Francuski startup Zama ogłosił właśnie rundę finansowania o wartości 73 mln dolarów. Rozwój rozwiązań ochrony prywatności wsparli pionierzy sektora blockchain.
Miarą rozwoju technologicznego jest dbałość o rozwój systemu ochrony danych i prywatności. Ten obszar jest przedmiotem zainteresowania paryskiego startupu Zama, zwłaszcza w sektorze blockchain. Pracuje on nad nowatorskimi aplikacjami szyfrującymi. Wykorzystują one rozwiązania FHE (Fully Homomorphic Encryption), co zapewnia w pełni homomorficzne szyfrowanie. Rozwiązania te rewolucjonizują możliwości dbałości o szyfrowanie danych zarówno dla rządów i organizacji, jak i dla zwykłych konsumentów.
Pakiet bibliotek kryptograficznych i rozwiązań open source stworzony przez ZAMA zapewnia łatwy dostęp do rozwiązań FHE. To z kolei pomoże programistom w budowaniu aplikacji jeszcze lepiej chroniących prywatność.
„Wyobrażamy sobie świat, w którym prywatność danych nie jest kwestią drugorzędną, ale raczej gwarantowaną. Dzięki wsparciu naszych inwestorów, naszego utalentowanego zespołu i ponad 3000 programistów w naszej społeczności możemy sprawić, iż FHE i prywatność staną się synonimami i będą wszechobecne” – powiedział Rand Hindi, dyrektor generalny Zama.
73 mln dolary finansowania
Na swoje projekty startup otrzymał 73 mln dolarów w rundzie A. Wsparcia udzieliły Multicoin Capital i Protocol Labs, ale także prekursorzy blockchain, tacy jak założyciel Filecoin Juan Benet czy Gavin Wood, współzałożyciel Ethereum i Polkadot.
Fundusze zostaną przeznaczone na zwiększenie zatrudnienia, a także rozbudowaną współpracę z partnerami technicznymi. Dzięki niej możliwe będzie opracowanie nowej klasy aplikacji do szyfrowania FHE.
„To finansowanie zapewnia nam zasoby, które możemy wykorzystać do pozyskania najbystrzejszych umysłów w dziedzinie kryptografii, a jednocześnie stale ulepszać najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie prywatności danych” – stwierdził Hindi.
Oprócz rozwiązań dotyczących prywatności danych w branży blockchain Zama tworzy również aplikacje korzystające ze sztucznej inteligencji. Jej odbiorcami są firmy związane z opieką zdrowotną, instytucje rządowe, a także instytucje finansowe.