SpaceX został założony przez Elona Muska w 2002 roku i od początku wyznaczał nowe standardy w branży kosmicznej. The Wall Street Journal donosi, iż SpaceX uzyskało właśnie światowy monopol na komercyjne starty rakiet. Status ten został ugruntowany rosnącą zależnością operatorów satelitów i rządu USA od SpaceX w zakresie umieszczania satelitów na orbicie. Sukces SpaceX można przypisać imponującej flocie rakiet wielokrotnego użytku, które oferują większą wydajność w porównaniu z konkurencją i znacznie niższymi kosztami startu.
Liczby są niesamowite. Okazuje się, iż firma Elona Muska w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r. SpaceX zarządzała aż 88% wszystkich lotów amerykańskich rakiet, w porównaniu z 66% w 2022 r. W tym roku wystrzelono w przestrzeń kosmiczną aż 64 rakiety. Docelowo do 2023 r. ma ich być ponad 100. Dla porównania United Launch Alliance (spółka joint venture Lockheeda i Boeinga) wysłała tylko dwie. Pozycja monopolisty pozwala firmie Muska podnosić znacząco ceny bez ryzyka, iż jej klienci przejdą do konkurencji. Konkurencji bowiem na razie SpaceX nie ma. Koszt kilograma ładunku wynoszonego przez rakiety SpaceX wzrósł z 5 000 dolarów w zeszłym roku do 6 500 dolarów w tym roku.
Liczba rakiet wystrzelonych na orbitę przez poszczególne firmy albo agencje kosmiczne – dane za rok 2021 i 2022
SpaceX uzyskał monopol dzięki rakietom wielokrotnego użytku
W analizie sektorowej „Inwestowanie w kosmos to szansa na zyski?” pisaliśmy, iż SpaceX pokonało konkurencję dzięki opanowaniu technologii rakiet wielokrotnego użytku. Innowacyjne podejście do technologii rakietowej, zainspirowane marzeniem o kolonizacji Marsa i zdobywaniu kosmosu, doprowadziło do prawdziwego przełomu, który zdefiniował branżę na nowo. Pierwsze kroki w kierunku rakiet wielokrotnego użytku SpaceX poczyniło w 2015 roku. Wtedy to po raz pierwszy udało się odzyskać pierwszy stopień rakiety Falcon 9. To historyczne osiągnięcie otworzyło drogę do wykorzystania tej samej rakiety w kolejnych misjach kosmicznych. Koncept ten, mimo początkowych wątpliwości, stał się kluczowym elementem strategii firmy.
Koszty misji kosmicznych zostały znacząco zredukowane. To otworzyło drzwi dla coraz większej liczby firm, naukowców i instytucji, które wcześniej nie mogły sobie pozwolić na kosmiczne projekty ze względu na wysokie koszty. Poniższy wykres świetnie pokazuje, co oznaczała dla branży rewolucja technologiczna SpaceX.
Spadek kosztów wynoszenia 1kg na orbitę od 1960 roku aż do teraz
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach
To NASA w dużej części sfinansowała rozwój SpaceX
Jako ciekawostkę można dodać, iż chociaż firma Elona Muska jest przedsiębiorstwem całkowicie prywatnym, to bez pomocy od rządu USA i NASA mogłaby nigdy nie odnieść sukcesu. W okolicy roku 2009 firmie groziło choćby bankructwo. Jednak pożyczki i dotacje od rządu USA oraz kontrakty z NASA, dały firmie czas na dokończenie rakiety Falcon 9. Można śmiało powiedzieć, iż bez SpaceX branża kosmiczna byłaby dziś w zupełnie innym miejscu. Elon Musk i jego firma popchnęły eksplorację kosmiczną o całe dekady naprzód. Być może to właśnie dzięki Elonowi zobaczymy człowieka lądującego na Marsie jeszcze przed rokiem 2050.
Najwięksi kontraktorzy NASA
Do zarobienia,
Karol Badowski