System Emerytalny Stanu Michigan (SMRS) właśnie ustanowił precedens. Jako pierwszy amerykański fundusz emerytalny kupuje ETF Ethereum.
To sygnalizuje szersze zainteresowanie innymi aktywami cyfrowymi oprócz Bitcoina. Ponadto działania funduszu mają wpływ na cenę ETH, który przekroczył opór na poziomie 2400 USD.
Pierwszy stanowy fundusz emerytalny kupuje ETF Ethereum
Zgodnie z niedawnym zgłoszeniem do SEC, Michigan ujawniło dużą inwestycję w wysokości 11 mln USD w Grayscale Ethereum Trust (ETHE). Stanowi to przełomowy ruch w branży emerytalnej, która jak dotąd faworyzowała Bitcoina.
Fundusz emerytalny kupuje ETF Ethereum i posiada w tej chwili około 460 000 akcji w Grayscale Ethereum Trust, wycenianych na około 10,07 mln USD. Posiada również 460 000 akcji w Grayscale Ethereum Mini Trust (ETH), warte około 1,12 mln USD.
Znany analityk ETF z Bloomberg, Eric Balchunas, podkreślił znaczenie tego ruchu. Zauważył fakt, iż fundusz emerytalny kupuje ETF Ethereum i posiada go znacznie więcej niż ETF Bitcoina. Analityk skomentował:
„Nie tylko Michigan kupiło ETF-y na Ether, ale kupili ich więcej niż ETF-ów na Bitcoina, 10 mln USD wobec 7 mln USD. Robią to, mimo iż BTC mocno wzrosło, a Ether jest na dnie. To duża wygrana dla Ethera, który dobrze ją wykorzystuje.”
Ta decyzja podkreśla strategiczne zwrot Michigan w kierunku szerokiej gamy aktywów cyfrowych. Chociaż Bitcoin był główną kryptowalutą posiadana przez fundusze emerytalne, zwiększone zaangażowanie Michigan w Ethereum odzwierciedla rosnące zainteresowanie potencjałem aplikacji DeFi, smart kontraktów i wszechstronności, jaką oferuje blockchain Ethereum.
Oprócz tego, iż stanowy fundusz emerytalny kupuje ETH Ethereum, Michigan zainwestowało również w Bitcoina, posiadając 110 000 akcji w ARK 21Shares Bitcoin ETF, wycenianych na około 7 mln USD. Chociaż są one mniejsze niż inwestycja w Ethereum, ta alokacja pokazuje zaangażowanie Michigan w zdywersyfikowane portfolio kryptowalut.
Matthew Sigel, szef badań nad aktywami cyfrowymi w VanEck, również uznał pionierską rolę Michigan:
„Pierwszy stanowy fundusz emerytalny kupuje ETF Ethereum. Stan Michigan zgłasza 13F ujawniając nowe posiadane aktywa w ETF na ETH. Staje się jednym z 5 największych posiadaczy ETH i ETHE.”
Rosnąca dynamika funduszy emerytalnych
Dzięki temu ruchowi Michigan dołącza do rosnącej listy inwestorów instytucjonalnych, którzy dostrzegają długoterminową wartość w posiadaniu aktywów związanych z kryptowalutami. Jego wejście w Ethereum wynika z szerszych dyskusji na temat adopcji kryptowalut wśród stanowych funduszy emerytalnych.
Jak informuje BeInCrypto, niedawno główny urzędnik finansowy Florydy, Jimmy Patronis, opowiedział się za włączeniem Bitcoina do systemu emerytalnego stanu. Sugeruje, iż może pojawić się fala instytucjonalnego zainteresowania. Poparcie Patronisa dla Bitcoina odzwierciedla uczucia wielu stanów rozważających kryptowaluty jako realną opcję inwestycyjną dla publicznych funduszy.
Inne stany, takie jak Wisconsin i Jersey, również rozważają inwestycje w krypto. To odzwierciedla zmianę mentalności wśród menedżerów publicznych funduszy emerytalnych, którzy postrzegają kryptowaluty jako potencjalne zabezpieczenia przed inflacją. Ponadto uważają kryptowaluty za sposób na dywersyfikację portfeli w obliczu niepewności ekonomicznej.
Pionierski krok Michigan, gdzie fundusz emerytalny kupuje ETF Ethereum, może zachęcić inne stanowe fundusze do rozważenia ETH i innych aktywów cyfrowych jako części ich strategii inwestycyjnych. Rozszerzając działalność poza Bitcoin i wchodząc w Ethereum, Michigan sygnalizuje zaufanie do szerszego ekosystemu aktywów cyfrowych.
Duże odpływy ETF Bitcoina
Tymczasem, mimo iż dynamika przez cały czas rośnie, dane pokazują, iż w poniedziałek ETF-y naBitcoin zanotowały drugi największy historyczny odpływ netto. Jak donosi WuBlockchain:
„Wczoraj, 4 listopada, na ETF Bitcoina miał miejsce całkowity odpływ netto w wysokości 541 mln USD. Jest to drugi największy jednodniowy odpływ netto w historii. Największy jednodniowy odpływ netto wyniósł 563 mln USD w dniu 2 maja. Ethereum spot ETF miał wczoraj całkowity odpływ netto w wysokości 63,2238 mln USD.”
Dane na SoSoValue potwierdzają te informacje, wskazując, iż IBIT BlackRock był jedynym ETF-em Bitcoina, który odnotował pozytywne przepływy w dniu 4 listopada.
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - Fundusz emerytalny kupuje ETF Ethereum za 11 mln USD