FDIC (Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów) i dwa inne amerykańskie organy regulacyjne wydały ostrzeżenie dla banków dotyczące kryptowalut.
FDIC, OCC i FED wydały wspólne oświadczenie
We wspólnym oświadczeniu Rada Gubernatorów Rezerwy Federalnej, Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) i Biuro Kontrolera Waluty (OCC) stwierdziły, iż banki powinny być świadome „znacznej zmienności i podatności na zagrożenia” jakie sektor kryptowalut doświadczył w ostatnim roku.
Regulatorzy dodali, iż banki z powiązane na kryptowalutami mogą być szczególnie zagrożone.
Tak zwane „banki pretendentów”, czyli instytucje finansowe nowej generacji, zaczęły oferować usługi związane z aktywami cyfrowymi na całym świecie.
„Opierając się na obecnej sytuacji i dotychczasowym doświadczeniu nasze agencje uważają, iż wydawanie lub przechowywanie podstawowych aktywów kryptograficznych, które są emitowane, przechowywane lub przekazywane w otwartej, publicznej i/lub zdecentralizowanej sieci lub podobnym systemie, z dużym prawdopodobieństwem będzie niezgodne z bezpiecznymi praktykami bankowymi” – czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu.
Naciski organów na regulacje krypto
Wspólne oświadczenie pojawia się w czasie, gdy amerykańscy politycy naciskają na organy regulacyjne, aby uczyniły sektor aktywów cyfrowych bardziej przejrzystym, po listopadowym bankructwie giełdy FTX.
Demokratyczni senatorowie Elizabeth Warren z Massachusetts i Tina Smith z Minnesoty w zeszłym miesiącu poprosili prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella o informacje na temat powiązań amerykańskich banków z kryptowalutami po upadku giełdy kryptowalut FTX.
Politycy wyrazili obawy, iż Alameda Research, siostrzana firma FTX, zainwestowała 11,5 miliona dolarów w waszyngtoński bank Moonstone, a inne amerykańskie banki doświadczają „zwiększonej zmienności” z powodu inwestycji w kryptowaluty.
Regulacja kryptowaluty w Stanach Zjednoczonych jest również gorącym tematem po bankructwie FTX, ponieważ wielu amerykańskich klientów korzystało z usług firmy, mimo iż miała ona siedzibę na Bahamach.
FTX wciąż walczy w sądzie
Miliardy dolarów w gotówce klientów zniknęły z powodu rzekomego złego zarządzania. FTX rozpadł się w wyniku szeroko nagłośnionej afery dotyczącej wykorzystywania pieniędzy klientów do zawierania ryzykownych zakładów inwestycyjnych za pośrednictwem firmy handlowej Alameda Research.
Były dyrektor generalny firmy, który założył zarówno FTX, jak i Alameda Research, ma teraz osiem zarzutów karnych. Nie przyznał się do winy przed sądem federalnym w Nowym Jorku w ramach swojego przesłuchania, a sędzia zgodził się zachować w tajemnicy nazwiska poręczycieli jego kaucji w wysokości 250 milionów dolarów.