Krajowy System e-Faktur (KSeF) ruszy z dużym opóźnieniem. Ministerstwo Finansów przesunęło termin jego wprowadzenia na 2026 rok. To oznacza, iż rewolucja w fakturowaniu nastąpi później, niż początkowo zakładano.
Początkowy termin wprowadzenia KSeF planowany był na 1 lipca 2024 roku. Nowy rząd przygotowania rozpoczął od przeprowadzenia audytu systemu. Jego wyniki nie pozostawiły złudzeń. W obecnym kształcie system nie jest gotowy do wprowadzenia, dlatego termin musi zostać przesunięty. Zdaniem przedstawicieli resortu, w przeciwnym przypadku Polsce groziłby paraliż gospodarki.
KSeF w 2026 roku
Ministerstwo Finansów zadecydowało o dwóch nowych terminach wprowadzenia tego rozwiązania. Pierwszy z nich, to 1 lutego 2026 roku. W tym terminie KSeF ma być obligatoryjny dla podmiotów o obrocie co najmniej 200 mln zł. Od 1 kwietnia 2026 roku KSeF ma obowiązywać już wszystkich.
Zdaniem obecnego rządu, zaniechania poprzedniej władzy sprawiają, iż cały system trzeba budować praktycznie od zera. Według Ministerstwa Finansów straty związane z tą opieszałością to około 30 mln zł.
Kluczowa informacja dla przedsiębiorców
Decyzja Ministerstwa Finansów to kluczowa informacja dla przedsiębiorców. Czekali na nią również księgowi i doradcy podatkowi. Głównym założeniem projektu zmiany jest konieczność wystawiania i odbierania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur przez wszystkich podatników VAT. Od początku było jednak wątpliwe, iż tak duża zmiana będzie możliwa do wprowadzenia już od lipca 2024 roku.
Oprócz wątpliwości związanych z problemami technicznymi wprowadzenia KSeF, o przesunięcie apelowało również środowisko przedsiębiorców. W konsultacjach Ministerstwa Finansów z przedsiębiorcami padły propozycje przesunięcia terminu zmian na 2025 roku. Biorąc to pod uwagę, informacja o nowym terminie wejścia w życie KSeF powinna uspokoić także środowisko przedsiębiorców.