Farmy wiatrowe na Bałtyku z wieloletnim planem. Podpisano umowy na blisko 6 mld euro

6 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Dwie spółki projektowe zawarły umowy na sfinansowanie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Łącznie otrzymają one blisko 6 mld euro na budowę i długoletnie utrzymanie farm. Polenergia w komunikacie informuje, iż chodzi o kredyty.


Budowa farm wiatrowych zyska finansowanie na choćby 22 lata. Dwie spółki projektowe właśnie podpisały umowę w sprawie morskich farm wiatrowych.


Blisko 6 mld euro na budowę farm wiatrowych na Bałtyku


W środowym komunikacie Polenergia informuje o zawarciu umowy na budowę morskich farm wiatrowych:


"Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zawarły umowy na sfinansowanie budowy morskich farm wiatrowych. MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III uzyskają finansowanie w formule finansowania projektowego na poniesione nakłady w wysokości po ok. 2,9 mld euro" - podała Polenergia.Reklama


Takie finansowanie dotyczy okresu budowy oraz kolejnych 22 lat. Umowy zostały podpisane z konsorcjum blisko trzydziestu polskich i zagranicznych instytucji finansowych.


Budowa farm wiatrowych na Bałtyku na kredyt


Spółka informuje, iż kredyt ma być uruchomiony po spełnieniu standardowych warunków zawieszających. Polenergia odpowiada za wniesienie wkładu w wysokości ok. 145 mln euro, który powinien być wpłacony na dedykowane rachunki bankowe spółki w pełnej wysokości przed pierwszą wypłatą kredytów.
Zwalnianie środków z rachunków depozytowych w celu sfinansowania przez Polenergię wkładu własnego będzie rozłożone w czasie do 2028 r. W przypadku przekroczenia kosztów projektu lub niższych od zakładanych przepływów pieniężnych spółka może być zobowiązana do wniesienia dodatkowego wkładu kapitałowego w wysokości nieprzekraczającej 280 mln euro.
Spółki projektowe będą jednak miały możliwość skorzystania z dodatkowych kredytów w łącznej wysokości ok. 230 mln euro w przypadku MFW Bałtyk II oraz ok. 240 mln euro w przypadku MFW Bałtyk III. Oprocentowanie kredytów kalkulowane będzie na bazie zmiennych stóp procentowych opartych na EURIBOR lub WIBOR, powiększonych o odpowiednie marże.
Idź do oryginalnego materiału