Fascynujący świat kryptowalut: 5 interesujących faktów

3 tygodni temu

Kryptowaluty mogą fascynować. Wciąż powstają nowe coiny, a handel nimi przybiera coraz nowsze formy. jeżeli dotąd nie zainteresowaliście się tym ciekawym zagadnieniem, najwyższy czas nadrobić zaległości. Na początek proponujemy nasz artykuł, w którym przedstawiamy 5 ciekawych faktów na ich temat.

Kryptowaluty na Telegramie

Jedną z najważniejszych platform do handlu kryptowalutami i wymiany informacji na ich temat stał się Telegram. Dzięki zaawansowanym botom (np. www.blazingbot.com), jego użytkownicy mogą automatycznie kupować i sprzedawać coiny, snipować (czyli korzystać z dostępnych czasowo ofert umożliwiających kupno tokenów w cenie niższej niż rynkowa) lub kopiować ruchów innych traderów (przede wszystkim inwestycyjnych guru). Dzięki temu obniża się próg wejścia na rynek, a handel staje dostępny choćby dla początkujących.

Nie tylko Bitcoin. Czym są altcoiny?

Choć Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą, to jednak istnieje też wiele innych. Altcoiny, czyli „alternatywne monety”, to wszystkie kryptowaluty, które nie są Bitcoinem. Mogą one mieć różne zastosowania – od szybkich transakcji po obsługę inteligentnych kontraktów czy wewnętrzny użytek w ramach konkretnej platformy. Niektóre z nich, jak Ethereum, Ripple czy Litecoin, zyskały dużą popularność i są przedmiotem zainteresowania inwestorów podobnie jak ich pierwowzór.

Nie można kopać Bitcoina w nieskończoność

Nie każdy wie, iż podaż Bitcoina jest ograniczona. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, które – przynajmniej teoretycznie – można drukować w nieskończoność, Bitcoin ma ustalony limit liczby istniejących monet – wynosi on 21 milionów. W miarę wydobywania coraz większej liczby Bitcoinów, trudność kopania wzrasta. Obliczenia wskazują na to, iż proces wydobywania Bitcoinów zakończy się około 2140 roku. Właśnie to czyni tę kryptowalutę tak unikalną i sprawia, iż jeden coin ma tak dużą wartością.

Przechowywanie kryptowalut

Kryptowaluty można przechowywać w portfelach online (hot wallets) lub offline (cold wallets). Portfele online zapewniają wygodę transakcji, ale bardziej podatne na ataki hakerskie. Portfele offline oferują zaś większe bezpieczeństwo, przechowując klucze prywatne bez dostępu do sieci, ale handel z ich użyciem wymaga nieco więcej wysiłku. Dostępne są również portfele sprzętowe. Te ostatnie uważane są za najbezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowalut, ponieważ są odporne na ataki wirusowe i hakerskie, chociaż mogą być skradzione lub ulec zniszczeniu. Będące ciągiem znaków klucze możecie przechowywać też w tradycyjny sposób – na kartce.

Koparki i górnicy – wydobycie kryptowalut

Kryptowalut wydobywa się poprzez „kopanie”. Tym mianem określa się proces, w ramach którego „koparki”, czyli wysokowydajne komputery, wykonują skomplikowane obliczenia, w wyniku których odkrywane są bloki wprowadzane następnie do sieci blockchain i potwierdzające konkretne transakcje. Osoby zajmujące się wydobyciem kryptowalut zajmują się „górnicy”. W miarę rośnie liczba wydobytych coinów, wzrasta również trudność wydobycia kolejnych, a to przekłada się na konieczność użycia większej ilości zasobów i energii.

Świat kryptowalut to złożony, dynamiczny ekosystem, który rozwija się w błyskawicznym tempie. Zrozumienie rządzących nim mechanizmów pozwoli wam skutecznie poruszać się w tej przestrzeni i skutecznie inwestować.

Idź do oryginalnego materiału