Jutro, o godzinie 19:30 Fed poinformuje o decyzji ws. stóp procentowych, a o 20:00 rozpocznie się konferencja prasowa Jerome’a Powella. Rynek widzi ponad 80% szans na to, iż stopy zostaną utrzymane. Tym razem sądzimy, iż racja jest po stronie większości i pauza w czerwcu byłaby uzasadniona.
- Ostatnie dane z rynku pracy USA wypadły mieszanie (mocne NFP ale niepokojące bezrobocie i wyższe claimsy)
- Nagłe, duże spowolnienie rynku pracy w Kanadzie (słabe NFP i wzrost bezrobocia)
- Inflacja jest zbyt wysoka ale daleko jej do poziomów z jesieni ubiegłego roku
- Po podniesieniu limitu zadłużenia Departament Skarbu dołoży się do zacieśniania przez Fed
- Sytuacja w sektorze bankowym (zacieśnianie polityki kredytowej) wspiera politykę Rezerwy Federalnej (i ściąga z niej część 'ciężaru’ podwyżek
- Członkowie Fed komunikowali ostatnio pauzę w cyklu (z możliwą podwyżką np. w lipcu)
- Powell na ostatnim wystąpieniu był jak na siebie w nowym wydaniu – dość gołębi
- Szef Fed wskazał, iż stopy są już na restrykcyjnym terytorium, a ryzyko zrobienia zbyt mało z ryzykiem zrobienia zbyt dużo zbalansowało się
Fed chce wprowadzić gospodarkę w 'kontrolowaną recesję’ a najlepiej uchronić od niej USA przez co musi ostrożniej prowadzić cykl by zbierać więcej danych zwrotnych z gospodarki.
Czego oczekiwać po Powellu?
Nie ma powodów by oczekiwać rewolucji. Szef Fed prawdopodobnie utrzyma swoją 'bazową’ narrację. Co może spodobać się rynkom? Jeśli:
- Wyrazi silne przekonanie o doprowadzeniu inflacji do celu – bez ryzyka dużego spowolnienia gospodarki – 'miękkie lądowanie’
- Wskaże, iż rynek pracy jest wciąż mocny i odróżnia to obecną sytuację od poprzednich recesji
- Przekaże, iż polityka jest już dość restrykcyjna i Fed będzie po prostu reagował na dane
- Pierwsze obniżki mozliwe w I kw. 2024
- Informacje wg. których sytuacja rynku pracy w USA jest coraz bardziej zbalansowana
- Komunikacja, iż kolejna podwyżka na tą chwilę może nie być potrzebna (potencjał do euforii)
Istniej mała szansa, iż Powell:
- Zakomunikuje koniec podwyżek stóp lub wstrzymanie QT
- Przekaże, iż możliwe są obniżki stóp jeszcze w tym roku (rynek szacuje, iż na przełomie 2023-2024 będą obniżki)
Co może się nie spodobać?
- Podwyżka stóp o 25 pb zamiast oczekiwanego braku zmiany
- Otwarcie drzwi do więcej niż jeszcze jednej podwyżki stóp
- Narracja na zasadzie 'zbyt duża ostrożność mogłaby doprowadzić do ugruntowania się inflacji’
- Prognoza wyższego wzrostu bezrobocia
Potencjał do zakończenia cyklu na tym etapie jest prawie żaden. Ale Wall Street chce wierzyć w cień szansy. Koniec cyklu przy wciąż mocnej gospodarce byłby marzeniem byków. Problem w tym, iż dane nie bardzo chcą pozwolić Powellowi zakończyć dzieło. Silna inflacja usług i rekordowo niskie bezrobocie (mimo ostatniego wzrostu) to wciąż mieszanka wybuchowa. Dlatego uważamy, iż niemal na pewno Fed nie zasugeruje końca cyklu. Mało tego, Powell może przekazać iż kolejna podwyżka jest prawdopodobna i kto wie czy nie kolejne – jeżeli dane je uzasadnią.
Podsumowanie
Powell nie może zmienić wizerunku z posiedzenia na posiedzenie. Ale spodziewamy się, iż w trakcie zbliżającego się będzie co najmniej tak 'gołębi’ jak wcześniej. Od ostatniego komunikatu nie zostąły opublikowane dane, które w jakikolwiek sposób przeczyłyby bardziej zrównoważonej narracji Fed. Sama Rezerwa Federalna też chciałaby zakończyć podwyżki. Im szybciej to zrobi tym większa szansa, iż gospodarkę nie czeka zderzenie z pociągiem (o ile inflacja wciąż będzie spadać). Dopóki dane makro nie są tragiczne rynek nie przejmuje się Fedem.
Na początku roku rynki widziały pierwsze cięcia stóp jako możliwe choćby we wrześniu. Teraz już widzą okres grudzień-styczeń. Co ciekawe, znaczące (kilka miesięcy) przełożenie obniżek 'na później’ nie kosztowało indeksów choćby % korekty. Zaskakująca siła amerykańskiej gospodarki sprawia, iż Fed może zwlekać z obniżkami. Sytuacja z Fedem dobrze pokazuje, jak rynek potrafi gwałtownie 'zmęczyć się’ danym temat i przestać zwracać na niego uwagę. Ale wciąż istnieje ryzyko, iż ceną obecnej 'sielanki’ będzie nagłe rozlanie się kryzysu w gospodarce. Gdy stopy zaczną działać z pełną siłą (za około pół roku).