Fala krytyki po porozumieniu z USA. "Nastąpił "mroczny dzień" dla Europy"

7 godzin temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Nastąpił "mroczny dzień" dla Europy - ocenił w poniedziałek premier Francji, Francois Bayrou, komentując umowę handlową Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską. Na przegraną Wspólnoty w negocjacjach z Donaldem Trumpem wskazują także media i kolejne kraje UE.




Francuski premier nie pozostawia suchej nitki na porozumieniu handlowym USA i UE. Krytycznie o umowie Donalda Trumpa i Ursuli von der Leyen pisze także brytyjski "Financial Times", a wcześniej unijne porozumienie w sprawie ceł krytykował również premier Węgier, Wiktor Orban.

Umowa handlowa USA-UE to "podporządkowanie"?


Po przedstawieniu w niedzielę zarysu umowy w sprawie ceł przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i prezydenta USA Donalda Trumpa, premier Francji ocenił w poniedziałek, iż nastąpił "mroczny dzień" dla Europy:Reklama


"To mroczny dzień, gdy sojusz wolnych narodów, zrzeszonych po to, by potwierdzić swe wartości i bronić swych interesów, godzi się z podporządkowaniem" - napisał Francois Bayrou na platformie X.



Również w poniedziałek ministrowie rządu Bayrou ocenili, iż porozumienie UE z USA jest nieproporcjonalne, choć przynosi pewną stabilność. Minister przemysłu Marc Ferracci i minister ds. europejskich Benjamin Haddad zasugerowali w mediach, iż UE powinna zrównoważyć umowę, nakładając podatki na usługi cyfrowe z USA.

Umowa handlowa z USA daje ulgę UE?


Brytyjski "Financial Times" napisał w poneidziałek, iż "Unia Europejska uległa walcowi ceł amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa". Zdaniem dziennika, ustanowienie stawki celnej w wysokości 15 proc. na unijne towary eksportowane do Stanów Zjednoczonych przyniosło przedstawicielom Wspólnoty "ulgę z powodu uniknięcia wojny handlowej, która przeplata się z żalem z powodu braku bardziej stanowczego stanowiska od samego początku negocjacji" z administracją Trumpa.
"FT" wprost stwierdza, iż UE została zmiażdżona przez machinę prezydenta USA, przytaczając wypowiedź jednego z unijnych dyplomatów, który oświadczył, iż "Trump dokładnie obliczył, gdzie jest nasz próg bólu".

Po porozumieniu "Trump świętuje na pewno"


Według dziennika "Guardian" umowa USA-UE stwarza "podwaliny pod trudne rozmowy dyplomatyczne na temat gwarancji utrzymania stabilności na całej wyspie w ramach porozumienia wielkopiątkowego".
Z kolei BBC zauważyła, iż osiągnięte w Szkocji Trumpa i Von der Leyen porozumienie "przynosi Stanom Zjednoczonym wiele korzyści, mniej jasne jednak jest, jakie korzyści przyniesie ono UE".
Brytyjska telewizja analizuje słowa von der Leyen, która mówiła podczas spotkania z prezydentem USA o "przywróceniu równowagi" w stosunkach handlowych. Jak przypomina BBC, wcześniej UE twierdziła, iż w tej relacji nie brakuje równowagi, ponieważ UE kupuje od Ameryki o wiele więcej usług, niż im sprzedaje.
"Brzmiało to tak, jakby von der Leyen celowo mówiła językiem Trumpa, aby przypieczętować porozumienie" - uważa BBC.
Zdaniem kanału pewne jest, iż to "Trump świętuje zawarcie największej umowy handlowej w historii".
Idź do oryginalnego materiału