku roku. Wcześniej Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych oskarżyła sześć osób o udział w oszukańczym programie CoinDeal, który wyłudził ponad 45 milionów dolarów od inwestorów z całego świata.