Warszawa, 01.07.2025 (ISBnews) – Otoczenie operacyjne polskich banków poprawiło się dzięki niższym kosztom ryzyka prawnego, ocenia Fitch Ratings.
“Środowisko operacyjne dla polskich banków poprawiło się ze względu na niższe ryzyko kosztownej interwencji rządu, podczas gdy generowanie zysków przez banki jest wspierane przez solidny krajowy wzrost gospodarczy i malejące obciążenie dotychczasowym ryzykiem prawnym” – czytamy w komunikacie.
Dalsze, ale stopniowe gromadzenie oszczędności, wraz z zadłużeniem sektora prywatnego poniżej średniej europejskiej, dodatkowo poprawi perspektywy banków. W rezultacie, agencja Fitch zrewidowała w ubiegłym tygodniu swoją ocenę środowiska operacyjnego dla polskich banków do bbb+ z bbb, z perspektywą stabilną, wskazano w materiale.
“Polskie banki musiały zmierzyć się z szeregiem środków, które miały wpływ na rentowność w ostatnich latach, w tym z wakacjami kredytowymi, opłatą sektorową opartą na aktywach, kosztami programów wsparcia i kosztowną restrukturyzacją upadłego Getin Noble Banku. Spodziewamy się malejącego obciążenia rezerwami na ryzyko prawne i uważamy, iż dalsza interwencja rządu prawdopodobnie nie doprowadzi do strat wpływających na kapitał, co oznacza, iż zdolność banków do definiowania i realizacji swoich strategii uległa poprawie. Obejmuje to nasz pogląd na implikacje podatku od dochodów z rezerw obowiązkowych, który według naszych szacunków nie powinien przekraczać 5% zysku netto, zgodnie z sugestią Ministerstwa Finansów” – czytamy dalej.
Fitch ocenia, iż jakość kredytów banków pozostała w dużej mierze stabilna, z jedynie niewielkim napływem kredytów z utratą wartości po serii wstrząsów gospodarczych w ciągu ostatnich pięciu lat.
“Niemniej jednak, wskaźniki jakości aktywów, w tym kredyty z utratą wartości i odpisy z tytułu utraty wartości kredytów, pozostają powyżej europejskich odpowiedników, a zatem stanowią względną słabość samodzielnych profili kredytowych polskich banków. Nie spodziewamy się istotnego pogorszenia jakości aktywów w najbliższym czasie, ale wyższe kredyty problemowe sprawiają, iż polskie banki są bardziej podatne na szoki kredytowe” – wskazano w materiale.
Agencja podniosła ratingi podmiotu (Issuer Default Ratings) Banku Pekao i jego spółki zależnej banku hipotecznego do BBB+ z BBB oraz ratingi rentowności (Viability Ratings – VR) Banku Pekao, ING Banku Śląskiego i Santander Bank Polska do bbb+ z bbb. Ratingi te były wcześniej ograniczone przez ocenę środowiska operacyjnego. Rewizja oceny nie ma bezpośredniego wpływu na ratingi VR innych polskich banków ocenianych przez Fitch, choć powinna być umiarkowanie pozytywna dla ich samodzielnych ocen profilu, podano także.
(ISBnews)