Brytyjski neobank Revolut zwiększył w ubiegłym roku swoje przychody o 72 procent, do 3,1 miliarda funtów. Świadczy o tym bieżący raport roczny tej firmy fintechowej . Revolut odnotował również 38-procentowy wzrost liczby klientów i udostępnił usługi finansowe 52,5 milionom użytkowników – wyprzedzając tym samym największy bank w Europie, HSBC, który według swojego rocznego raportu za 2024 r. obsługiwał 41 milionów klientów. Revolut odnotował również znaczny wzrost zysków: z 438 milionów funtów w 2023 r., w ubiegłym roku Revolut wygenerował 1,1 miliarda funtów.
Działająca w Londynie firma fintech oferuje handel walutami, kryptowalutami i usługi handlowe. W swoim portfolio ma również szereg produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych. „Nie tylko przyspieszyliśmy wzrost liczby klientów i pozyskaliśmy prawie 15 milionów nowych użytkowników na całym świecie, ale także obserwujemy, iż nasi klienci coraz częściej korzystają z naszych usług” – powiedział dyrektor generalny Nikolay Storonsky (40) w oświadczeniu firmy. Dzięki temu firma była w stanie zwiększyć swój dochód odsetkowy do 790 milionów funtów – z 500 milionów funtów w 2023 roku.
Celem jest 100 milionów klientów
Storonsky zamierza kontynuować ekspansję firmy: „Dopiero zaczynamy i robimy duże postępy w kierunku dotarcia do 100 milionów aktywnych klientów dziennie w 100 krajach – napędzane naszym rozwojem w Wielkiej Brytanii, Europie i na rynkach ekspansji”.
Według agencji informacyjnej Bloomberg, Revolut chce osiągnąć status pełnoprawnego banku w Wielkiej Brytanii . Revolut planuje również uruchomienie działalności bankowej w Meksyku w najbliższych miesiącach i niedawno otrzymał licencję na przedpłacone instrumenty płatnicze od indyjskiego banku centralnego. Revolut pracuje również nad dziesięcioma kolejnymi wnioskami licencyjnymi na całym świecie.
Według danych Bloomberga w ubiegłym roku 2200 pracowników Revoluta sprzedało swoje akcje w ramach sprzedaży wtórnej – wartość banku oszacowano na 45 miliardów dolarów. Do grona nowych inwestorów dołączyli Coatue, Baillie Gifford, Goldman Sachs Alternatives, Mubadala i Affinity Partners.