Firmy zwiększają gotowość do inwestycji. Głównie w sektorze usług i produkcji

9 godzin temu

Więcej firm niż jeszcze rok temu planuje inwestować w rozwój biznesu.

Jak wynika z badania wykonanego dla BIG InfoMonitor, już ponad 45 proc. przedsiębiorców myśli o inwestycjach w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy, podczas gdy jeszcze przed rokiem informowało o tym 30 proc. ankietowanych. Przedsiębiorcy zamierzają sfinansować swoje plany głównie ze środków własnych. Co trzeci badanych rozważa skorzystanie z dotacji unijnych i rządowych oraz kredytu bankowego, bądź leasingu. Na rozwój nastawieni są przede wszystkim przedstawiciele sektora usług i produkcji.

Jeszcze w 2. kw. ub.r. o planowanych inwestycjach informowało 30% firm. Odsetek ten wzrósł do 45%

Wzrost gospodarczy sprzyja planom rozwojowym i skłania przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych możliwości inwestycyjnych. Jeszcze w 2. kwartale ub. roku o planowanych inwestycjach informowało zaledwie 30 proc. firm. Od tamtego momentu odsetek ten wzrósł o 15 p.p. do 45 proc. Większość planuje sfinansować je ze środków własnych (60,5 proc.). Spory odsetek przedsiębiorstw rozważa korzystanie z dotacji unijnych lub rządowych (30,3 proc.), kredytu bankowego (29,8 proc.) i leasingu (27,2 proc.).

– Deklaracje przedsiębiorstw w zakresie chęci do inwestowania to bardzo dobra wiadomość, bowiem w ostatnim 10 – leciu poziom inwestycji był bardzo niski. Relacja inwestycji do PKB na poziomie ok 17 proc. była jedną z najniższych w UE. Przeciętna unijna to 21 proc. Dodatkowo były to w większości inwestycje sektora publicznego a nie prywatnego. W mojej opinii są 4 powody dlaczego przedsiębiorstwa planują więcej inwestować. Pierwszy powód to innowacje i konkurencyjność: wdrażanie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań pozwala firmom utrzymać konkurencyjność na dynamicznie zmieniającym się rynku. Inwestycje w nowoczesne technologie mogą prowadzić do zwiększenia efektywności produkcji i poprawy jakości usług. Drugi to zwiększenie elastyczności: firmy produkcyjne inwestują w technologie, które pozwalają na łatwe dostosowywanie linii produkcyjnych do zmieniających się potrzeb rynku. To daje im większą elastyczność i możliwość szybkiego reagowania na zmiany, a co za tym idzie większą adaptacyjność do zmian. Trzeci to rozwój nowych modeli biznesowych. Wprowadzenie innowacyjnych modeli biznesowych, które obejmują nowe usługi i doświadczenia dla klientów, może przynieść dodatkowe źródła przychodów. Firmy starają się tworzyć wartość nie tylko poprzez produkty, ale także poprzez nowe sposoby dostarczania usług.

Firmy deklarują samofinansowanie inwestycji a nie korzystanie z długu

– Ostatnim powodem jest wsparcie polityki państwa, szczególnie w zakresie obronności. Niestety przy tym pozytywnym trendzie jest jedna rzecz, która smuci. A mianowicie przedsiębiorstwa deklarują samofinansowanie inwestycji a nie korzystanie z długu w celu lewarowania i wykorzystania dźwigni finansowej – wymienia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Zaległości blokują rozwój. Zainwestuj w płynność finansową

Niemal 80 proc. przedsiębiorców zgłasza problemy związane z pogarszającą się sytuacją finansową firm, z którymi współpracują, a w efekcie własnym brakiem płynności finansowej, co ogranicza możliwości inwestycyjne. Problem ten dotyczy przede wszystkim firm handlowych. To nie są warunki, w których prowadzenie firmy jest łatwe i pozwala na swobodę działania. Trudno o poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

– Jednym z ogniw, które mają wpływ na cash flow, jest zarządzanie należnościami. Obsługa szerokiego portfolio kontrahentów lub masowego klienta indywidualnego oznacza, iż do firmy każdego miesiąca trafiają setki, tysiące lub więcej płatności. O ile jedno, niepozorne opóźnienie w zapłacie faktury wydaje się być znikomym problemem, który nie będzie mieć wpływu na bezpieczeństwo ekonomiczne firmy, o tyle wyższy procent nierzetelnych klientów może się przełożyć na wzrost zjawiska zatorów płatniczych – zaznacza Waldemar Rogowski.

Na koniec maja łączne zaległości kredytowe i pozakredytowe firm przekroczyły rekordowe 45,5 mld zł

Według danych BIG InfoMonitor i BIK, na koniec maja łączne zaległości kredytowe i pozakredytowe firm przekroczyły rekordowe 45,5 mld zł, ponad 328 tys. podmiotów z różnych sektorów gospodarki ma status niesolidnych płatników.

Więcej: https://www.big.pl/
Jak działa system ERP: https://www.youtube.com/embed/uIGRFQr0BtM
Idź do oryginalnego materiału