Z listopadowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, iż międzynarodowe ceny zbóż kontynuowały w październiku wzrost po zaliczeniu 4-letniego dołka w sierpniu tego roku.
Wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł w październiku średnio 114,4 punktu, co stanowi wzrost o 0,9 punktu (0,8 procent) w porównaniu z wrześniem, ale przez cały czas jest o 10,3 punktu (8,3 procent) niższy od wartości z października 2023 r. Od początku roku indeks cen zbóż spadł o blisko 7%.
Światowe ceny pszenicy zareagowały wzrostem na niekorzystną dla ozimin pogodę
Globalne ceny pszenicy wzrosły drugi miesiąc z rzędu, co w większości odzwierciedlało obawy dotyczące niekorzystnych warunków pogodowych wpływających na zasiewy zbóż ozimych u kilku głównych eksporterów z półkuli północnej, w tym w Unii Europejskiej, Federacji Rosyjskiej i Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Ponadto ponowne wprowadzenie nieoficjalnego poziomu cen minimalnych w Federacji Rosyjskiej i rosnące napięcia w regionie Morza Czarnego wywarły presję wzrostową na ceny.
W październiku rosły też ceny kukurydzy
Światowe ceny kukurydzy kontynuowały trend wzrostowy w październiku, napędzany częściowo przez silny popyt krajowy w Brazylii i wyzwania transportowe w niektórych częściach kraju z powodu niskiego poziomu rzek.
Warunki suszy utrudniające sadzenie w Argentynie i stały popyt na ukraińską kukurydzę również przyczyniły się do wyższych cen kukurydzy.
Wśród innych zbóż paszowych wzrosły światowe ceny jęczmienia, podczas gdy ceny sorgo spadły.
Ceny ryżu spadły po zniesieniu przez Indie ograniczeń w eksporcie
Indeks cen ryżu FAO spadł w październiku o 5,6 procent, co odzwierciedlało niższe notowania ryżu Indica spowodowane oczekiwaniami na zwiększoną konkurencję wśród eksporterów po zniesieniu przez Indie ograniczeń eksportowych na ryż niełamany.
Źródło: FAO, MRiRW