Fala kulminacyjna zbliża się do Wrocławia. Są już pierwsze podtopienia

1 dzień temu

Wrocław przygotowuje się na uderzenie fali kulminacyjnej. Służby, ochotnicy, harcerze i mieszkańcy układają worki z piaskiem i zabezpieczają budynki przed zalaniem. Wysoka na ok. 6 i pół metra fala ma przetoczyć się przez Wrocław w czwartek. Prognozy mówią, iż może to się stać już w nocy z 18 na 19 września, choć wcześniej wskazywano na czwartkowe, późne popołudnie.

To we Wrocławiu zostanie stoczona jedna z najważniejszych bitew tej powodzi. jeżeli miasto się obroni, wszyscy ochotnicy i służby przeniosą się do miejscowości położonych w wyższej części Odry.

Pierwsze podtopienia

Jak podaje Urząd Miasta w dzielnicy Marszowice, zbudowano dodatkowe 2 kilometry umocnień. Jest to efekt nocnej pracy ochotników i służb. Marszowice są jedną z pierwszych dzielnic Wrocławia, które zostały zalane w wyniku wielkiej wody. Położone są na dalekich północno – zachodnich obrzeżach miasta. Sąsiednia dzielnica – Stabłowice również uległa zalaniu. Jak informuje Urząd Miasta zalane są ogródki działkowe i niektóre ulice.

Stan oblężenia

Wrocław w różnych punktach przygotowuje się do odparcia fali. Z informacji przekazywanych przez służby prasowe miasta i prezydenta, wojsko, ochotnicy i harcerze układają worki z piaskiem, umacniają wały w krytycznych miejscach. Jednym z symboli takiej pracy jest trwająca drugi dzień praca przy umacnianiu terenów ogrodu zoologicznego. Podobne zabezpieczenia realizowane są w budynkach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak poinformował prezydent miasta Jacek Sutryk od 18 września do 23 września 2024 roku do godziny 24:00 miasto udostępni za darmo parkingi „Parkuj i jedź” tak aby mieszkańcy mogli ocalić swoje samochody. Będzie to 13 lokalizacji oraz część parkingów na Tarczyński Arena oraz parking sklepu Leroy Merlin.

Prace przy umacnianiu wałów / Fot: SE/SUPER EXPRESS

Postępuje paraliż Wrocławia związany z zamykaniem mostów, wiaduktów i dróg. Jednocześnie trwa demontaż rusztowań i barierek na mostach. W tej chwili wiadomo o zamknięciu ruchu w okolicy Mostów Średzkich i ul. Ludowej

Pomimo paniki i informacji o wykupowaniu wody pitnej przez mieszkańców, służby miejskie zapewniają o możliwości spożywania wody z kranów. Nie jest wiadome, czy zostaną wprowadzone obostrzenia w tym zakresie.

Przewidywania

Pomimo zrzutów wody ze zbiornika w Mietkowie, czyli rzece Bystrzycy poziom wody przez cały czas pozostał w korycie. Zagrożeniem może być jednak cofnięcie się wody na skutek wysokiego stanu Odry. Jest to niebezpieczeństwo, którego obawiają się władze miasta.

Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszystkie stacje wokół Wrocławia wskazują stan powyżej alarmowego.

Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o kolejnych opadach deszczu. Największe ulewy – do 20 litrów na metr kwadratowy – wystąpią w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na szczęście najsilniejsze opady ominą obszary zagrożone powodzią.

Idź do oryginalnego materiału