Falstart. Bitcoin znów jest w pułapce? Tymczasem Michael Burry wyznaje, iż czuje chciwość

1 rok temu

Rynki od kilku dni żyją możliwym pivotem dla którego wystąpiły szczególnie sprzyjające euforii okoliczności mianowicie: wyprzedanie na rynku akcji, indeksy na minimach z czerwca, dolar na historycznych szczytach. To wszystko sprawiło, iż początek października (3,4) dla rynku akcji był jak dotąd najlepszym dniem na finansowych parkietach od kwietnia 2020 roku i okazał się być też najlepszym startem nowego kwartału od 2009 roku. Dwa ostatnie dni to też najlepszy początek IV kwartału od … 2002 roku, a więc od 20 lat! Mimo to Bitcoin zyskał zaledwie 5% i osuwa się ponownie poniżej 20 000 USD pokazując słabość. W ciągu tych dwóch dni wzrósł mniej choćby od złota i blisko trzykrotnie mniej niż srebro. Wskazuje to na chwilową słabość rynku crypto lub od początku 'mało realny’ pivot, który nie spowodował napływu kapitału do crypto risk assets.

Wydaje się jednak, iż wyłącznie przez to rynek gwałtownie uwierzył, iż to już dołek… połykając haczyk. Raport ADP z rynku pracy w USA wypadł mocno i wykazał potężny wzrost zatrudnienia co może jeszcze rozpędzić jastrzębi Fed. Dane wskazały 208 tys. nowych miejsc pracy przy poprzednim odczycie 132 tys. i 200 tys. prognozowanych. Amerykański dolar dostał wiatru w skrzydła, a trwający od poniedziałku pivot znów stoi pod wielkim znakiem zapytania.

JUST IN: The United Nations calls on the Fed and other central banks to halt interest rate increases – WSJ

— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) October 3, 2022
Znany ze swojego mocno związanego z Fed stanowiska Wall Street Journal przekazał informacje o presji na Rezerwę Federalną ze strony ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych podkreśliła, iż dotythczasowe restrykcje monetarne poskutkują stratą ponad 300 mld USD przez najbiedniejsze kraje w ciągu 3 najbliższych lat, a dalsze podnoszenie stóp doprowadzi do ich pauperyzacji, natomiast gospodarki wciągnie w bolesną recesję. Czy Fed posłucha? Ciężko powiedzieć. Czy ONZ dał rynkom paliwo do kolejnego pivotu? Zdecydowanie.

Today’s ADP report shows wage inflation is still soaring. The Fed cannot pivot. pic.twitter.com/JgqPtcCSRw

— Reformed Trder (@Reformed_Trader) October 5, 2022
Raport ADP z sektora prywatnego wskazuje, iż Fed po prostu nie może przestać podnosić stóp, naraziłby się tym na śmieszność. Presja płacowa w firmach zatrudniających powyże 500 pracowników wynosi powyżej 8,5%, przy czym wyraźnie nagradzne są osoby zmieniające pracę (blisko 15% wzrost wynagrodzenia) co wskazuje na 'rynek pracownika’ w USA.

Futures Fall As Rally Fizzles, Dollar Spikes Amid Fresh Doubts Of Fed Pivot https://t.co/1MQSXZb8HE

— zerohedge (@zerohedge) October 5, 2022
Hurra optymizm na rynkach uległ wychłodzeniu, raport ADP z rynku pracy okazał się być powyżej oczekiwań i nie potwierdza zasadności pivotu w obecnych okolicznościach ekonomicznych. Rynki czekają na najważniejszy odczyt, piątkowe NFP.

Michael Burry Deleted Tweet @michaeljburry

October 4th, 2022 pic.twitter.com/796rbNNo9c

— Michael Burry Deleted Tweets (@MikeburrySaved) October 4, 2022
Michael Burry przyznał, iż zaczyna czuć chciwość obserwując odreagowanie z ostatnich dni. Trzeba przyznać, iż oświadczenie ze strony Burryego jest szczególnie rzadkie ponieważ Burry preferuje stawiać się w roli niedźwiedzia i obstawiać spadki. Trudno się dziwić, prorowadząc fundusz hedgingowy Scion Capital, Burry zarobił fortunę na kryzysie 2008-2009, obstawiajac bankructwa banków dając tą historią materiał na później zrealizowany, film 'The Big Short’. Czy rzeczywiście coś jest na rzeczy i czeka nas mocne odreagowanie?

Michael Burry Deleted Tweet @michaeljburry

October 4th, 2022 pic.twitter.com/C5d92OoL5r

— Michael Burry Deleted Tweets (@MikeburrySaved) October 4, 2022
Nie musieliśmy długo czekać na kubełek zimnej wody. Burry gwałtownie ostudził euforyczne nastroje wskazując, iż podobną chciwość czuł w roku 2000. Historia pokazała wtedy jednak, iż bańka technologiczna dopiero zaczęła pękać, w 2000 roku nie znajdowała się choćby w połowie. NASDAQ potrzebował ostatecznie 12 lat by dotrzeć z powrotem do poziomów wycen z 2000 roku. Czy w ten sposób legendarny spekulant chciał ostrzec rynki przed nadmiernym, przemijalnym optymizmem?

