Przesiębiorstwo poinformowało, iż dokument zostanie sfinalizowany i zatwierdzony przez sąd upadłościowy w Delaware.
Giełda kryptowalut FTX będzie miała od 14,5 do 16,3 miliarda dolarów na spłatę swoich wierzycieli i klientów. Tak wynika ze zmian w planie reorganizacji, który w dniu wczorajszym został złożony przez firmę w amerykańskim sądzie upadłościowym.
FTX próbuje odzyskać dobre imię
Przedstawiciele FTX poinformowali, iż kwota ta została wyliczona na podstawie monetyzacji aktywów, z których większość była inwestycjami należącymi do Alameda Research, funduszu hedgingowego skoncentrowanego na kryptowalutach, który był zarządzany przez Sama Bankmana-Frieda.
Firmie udało się spieniężyć – jak to określono – „niezwykle zróżnicowaną kolekcję aktywów”, z których większość pochodziła z inwestycji posiadanych przez firmy Alameda i FTX Venture lub roszczeń sądowych. Z racji tego, iż w momencie ogłoszenia upadłości FTX posiadało stosunkowo kilka Bitcoina i Ethereum, dłużnicy nie skorzystali ze wzrostu wartości tych kryptowalut, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie.
Kwota do podziału obejmuje aktywa znajdujące się pod kontrolą dłużników z rozdziału 11, a także te kontrolowane przez likwidatorów FTX Bahamas Digital Markets, Bahamas Securities Commission, likwidatorów jednostki FTX w Australii, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i kilka podmiotów prywatnych. Spółka poinformowała również, iż zmieniony plan koncentruje się na szeregu ugód zawartych z kluczowymi interesariuszami, w tym na sprawach, które przez cały czas podlegają zatwierdzeniu przez sąd.
Należy jednak podkreślić, iż plan FTX zakłada zwrot wierzycielom wartości ich aktywów w momencie ogłoszenia upadłości w listopadzie 2022 r., a nie po aktualnych cenach – o co zabiegali niektórzy poszkodowani. Nie ma więc co się dziwić, iż nie wszystkich satysfakcjonuje tego typu rozwiązanie. „Rozumiem, dlaczego proces upadłości musi przebiegać w ten sposób, ale nie udawajmy, iż ofiary odzyskują swoje pieniądze” – napisał na platformie X Mike Belshe, dyrektor generalny firmy BitGo.
Wiadomo już, iż spłata miałaby nastąpić w ciągu 60 dni od daty wejścia w życie nowego planu.
Upadek giganta
FTX przez wiele lat było uznawane za jedną z najlepszych giełd kryptowalut na świecie. Podmiot, którego wartość wyceniano na 32 miliardy dolarów, niespodziewanie ogłosił upadłość w listopadzie 2022 r., pozostawiając samych sobie około 9 milionów klientów i inwestorów w obliczu miliardów dolarów strat. Jak się okazało, w firma miała w tamtym okresie 8 miliardów dolarów deficytu. styczniu 2024 r. firma potwierdziła informację, żejej plany restrukturyzacji nie będą obejmować ponownego uruchomienia giełdy kryptowalut. Były dyrektor generalny FTX, Sam Bankman-Fried, został w listopadzie ubiegłego roku uznany za winnego wszystkich siedmiu przestępstw polegających na oszukiwaniu klientów i inwestorów FTX. W marcu biznesmen otrzymał wyrok prawie 25 lat pozbawienia wolności.