Fed wycofuje najważniejsze wytyczne dot. kryptowalut

cryps.pl 6 godzin temu

Rezerwa Federalna poinformowała, iż nie będzie już zmuszać banków członkowskich do wcześniejszego powiadamiania jej o przedsięwzięciach związanych z kryptowalutami i stablecoinami.


  • Fed liberalizuje swoją politykę dot. kryptowalut.
  • Ogólnie bank centralny nie chce jednak prowadzić polityki zgodnej z celami Trumpa.

Reformy w USA

Wszystko dzieje się w czasie, w którym USA ogólnie liberalizują swoją politykę dot. kryptowalut. FDIC i Biuro Kontrolera Waluty także ogłosiły, że banki mają pozwolenie na angażowanie się w działania związane z kryptowalutami i nie muszą już otrzymywać wyraźnego pozwolenia od organów regulacyjnych, aby to robić.

Z kolei w styczniu 2023 r., w następstwie upadku FTX, Fed, FDIC i Biuro Kontrolera Waluty wspólnie wydały wytyczne stanowczo odradzające amerykańskim bankom członkowskim angażowanie się w działalność związaną z kryptowalutami.

Agencje uważają, iż emitowanie lub posiadanie kryptoaktywów, które są emitowane, przechowywane lub przesyłane w otwartej, publicznej i/lub zdecentralizowanej sieci lub podobnym systemie, z dużym prawdopodobieństwem jest niezgodne z bezpiecznymi i rzetelnymi praktykami bankowymi

— podano w komunikacie.

The Fed is now crypto agnostichttps://t.co/uTjo7qaDDc pic.twitter.com/LjidhHublJ

— ◢ J◎e McCann 🧊 (@joemccann) April 24, 2025

Jerome Powell ugina się pod presją Trumpa?

Warto zauważyć, iż Fed opiera się naciskom Donalda Trumpa i stara prowadzić niezależną politykę. Widać to na przykładzie polityki monetarnej. Prezydent USA domaga się cięć stóp, co pobudziłoby giełdę i gospodarkę.

Jerome Powell jednak opiera się naciskom i – jak wynika z analiz Fed Watch Tool – do przerwania pauzy dot. cięć dojdzie dopiero w czerwcu.

Fed może sobie pozwolić na niezależność, bo prawo w USA mu to gwarantuje. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż niekoniecznie może chodzić o merytoryczny spór. Powodem zwarcia na linii Fed-Trump może być też polityka. Zarząd banku centralnego składa się w tej chwili z czterech Demokratów i trzech Republikanów – partia obecnego prezydenta ma więc w nim mniejszość.

Wszystko zmieni się początkiem 2026 r., bo wtedy końca dobiegnie kadencja Powella i Trump powoła na jego miejsce prawdopodobnie kogoś, kto będzie prowadził politykę zbieżną z tym, co chce osiągnąć.

To zaś może oznaczać dłuższy cykl na rynku kryptowalut, bo obniżki stóp proc. i luzowanie ilościowe to główne paliwa do wzrostów na wykresach altcoinów.

Idź do oryginalnego materiału