Po raz pierwszy od marca 2020 roku amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła poziom swoich stóp procentowych. Obniżka o 50 pb. – choć wyraźnie brana pod uwagę przed rynek – nie była bazowym scenariuszem zeszłotygodniowego posiedzenia Fed, a sam fakt tak znaczącego luzowania polityki monetarnej w USA pozostawił rynki w euforii. Fed wyraźnie uderzył w dolara, jednak czy to wystarczy do utrzymania wzrostów na rynku złota?
FED uderza w dolara
W trakcie towarzyszącej posiedzeniu FOMC konferencji prasowej, Jerome Powell przyznał, iż w opinii Rezerwy Federalnej amerykański rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji, a Fed zamierza taki stan rzeczy utrzymać w dającej się przewidzieć przyszłości. Uczestnicy rynku odebrali te spostrzeżenia jako wskazówkę ewentualnych “głębszych cięć” amerykańskich stóp procentowych w razie potrzeby, co doprowadziło do pewnej euforii w trakcie oraz tuż po środowej decyzji Fed.
Zdaje się jednak, iż najważniejszym faktem zeszłotygodniowego posiedzenia FOMC nie była sama obniżka stóp o 50 pb., ale wyraźna obniżka oczekiwań co do całej krzywej poziomu stóp procentowych w USA. W momencie wysokich wycen rynkowych oraz wyraźnego optymizmu kilka potrzeba, by wywołać znaczące reakcje, a prawdopodobieństwo tego, iż Fed “zaspał” doprowadzając do szybkiego cięcia stóp w neutralne okolice każe zadać pytanie o szanse wystąpienia scenariusza “miękkiego lądowania” jakiego oczekuje Jerome Powell.
Złoto korzysta na fali gołębiego zwrotu Fed zyskując w tym roku już przeszło 25%. Należy jednak pamiętać, iż historycznie zdecydowanie większość wzrostu cen złota miała miejsce przed decyzją o obniżce stóp. Pamiętając także o roku wyborczym w Stanach Zjednoczonych, nie da się wykluczyć scenariusza w którym po znaczących wzrostach dojdzie do realizacji zysków.
Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym poruszy takie zagadnienia jak:
- Czy decyzja Fed jest pozytywna dla rynku?
- Co dalej z rynkiem złota i ropy?
- Wiadomości ze spółek
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.