The Fed will never pivot The Fed will pivot pic.twitter.com/CS362h2OtP

— Sven Henrich (@NorthmanTrader) October 4, 2022
Ten wpis dobrze pokazuje huśtawkę rynków, którą obserwujemy. Inwestorzy wydają się zapatrzeni w Fed jak w obrazek i dopóki Rezerwa Federalna nie popuści możemy widzieć systematyczne pogaraszanie się sentymentu. Ale nie może to trwać wiecznie!

The strong Dollar (black) isn't about the Fed. If it were about the Fed, rate differentials would be rising sharply. They're not. The rise in the Dollar isn't about Dollar "strength." It's about weak Euro and Yen. That means a dovish Fed pivot also won't bring the Dollar down… pic.twitter.com/qS4GyHuWkS

— Robin Brooks (@RobinBrooksIIF) October 5, 2022
Dolar znów w natarciu, nie wydaje się to pozytywną informacją dla risk assets. Jednak czy nie jest tak, iż główną siłą dolara jest słabość innych walut? W takiej sytuacji choćby pivot Fed nie spowoduje nagłej deprecjacji amerykańskiej waluty.

I understand that investors are in real need of a #FederalReserve 'pivot,' but let's not forget that the median price increase in August was the highest on record.

Even if September #inflation data comes in below expectations, the Fed must be reluctant to change course. pic.twitter.com/Os3oQvODsk

— jeroen blokland (@jsblokland) October 5, 2022
Nie zapomnijmy, iż ostatnie odczyty inflacji były rekordowe co może skutecznie powstrzymywać Fed przed zmianą polityki monetarnej, choćby jeżeli J.Powell i jego koledzy bardzo tego by chcieli. W takiej sytuacji obecny pivot może okazać się znów mirażem.

We are in a new, volatile market regime, with persistent #inflation. Most assets have lost money this year as a result. Suppose inflation were to recede and the market outlook brightened, #QuestionOfTheWeek: Where would you invest your money if the outlook brightened?

— BlackRock (@BlackRock) September 22, 2022
Ankieta przeprowadzaona przez BlackRock wskazuje, iż w otoczeniu polepszającego sie krajobrazu makro i słabnącej inflacji ludzie prawdopodobnie ponownie chętnie zaczną nabywać akcje oraz kryptowaluty.

2022-10-03, 23:59 UTC

875 days after halving

Current: $19,633.43
2012 scaled: $162,907.60
2016 scaled: $54,665.62
Avg scaled: $92,579.95 pic.twitter.com/pOClDFzR5g

— Halving Tracker (@HalvingTracker) October 4, 2022
Do następnego halvingu zostało ok. 1.5 roku. Od poprzedniego minęło już 875 dni. Bitcoin wydaje się być już w drugiej połowie halvingowego cyklu. Historycznie jednak

Podsumowanie

Euforia spowodowana konferencją ONZ, ostatnimi słabszymi danymi z amerykańskiej gospodarki oraz możliwie pogarszającym się obrazem rynku pracy wydaje się ponownie tylko krótkotrwałym przestojem w dalszej drodze na południe. Jedynym co mogłoby uczynić ją zasadną byłby Fed, który wskazałby iż agresywny cykl podwyżek musi zostac wygaszony z powodu obaw o zakotwiczoną inflację, zwalniającą gospodarkę i problemy rynku pracy. Problem w tym, iż ew. zakotiwczenie inflacji wciąż nie jest oczywiste (może zacząć spadać), gospodarka USA wciąż jest silna, a rynek pracy pozostaje napięty (ostatnie ponownie świetne dane o wnioskach dla bezrobotnych). Wydaje się, iż pivot rodzi się znów w pozornie sprzyjających okolicznościach gdy Wall Street znajduje się na poziomach z czerwca tego roku. Byki po prostu chcą wierzyć, iż to koniec bólu. Nie znaczy to jednak, iż koniec kryzysu można już 'odhaczyć’, a ryzykowne aktywa jak kryptowaluty wrócą na wzrostowe tory podobne do tych z 2020 – 2021.

Najnowsza nota badawcza BlackRock zdecydowanie nie wygląda optymistycznie dla rynku akcji, a co za tym idzie prawdopodobnie kryptowalut które idą wyraźnie za rękę z Wall Street. Bank centralne wprowadzają stopy procentowe na restrykcyjne poziomy i są zdeterminowane by robić to dalej. To naturalnie obciąży gospodarkę wyrządzając poważne szkody, destrukcja popytu może przełożyć się na niższe wyniki finansowe spółek i doprowadzić do ich 'ponownej wyceny’ w kontekście słabnącej sprzedaży. Spadająca inflacja ustabilizuje się prawdopodobnie dopiero wiele miesięcy po szkodach, których doświadczy gospodarka jeżeli banki centralne przez cały czas uznają agresywny cykl podwyżek jako jedyne narzędzie walki z inflacją. Źródło: BlackRock
Idź do oryginalnego materiału