Finanse samorządów. Mądry budżet na trudne czasy

1 rok temu

Moderatorem panelu „Finanse samorządów. Mądry budżet na trudne czasy”, który odbył się w ramach XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu był Jacek Sierak (Kierownik Zakładu Finansów Samorządu Terytorialnego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) a uczestnikami byli: Jacek Jaśkowiak (Prezydent Poznania), Bartłomiej Nita (Prorektor ds. Finansów i Rozwoju, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Wolodymyr Chubirko (Przewodniczący, Zakarpacka Rada Obwodowa, Ukraina), Monika Skowrońska-Ziomek (Prezes Zarządu oddziału Podkarpackiego, Stowarzyszenie Kobiety w Centrum), Michał Ziółkowski (Członek Zarządu ds. Techniki, PLAY), Bogusław Kośmider (Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Urząd Miasta).

Partnerem panelu był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Dyskusje rozpoczęto o pytania moderatora czym jest inteligentny budżet? Mając na uwadze to, iż jest to skomplikowane pytanie w kontekście kryzysów, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Dla Bartłomieja Nita jest to bardzo złożony temat. Jego uczelnia w tej chwili bada i monitoruje sytuację finansową, która w ostatnim czasie jest niezadowalająca i pogarsza się. Wojna na Ukrainie i kryzys uchodźczy poważnie wpłynęły na tę sytuację. Badania pokazują, iż sytuacja pogarsza się również dlatego, iż samorządy nie zarządzają odpowiednio zasobami finansowymi.

Prezydenta Poznania, w oparciu o sytuację w mieście którym on kieruje, wspomniał, iż sytuacja jest dynamiczna ze względu na kryzysy, z którymi borykano się w ostatnich latach. Jego zdaniem budżet powinien być planowany na kilka lat do przodu, a nie tylko na bieżący rok. Dodał również, iż społeczeństwo się starzeje, a wskaźnik urodzeń nowych dzieci spadł, dlatego władze muszą stworzyć korzystne warunki do tworzenia rodzin i zwiększyć gęstość zaludnienia. W odpowiedzi na pytanie moderatora jak mieszkańcy miasta reagują na pogarszającą się sytuację finansową.

Zastępca Prezydenta Krakowa zaznaczył, iż tak dramatycznej sytuacji nie było od lat 90-tych. Podał też kilka liczb, wspominając, iż w budżecie Krakowa powinno być o 84 mln zł więcej niż obecnie, a to odbija się negatywnie na mieszkańcach. Mieszkańcy miasta reagują negatywnie zwłaszcza w kontekście wyborów.


Z kolei Monika Skowrońska-Ziomek mówiła o ważności inwestycji, dodając, iż inwestycje związane z transportem są bardzo ważne i niestety władze lokalne nie są w stanie zająć się nimi w odpowiedni sposób. Zwróciła ona uwagę na fakt, iż władze inwestują w rzeczy, które nie są konieczne, podczas gdy inwestycje które są absolutnie niezbędne, są coraz częściej pomijane. W tym kontekście Michał Ziółkowski dodał, iż infrastruktura jest równie ważna, a wszystkie sfery życia są powiązane z technologiami. Dodał również, iż konieczna jest dobra kooperacja z władzami lokalnymi, ponieważ takie partnerstwo będzie miało pozytywny wpływ na mieszkańców.


Prezydent Jaśkowiak kontynuował dyskusję, wspominając, iż projekty modernizacyjne miasta są realizowane przy pomocy lokalnych inwestycji biznesowych. Władze starają się racjonalizować wydatki i tłumaczyć mieszkańcom, iż jest to w ich najlepszym interesie. W tym kontekście Monika Skowrońska – Ziomek zwróciła uwagę na konieczność inwestowania w zieloną energię w celu zminimalizowania wydatków.

Idź do oryginalnego materiału