Frankowicze Getinu widzą światełko w tunelu – analiza kancelarii Xaltum

1 miesiąc temu

Frankowicze Getin Noble Bank (GNB) mogą odetchnąć z ulgą – sytuacja prawna ich spraw znacznie się poprawiła dzięki korzystnej uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 września 2024 r. (sygn. III CZP 5/24). Decyzja ta umożliwiła sądom masowe odwieszanie postępowań przeciwko GNB i rozstrzyganie ich na korzyść kredytobiorców. Już w nadchodzącym roku warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) może zdecydować o możliwości ubiegania się frankowiczów o odszkodowania od państwa, a Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie kwestie priorytetu roszczeń.

Precedens Upadłości GNB

Upadłość Getin Noble Bank stanowi precedens, który dotknął tysiące kredytobiorców hipotecznych. Pomimo dwóch lat walki z problemami banku, Frankowicze przez cały czas dążą do wyprostowania swojej sytuacji prawnej. Coraz więcej korzystnych rozstrzygnięć sądowych daje nadzieję na pozytywne zakończenie ich spraw.

Uchwała Sądu Najwyższego – Klucz do Zmiany

Uchwała SN z 19 września 2024 r. znacząco zmieniła dotychczasową praktykę sądów. Sąd Najwyższy orzekł, iż roszczenie o ustalenie nieważności umowy kredytowej nie podlega zgłoszeniu do masy upadłościowej. Dzięki temu postępowania w tej sprawie mogą być wznowione bez konieczności oczekiwania na zakończenie procesu upadłościowego. Prawnicy kredytobiorców, w tym z kancelarii Xaltum, natychmiast przystąpili do działania, co zaowocowało pierwszymi korzystnymi wyrokami, choćby w dotychczas probankowych sądach.

Perspektywy na Przyszłość

Eksperci z Xaltum, w tym Maciej Wojciechowski, radca prawny, podkreślają, iż kredytobiorcy mogą teraz liczyć na skuteczniejsze rozpoznanie swoich powództw o ustalenie nieważności umów kredytowych. To pozwoli na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej oraz usunięcie negatywnych wpisów w BIK. Jednakże, jak zauważa Cezary Korolczuk z kancelarii Konieczny, Polak Radcowie Prawni, istnieją ryzyka związane z ewentualnymi roszczeniami syndyka.

Odszkodowanie od Państwa – Nowe Możliwości

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatruje skargi kredytobiorców na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) dotyczącą przymusowej restrukturyzacji GNB. Decyzja TSUE nie przyznała jeszcze praw do odszkodowań, ale przez cały czas istnieje szansa na uzyskanie rekompensat, zależnie od decyzji WSA i Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).

Ugody Syndyka GNB – Czy to Rozwiązanie?

Syndyk GNB, Marcin Kubiczek, zaproponował program ugodowy skierowany do kredytobiorców, którzy spłacili co najmniej 200% kapitału kredytu. Propozycje te mają na celu ograniczenie kosztów postępowań sądowych, jednak nie wszyscy Frankowicze je akceptują.

Kolejność Zaspokajania Roszczeń – Decyzja Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje pytanie dotyczące kolejności zaspokajania roszczeń upadłego banku, w tym uprzywilejowania BFG. Orzeczenie TK może znacząco wpłynąć na możliwość dochodzenia roszczeń przeciwko BFG czy Skarbowi Państwa, co otworzy nowe ścieżki prawne dla Frankowiczów.

Podsumowanie

Choć Frankowicze Getin Noble Bank wciąż muszą czekać na ostateczne rozstrzygnięcia, obecne zmiany prawne i korzystne decyzje sądów dają im realną nadzieję na poprawę sytuacji. Kancelaria Xaltum pozostaje zaangażowana w wspieranie kredytobiorców na każdym etapie ich walki o sprawiedliwość.

Idź do oryginalnego materiału