Francuski Atos obniża prognozy, ale trzyma kurs na restrukturyzację

2 tygodni temu
Zdjęcie: atos


Francuska firma informatyczna Atos ogłosiła w poniedziałek, iż w nadchodzących latach będzie dysponować mniejszą ilością gotówki niż wcześniej przewidywano. Spółka walczy z trudnościami sprzedażowymi wynikającymi ze słabszego otoczenia biznesowego. Mimo to firma zapewniła, iż sytuacja ta nie wpłynie na realizację kluczowych założeń jej planu restrukturyzacji finansowej.

Atos, który niegdyś był postrzegany jako jeden z liderów europejskiego sektora technologicznego, znajduje się w tej chwili w trudnej sytuacji finansowej. Firma była bliska załamania, jednak w czerwcu udało się jej zabezpieczyć najważniejsze porozumienie restrukturyzacyjne z bankami oraz posiadaczami obligacji.

Obecnie Atos prognozuje, iż przychody grupy za cały rok 2024 wyniosą 9,7 miliarda euro, co oznacza spadek w porównaniu z wcześniejszą prognozą na poziomie 9,8 miliarda euro. Firma przewiduje również, iż w 2026 roku wygeneruje dodatni przepływ gotówki, choć nieco niższy niż wcześniej oczekiwano. Marża operacyjna spółki ma w tym roku wynieść 2,4% przychodów, co stanowi obniżenie z wcześniejszej prognozy na poziomie 2,9%.

Wskaźnik dźwigni finansowej Atos, który miał spaść poniżej wielokrotności 2,0 do końca 2026 roku, w tej chwili przewidywany jest na rok 2027. Firma obniżyła również swoje cele dotyczące przychodów oraz marży operacyjnej na 2027 rok.

Kluczowym elementem planu restrukturyzacji Atos jest przyspieszony plan ochrony, którego zatwierdzenie przez sąd ma nastąpić 15 października. Po zatwierdzeniu planu, spółka zamierza przeprowadzić kilka podwyżek kapitału oraz emisji długu, począwszy od listopada 2024 do stycznia 2025. Plan ten, który może skutkować znaczącym rozwodnieniem akcji obecnych akcjonariuszy, jest najważniejszy dla przywrócenia stabilności finansowej firmy.

Warto zauważyć, iż w zeszłym miesiącu Atos odnotował większą stratę operacyjną w pierwszej połowie roku, co firma tłumaczy obciążeniami wynikającymi z utraty wartości aktywów oraz spadkiem sprzedaży na rynkach obu Ameryk i zmniejszonymi zamówieniami sektora publicznego w Europie.

Sytuacja Atos jest z pewnością wyzwaniem, jednak firma pozostaje zdeterminowana do realizacji planu restrukturyzacji i powrotu na ścieżkę wzrostu. W nadchodzących miesiącach najważniejsze będzie, jak spółka poradzi sobie z realizacją założonych celów i jak zostaną odebrane działania restrukturyzacyjne przez rynek oraz inwestorów.

Idź do oryginalnego materiału